برخی از محصولات فروشگاه الکترونیک98 که با موضوع انتخابی شما مرتبط می باشند

کیت آماده کنترل توان مصرف کننده های AC با میکروکنترلر AVR

پروژه آماده کنترل توان مصرف کننده های AC با میکروکنترلر AVR

پروژه کنترل توان مصرف کننده های AC یک پروژه به نظیر برای دانشجویان رشته های الکترونیک و الکتروتکنیک می باشد, که به دنبال یک پروژه بسیار حرفه ای و البته کاربردی جهت ارائه به استاد هستند, محسوب می شود. در این پروژه شما می توانید میزان شدت نور یک لامپ رشته ای 100 واتی و یا سرعت چرخش یک موتور AC با توان حداکثر 100 وات را به شیوه کنترل فرکانس از صفر تا صد کنترل نمائید. همچنین لازم به ذکر است این پروژه مونتاژ شده و آماده راه اندازی می باشد و نیاز به هیچ گونه برنامه نویسی و یا مونتاژ ندارد، همچنین فایل شماتیک و برنامه کامل میکروکنترلر به زبان BASIC به همراه پروژه برای شما به صورت کامل ارسال می گردد. برخی از ویژگی های اصلی این پروژه در زیر بیان شده است:

:: مجهز به پنل کنترل که بر روی قاب دستگاه تعبیه شده است

:: قابلیت کنترل تمامی مصرف کننده های AC با توان حداکثر 100 وات.

:: دارای برد (فیبر مدار چاپی) با کیفیت بسیار بالا و به همراه چاپ سبز.

:: راه اندازی و استفاده بسیار آسان دستگاه بدون نیاز به برنامه نویسی و مونتاژ.

:: قرار گرفتن مدار (کیت) پروژه در داخل قالب جهت جلوگیری از خطرات برق گرفتگی و زیبایی کار.

مشاهده توضیحات بیشتر و خرید محصول


دیمر 10 آمپری جهت کنترل توان مصرف کننده های AC

دیمر 10 آمپری جهت کنترل توان مصرف کننده های AC

در این بخش می خواهیم کیت دیمر 10 آمپری را معرفی کنیم که کاربردهای گوناگونی را می توان برای آن برشمرد که کنترل نور چراغ ها، کنترل سرعت (Speed Control) و قدرت موتورهای AC تک فاز و چند فاز، کم و زیاد کردن انرژی حرارتی تولید شده توسط یک هیتر الکتریکی، استفاده در فلاشرها و ایجاد جلوهای نوری و در کل کنترل توان و راه اندازی هر نوع وسیله ای که با برق شهری راه اندازی می شود، از آن جمله هستند.

مشاهده توضیحات بیشتر و خرید محصول

خانه / پروژه های میکروکنترلر / کنترل نور لامپ و سرعت موتور AC تک فاز و سه فاز با AVR

کنترل نور لامپ و سرعت موتور AC تک فاز و سه فاز با AVR

کنترل نور لامپ و سرعت موتور AC تک فاز و سه فاز با میکروکنترلر AVR

در این بخش دانلود پروژه کنترل نور لامپ و سرعت موتور AC تک فاز و سه فاز با میکروکنترلر AVR, توسط تیم الکترونیک وبرنامه نویسی الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR آماده شده است. در این پروژه, قصد داریم چگونگی کنترل توان مصرف کننده های صنعتی و نیمه صنعتی اعم از موتورهای AC, لامپ ها, هیترها و … را مورد برسی قرار دهیم. عمده بحث, مربوط به چگونگی عملکرد قطعات الکترونیک صنعتی در تامین انرژی مورد نیاز مصرف کننده این قطعات است. در نهایت مطالبی را در ارتباط با مدارات آتش قطعات الکترونیک قدرت, مطرح می کنیم و مدارات فرمان (Control Circuit) را توسط میکروکنترلر AVR پیاده سازی می نماییم. کاربردهای گوناگونی را می توان برای این پروژه برشمرد که کنترل نور چراغ ها, کنترل سرعت (Speed Control) و قدرت موتورهای AC تک فاز و چند فاز, کم و زیاد کردن انرژی حرارتی تولید شده توسط یک هیتر (Heater) الکتریکی, استفاده در فلاشرها و ایجاد جلوه های نورانی و در کل کنترل توان و راه اندازی هر نوع وسیله ای که با برق شهر راه اندازی می شود, از آن جمله هستند.

کنترل نور لامپ و سرعت موتور AC تک فاز و سه فاز با میکروکنترلر AVR

توسط مداری مشابه آنچه در شکل زیر نشان داده شده است, می توانیم نور لامپ را با یک مدار دیجیتال یا یک میکروکنترلر AVR تغییر دهیم, اما هنوز برای نتیجه گرفتن کمی زود است. تا اینجا قادر هستیم یک لامپ 100W با ولتاژ 220 ولت را با یک سیگنال دیجیتال, خاموش یا روشن کنیم. ولی هنوز کنترلی روی توان مصرفی یا شدت نور لامپ انجام نداده ایم. می دانیم که برای کنترل نور لامپ باید زاویه آتش را تغییر دهیم, به عبارت دیگر, لازم است در هر سیکل ولتاژ برق شهر, ترایاک را با زاویه آتش مناسب تحریک کنیم. از طرفی, مدار کنترل کننده دیجیتال, که در سمت چپ اپتوکوپلر نشان داده شده است, هیچ ارتباطی با ولتاژ AC برق شهر ندارد و اصولا از یک ولتاژ DC (معمولا 5 ولت) استفاده می کند, بنابراین به مداری نیاز داریم که عبور از صفر را در ولتاژ برق شهر تشخیص دهد. بعد از این, کار نسبتا ساده است و با استفاده از یک فرآیند زمان بندی می توان زاویه آتش مناسب را به دست آورد و در نتیجه در زاویه آتش مناسب, گیت ترایاک را تحریک کرد.

مدار تشخیص دهنده عبور از صفر (Zero Cross Detector) را می توان به روش های متعددی ساخت. نمونه ای ساده از این مدار, در شکل زیر نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می شود, توسط یک ترانس کاهنده از ولتاژ برق شهری نمونه برداری می شود و در خروجی مدار, پالس هایی را دریافت می کنیم که دقیقا در زمان عبور ولتاژ از سطح صفر تولید می شوند.

کنترل نور لامپ و سرعت موتور AC تک فاز و سه فاز با میکروکنترلر AVR

توسط پتانسیومتر PV1, می توان پهنای پالس ها را تنظیم کرد. هر چه پالس های تولید شده توسط مدار تشخیص عبور از صفر تیزتر باشند, دقت در اندازه گیری و تولید زمان تحریک شدن گیت بیشتر و خطا کمتر می شود. از این به بعد, همه چیز به عهده برنامه میکروکنترلر است. همانطور که در نقشه شماتیک کامل پروژه نشان داده شده است, پالس های ناشی از عبور از صفر ولتاژ برق شهر, به پایه وقفه خارجی میکروکنترلر انتقال می یابد, بنابراین میکروکنترلر باید طوری برنامه ریزی شود که بعد از دریافت وقفه با زمان بندی مناسب, زاویه α دلخواه را تولید کند و سپس گیت ترایاک را تحریک نماید.

نحوه راه اندازی و آزمایش پروژه

مدار پروژه طوری طراحی شده است که می تواند نور یک عدد لامپ 100W با ولتاژ 220 ولت AC یا سرعت یک موتور AC به سه حالت دلخواه به شرح زیر کنترل نماید:

حالت اول – کنترل نور لامپ به صورت آنالوگ , توسط چرخش یک پتانسیومتر.

حالت دوم – کنترل نور لامپ به صورت دیجیتال, توسط دو میکرو سوئیچ UP و DOWN.

حالت سوم – کنترل نور لامپ به صورت هوشمند بسته به میزان نور محیط با استفاده از یک سنسور نوری LDR.

هر یک از سه حالت کنترل نور لامپ  را می توان با فشار دادن میکرو سوئیچ Select انتخاب کرد.

توجه : نکته بسیار مهم در ساخت این پروژه, این است که مدار تغذیه دقیقا باید مشابه با مدار تغذیه نشان داده شده در نقشه شماتیک پروژه متصل شود. در غیر اینصورت مدار آشکار ساز سطح صفر کارایی خود را از دست می دهد و عملا همزمان سازی تحریک گیت ترایاک سیگنال AC غیر ممکن خواهد بود. بنابراین نمی توان از یک تغذیه 5 ولت DC برای راه اندازی مدار کنترل استفاده کرد و باید یک ترانس کاهنده را مطابق نقشه شماتیک پروژه به کار گرفت.

در ادامه همین مطلب, می توانید پروژه کنترل نور لامپ و سرعت موتور AC تک فاز و سه فاز با میکروکنترلر AVR را تنها با پرداخت مبلغ اندکی دریافت نمائید.

نحوه دریافت : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید پروژه کنترل نور لامپ و سرعت موتور AC تک فاز و سه فاز با میکروکنترلر AVR را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

محتویات : این پروژه شامل شماتیک و برنامه نوشته شده در محیط BASCOMAVR به زبان بیسیک BASIC می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

پلن اول

پلن اول

نام فایل دانلودی : کنترل نور لامپ و سرعت موتور AC تک فاز و سه فاز با AVR

قیمت فایل دانلودی : 100,000ریال - ریال

محتویات فایل دانلودی : این فایل شامل نقشه شماتیک و برنامه نوشته شده پروژه در محیط BASCOM-AVR به زبان بیسیک BASIC می باشد.

حجم فایل دانلودی : 400 کیلو بایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

100,000ریال – خرید

پلن دوم

پلن دوم

نام فایل دانلودی : کنترل نور لامپ و سرعت موتور AC تک فاز و سه فاز با AVR

قیمت فایل دانلودی : 200,000ریال - ریال

محتویات فایل دانلودی : نقشه شماتیک پروژه | برنامه نوشته شده پروژه در محیط BASCOM-AVR به زبان بیسیک BASIC | فایل 15 صفحه ای PDF به زبان فارسی شامل توضیحات کامل پروژه همانند سخت افزار و برنامه پروژه

حجم فایل دانلودی : 3.1 مگابایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

200,000ریال – خرید

2 دیدگاه

  1. سلام امکانش هست کد نویسی رو با کدویژن قرار بدید. من بسکام نمی فهمم

  2. ممنون از پاسخ گوییتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

انتقال داده از طریق اترنت با ENC28J60 و میکروکنترلر AVR

توجه : این پروژه در تاریخ 14 تیر 1396 به صورت کامل بروزرسانی گردید. در …