خانه / پروژه های میکروکنترلر / کنترل هشت سون سگمنت با میکروکنترلر AVR تنها با 6 پایه

کنترل هشت سون سگمنت با میکروکنترلر AVR تنها با 6 پایه

کنترل هشت سون سگمنت با میکروکنترلر AVR تنها با 6 پایه

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار پروژه ای کاربردی و حرفه ای با عنوان, راه اندازی و کنترل هشت سون سگمنت با میکروکنترلر AVR تنها با 6 پایه, برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR کرده است. نمایشگرهای هفت قسمتی (سون سگمنت) همیشه جزوء نمایشگرهای جذاب و پرکاربرد در پروژه های مختلف میکروکنترلرها می باشد. یکی از مشکلات اصلی راه اندازی سون سگمنت ها توسط میکروکنترلرها اشغال زیاد پایه های میکروکنترلر می باشد. اصولا برای راه اندازی یک سون سگمنت 7 پایه از میکروکنترلر اشغال می شود، و به ازای هر رقم یا سون سگمنت اضافی یک پایه دیگر از میکروکنترلر استفاده می شود. به عنوان مثال اگر بخواهیم یک سون سگمنت مالتی پلکس هشت رقمه را به روش مرسوم توسط میکروکنترلر AVR راه اندازی کنیم باید 15 پایه از میکروکنترلر AVR را به این کار اختصاص دهیم.

در برخی پروژه ها مواردی پیش می آید که پایه های میکروکنترلر برای راه اندازی ماژول ها و یا دیگر موارد اشغال شده، به همین دلیل تعداد پایه کافی برای راه اندازی سون سگمنت وجود ندارد. برای رفع این مشکل در این پروژه می خواهیم یک سون سگمنت مالتی پلکس هشت رقمه را که برای راه اندازی آن به روش مرسوم به 15 پایه از میکروکنترلر AVR احتیاج داریم را تنها با استفاده از 6 پایه میکروکنترلر AVR توسط آی سی 74HC595 که یک تراشه شیفت رجیستر سریال 8 بیتی می باشد، راه اندازی کنیم.

کنترل هشت سون سگمنت با میکروکنترلر AVR تنها با 6 پایه

در این پروژه پس از تعریف 8 متغیر اصلی با فرمت Long و بارگذاری اعداد مورد نظر به آن ها با تقسیم آن ها از با ارزش ترین متغییر تا کم ارزش ترین بر 10000000 تا 10، و به دست آوردن باقیمانده آن، اعداد را تفکیک کرده و به کمک دستور Lookup پس از فراخوانی معادل آن عدد در سون سگمنت با دستور Shift به صورت سریال روی پورت خروجی قرار می دهیم. پس از آنها تراشه شیفت رجیستر معادل باینری داده سریال ورودی را به صورت پارارل روی خروجی خود که به سون سگمنت متصل است، قرار می دهد.

همچنین فایل شبیه ساز این پروژه نیز که با نرم افزار Proteus 8 Professional طراحی شده، پیوست فایل پروژه جهت دانلود قرار داده شده است، که می تواند شما را در یادگیری هر چه بهتر مدار و نحوه عملکرد آن یاری نماید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

کاربر گرامی جهت مشاهده لینک دانلود ابتدا باید وارد سایت شوید، اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه به صورت رایگان عضوء سایت شوید.

 رمز فایل : www.electronics98.com

 حجم فایل : 86 کیلوبایت

 محیط برنامه نویسی : Bascom-AVR

 برنامه نویسی شده به زبان : Basic

 دسته اصلی : پروژه های میکروکنترلر AVR

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کنترل دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

اندازه گیری دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار …