خانه / پروژه های میکروکنترلر / دانلود پروژه ساخت ساعت عقربه ای با موتور پله ای و AVR

دانلود پروژه ساخت ساعت عقربه ای با موتور پله ای و AVR

دانلود پروژه ساخت ساعت عقربه ای با موتور پله ای و میکروکنترلر AVR

در این بخش پروژه بسیار جالبی با عنوان ساخت ساعت عقربه ای با موتور پله ای و میکروکنترلر AVR, توسط تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR آماده شده است. در این پروژه, از یک موتور پله ای با دقت 1/8 درجه برای ساخت ساعت عقربه ای استفاده شده است و در حقیقت به عنوان موتور ساعت عقربه ای در نظر گرفته می شود و در هر ثانیه یک دور کامل می زند. با توجه به اینکه دقت این موتور 1/8 درجه است, باید 200 پله بچرخد تا یک دور کامل بزند, به عبارتی باید هر 5ms یک پله بچرخد تا در هر ثانیه یک دور کامل بزند. مدار پروژه از یک تراشه ULN2803 تشکیل شده که ا سویی به میکروکنترلر ATmega8 و از سوی دیگر به یک موتور پله ای وصل شده است. همچنین توجه داشته باشید که به جای تراشه ULN2803 می توانید از آی سی های مشابه مانند L293 یا چند ترانزیستور استفاده کنید.

دانلود پروژه ساخت ساعت عقربه ای با موتور پله ای و میکروکنترلر AVR

برنامه در محیط Code Vision AVR

برای شروع برنامه نویسی کافی است که پایه های 1 تا 4 پورت  D به صورت خروجی پیکربندی شوند. همچنین دقت داشته باشید که در زبانه Chip در محیط Code Wizard AVR, نوع میکروکنترلر را ATmega8 با فرکانس کاری 4MHz انتخاب کنید.

.: کاربر گرامی جهت مشاهده این محتوا ابتدا باید وارد سایت شوید :.

.: اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه عضوء سایت شوید :.

ورود به سایتعضویت در سایت

برنامه در محیط BASCOMAVR

.: کاربر گرامی جهت مشاهده این محتوا ابتدا باید وارد سایت شوید :.

.: اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه عضوء سایت شوید :.

ورود به سایتعضویت در سایت

شرح عملکرد برنامه در محیط BASCOMAVR به زبان بیسیک BASIC

در این برنامه از روش موجی برای راه اندازی موتور پله ای استفاده می شود, در نتیجه در هر مرحله باید یکی از سیم پیچ های موتور پله ای تحریک شود. از آنجا که هر کدام از این سیم پیچ ها به ترتیب به پایه های D0 تا D3 میکروکنترلر وصل شده اند, در هر مرحله باید یکی از پایه ها یک باشد. حال به جای مقدار دهی به یک پایه از پورت D, کل پورت D را مقدار دهی می کنیم. برای مثال اگر بخواهیم فقط D0 برابر با یک شود, کافی است که پورت D به صورت 00000001 در مبانی دو (یا 1 در مبنای ده) مقداردهی می شود. به همین ترتیب برای یک کردن پایه های D2 و D3 به ترتیب کل پورت D به صورت 00000100 و 00001000 در مبنای دو (و یا 4 و 8 در مبنای ده) مقدار دهی می شود. بدین ترتیب با تحریک متوالی هر یک از پایه های D0 تا D3 میکروکنترلر موتور پله ای در هر مرحله یک پله به جلو حرکت خواهد کرد. در بین هر مرحله از تحریک, یک تاخیر 5 میلی ثانیه ای در نظر گرفته شده است تا سیم پیچ ها زمان کافی برای تحریک را داشته باشند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

کاربر گرامی جهت مشاهده لینک دانلود ابتدا باید وارد سایت شوید، اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه به صورت رایگان عضوء سایت شوید.

 رمز فایل : www.electronics98.com

 حجم فایل : 0.61 مگا بایت

 محیط برنامه نویسی : Code Vision | BASCOM-AVR

 برنامه نویسی شده به زبان : C | BASIC

 دسته اصلی : پروژه های میکروکنترلر AVR

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کنترل دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

اندازه گیری دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار …