خانه / پروژه های میکروکنترلر / ساخت دزدگیر خودرو با AVR و قابلیت نصب روی تمامی ماشین ها

ساخت دزدگیر خودرو با AVR و قابلیت نصب روی تمامی ماشین ها

ساخت دزدگیر خودرو با AVR و قابلیت نصب روی تمامی ماشین ها

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار پروژه ای جذاب و بسیار حرفه ی با عنوان, ساخت دزدگیر خودرو با میکروکنترلر AVR و قابلیت نصب روی تمامی ماشین ها, برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR کرده است. امروزه دزدگیر های خودرو جزوء یکی از آپشن های اصلی خودرو به شمار می آیند که بسته به نوع سیستم امکانات امنیتی و کاربردی بسیار جالب و حرفه ای را به قابلیت های خودرو اضافه می کنند. استفاده از سیستم های امنیتی نظیر دزدگیر های خودرو به قدری بین مردم رواج یافته که اکثر مردم بعد از خرید خودرو بلافاصله اقدام به خرید دستگاه دزدگیر و نصب آن می کنند, این امر باعث شده تا بازار فروش و نصب تجهیزات امنیتی خودرو امروزه رونق خاصی پیدا کند, به همین دلیل افراد و شرکت های زیادی اقدام به تولید دستگاهای دزدگیر خودرو با امکانات مختلفی در سرتاسر جهان, حتی در بازار های داخلی کرده اند.

هر روزه بسیاری از علاقه مندان و همراهان الکترونیک 98 درخواست های مبنی بر ساخت دزدگیر های خودرو به خصوص دزدگیرهای سیم کارتی از ما می کردند به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا ابتدا شما دوستان عزیز را با ساخت و نحوه برنامه نویسی یک دزدگیر معمولی خودرو با میکروکنترلر AVR آشنا کنیم و سپس در پروژه بعدی نحوه ساخت یک دزدگیر سیم کارتی را برسی و در نهایت آن را به صورت عملی بسازیم.

در این پروژه ما با استفاده از یک میکروکنترلر ATmega8 از خانواده میکروکنترلرهای AVR و یک مدار گیرنده 315MHz جهت راه اندازی ریموت کنترل و چند رله اقدام به ساخت یک دزدگیر معمولی خودرو اما به صورت حرفه ای کرده ایم, به طوری که بعد از ساخت این پروژه به راحتی می توانید آنرا بر روی خودرو نصب کنید و یا حتی به صورت انبوه تولید کنید و خودتان تبدیل به یک تولید کننده دزدگیرهای خودرو شوید.

ساخت دزدگیر خودرو با AVR و قابلیت نصب روی تمامی ماشین ها

برخی از قابلیت ها و ویژگی های دزدگیر خودرو طراحی شده :

:: دارای ریموت کنترل

:: قابلیت ماشین یابی

:: اخطار باز بودن درب ها

:: امکان بیصدا و با صدا کردن آژیر

:: خاموش کردن اتومبیل هنگام سرقت

:: امکان نصب بر روی تمامی خودرو ها

:: مجهز به خروجی باز کردن صندوق عقب

:: مجهز به شوک سنسور (سنسور ضربه)

:: جلوگیری از استارت خودرو در هنگام فعال بودن دزدگیر

به طور کلی برای ساخت و طراحی یک مدار دزدگیر نیاز به ترکیب 3 مدار الکترونیکی با یک دیگر دارید, که در زیر به طور مفید هر بخش شرح داده شده است.

1) مدار گیرنده رادیویی با فرکانس 315MHz جهت ارتباط با ریموت کنترل

اولین چیزی که در میان دزدگیرهای خودرو به چشم می خورد داشتن ریموت کنترل جهت فعال و غیر فعال کردن دزدگیر است, به همین دلیل نیاز به مداری داریم که توسط آن بتوانیم با یک ریموت کنترل البته به صورت کد بندی شده ارتباط برقرار کنیم, ریموت های زیادی در بازار وجود دارد که با فرکانس ها و تراشه های مختلفی راه اندازی می شوند که ما از میان این ریموت کنترل ها به سراغ ریموت کنترل 315MHz با تراشه انکدر  PT2262 رفته ایم. دلیل انتخاب این ریموت کنترل سادگی راه اندازی آن و همچنین پیدا کردن بسیار راحت این ریموت کنترل به صورت آماده در بازار ایران می باشد به طوری که برای ارتباط با آن (ساخت مدار گیرنده) تنها نیاز به یک آی سی دیکودر PT2272 و یک گیرنده رادیویی 315MHz داریم. در زیر تصویری از ریموت کنترل و همچنین تراشه PT2272 و گیرنده رادیویی 315MHz را می توانید مشاهده کنید. نقشه راه اندازی این تراشه را می توانید در نقشه شماتیک این پروژه مشاهده کنید.

تصویری از ریموت کنترل و گیرنده رادیویی 315MHz به همراه تراشه تراشه PT2272

2) مدار شوک سنسور جهت فهمیدن ضربه های وارد شده به بدنه خودرو

شاید بسیاری از ما, زمانی که در دوره کودکی بودیم در هنگام بازی و یا در مسیر مدرسه به خانه هرز گاهی حس شیطنتمان گل می کرد و با ضربه زدن به ماشین ها صدای آزیر آن ها را به صدا در میاوردیم و با کلی حس خوشحالی پا به فرار میزاشتیم 😀

در حقیقت وظیفه این قسمت از مدار که به شوک سنسور معروف است دریافت همان ضربات وارده به بدنه ماشین به صورت ارتعاش و تبدیل آن ها به پالس های الکتریکی و قابل فهم برای پردازشگر  یا میکروکنترلر AVR می باشد. با توجه به اینکه شوک سنسور به بدنه خودرو متصل می شود به همین علت با دریافت کوچکترین ارتعاش از بدنه خودرو با توجه به طراحی مدار الکتریکی آن شروع به یک کردن و یا تولید یک پالس الکتریکی مثبت در خروجی می کند, که ما می توانیم با چک کردن خروجی شوک سنسور توسط پردازشگر یا میکروکنترلر از ضربه های احتمالی وارده به بدنه خودرو با خبر شویم. در طراحی و ساخت مدارات شوک سنسور معمولا از تراشه های مقایسه کننده و یا اپ امپ OPAMP استفاده می شود,که به ورودی آن ها یک حسگر لرزش یا صدا مانند میکروفن (در طراحی شوک سنسورهای بسیار حساس) متصل می گردد. به همین دلیل در این پروژه ما نیز همانطور که در نقشه شماتیک پروژه می توانید مشاهده کنید از تراشه LM358N که یک تراشه OPAMP می باشد,استفاده کرده ایم.

3) تعریف رله و راه اندازی آن ها توسط میکروکنترلر AVR جهت کنترل وضعیت درب ها و دیگر تجهیزات خودرو

همانطور که می دانید جریان قابل تحمل در میکروکنترلرهای AVR در هر پایه حداکثر 30 میلی آمپر با حداکثر ولتاژ 5 ولت است, به همین علت ما نمی توانیم یک رله 12 ولتی با حداقل جریان 100 میلی آمپر را با یک میکروکنترلر AVR راه اندازی کنیم. به همین علت برای راه اندازی رله ها معمولا از ترانزیستورها و یا تراشه های راه انداز (درایور) استفاده می کنیم, تراشه های بسیار زیادی برای راه اندازی رله ها در بازار موجود می باشد که تفاوت اصلی آن ها با یک دیگر در تعداد رله های راه اندازی و جریان قابل تحمل هر پایه می باشد. در این پروژه ما برای راه اندازی 6 رله از تراشه ULN2804 با قابلیت تحمل جریان 500 میلی آمپر و امکان راه اندازی تا تعداد 8 رله استفاده کرده ایم.

اخطار : در صورتی که به سیم کشی خودرو آشنایی ندارید به هیچ عنوان خودتان اقدام به نصب دزدگیر نکنید و حتما از یک نصاب دزدگیر و یا یک متخصص برق که به سیم کشی برق خوردو آشنایی دارد کمک بگیرید در غیر اینصورت ممکن است باعث خطر آتش سوزی خودرو و یا سوختن تجهیزات برقی آن شوید.

برای درک بهتر شما از نحوه عملکرد مدار تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸ اقدام به ساخت این پروژه و ضبط یک ویدئو از عملکرد آن نموده است, که شما دوستان عزیز می توانید در ادامه این ویدئو را به صورت آنلاین مشاهده نمائید و یا از سرورهای پر قدرت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید.

ویدئو ضبط شده از عملکرد مدار ساخته شده توسط الکترونیک 98:

در ادامه همین مطلب, می توانید پروژه ساخت دزدگیر خودرو با میکروکنترلر AVR و قابلیت نصب روی تمامی ماشین ها را تنها با پرداخت مبلغ اندکی دریافت نمائید.

نحوه دریافت : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید پروژه ساخت دزدگیر خودرو با میکروکنترلر AVR و قابلیت نصب روی تمامی ماشین ها را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

محتویات : این پروژه شامل شماتیک و برنامه های نوشته شده در محیط BASCOM-AVR به زبان بیسیک BASIC می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

نام فایل دانلودی : ساخت دزدگیر خودرو با AVR و قابلیت نصب روی تمامی ماشین ها

قیمت فایل دانلودی : RIAL 100,000 - ریال

محتویات فایل دانلودی : این فایل شامل نقشه شماتیک و برنامه نوشته شده پروژه در محیط BASCOM-AVR به زبان بیسیک BASIC می باشد.

حجم فایل دانلودی : 324 کیلو بایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

RIAL 100,000 – خرید

33 دیدگاه

 1. پی سی بی این پروژه را قرار نمیدید
  بعد برای قطع کردن برق خودرو رله به کجای ماشین وصل میشه
  روی کاربراتی هم جواب میده یا فقط انژکتوری ها

 2. اگه با سیم 900 یا سیم 908 هم مخلوط میشد خیلی چیز خوبی از کار در میومد

 3. تنها عیب این نوع ریموت ها عدم کد دهی بیشتر از 8 بیت هست که میشه 256 یعنی از هر 257 ریموت یکی به دیگری می خوره
  بهتر میشود به جای این نوع ریموت ها از ریموت کد لرن که در حال حاظر در بیشتر دزدگیر ها استفاده می شود استفاده نمود
  که میشه بدون تغییر در پایه های فرسنده یا گیرده کنترل رو با دزدگیر مج کرد.

 4. به زودی پروژه دزدگیر سیم کارتی با ماژول sim900 در سایت منتشر می شود.

 5. فعلا به دلیل حجم کاری بالا و پروژه های درخواستی زیاد امکان طراحی pcb نیست ولی طی ماه های آینده حتما pcb تمامی پروژه ها طراحی و منتشر خواهد شد.
  تمامی دستگاه های دزدگیر برای قطع برق خودرو یک سیم خروجی دارند که یک ولتاژ منفی به خود می گیرد, این سیم در خارج از دستگاه به منفی یک رله 12 ولتی با جریان 30 آمپر که به رله آفتامات مشهور است متصل می شود.
  در حقیقت رله آفتامات باید طوری بسته شود که هنگام منفی شدن سیم خروجی دستگاه دزدگیر این رله فعال شود و برق پشت آمپر خودرو را قطع کند. همچنین این خاصیت بر روی تمامی خودرو ها چه کاربراتی و چه انژکتور جواب می دهد.

 6. ممنون این دزد گیر سیم کارتی حدودا چه موقعی آماده میشه

 7. همین pcb خودتون رو نمیتونید بزارید

 8. تقریبا یک ساعت دیگه.

 9. این PCB عجله ای طراحی شده و کامل نیست , همچنین طراحیش استاندارد نیست.

 10. با سلام اولا تشکر میکنم بابت این آموزش خوبتون از کجا میتونم ریموت و گیرنده رو تهیه کنم من تازه کارم تا حالا با فرستنده های رادیویی کار نکردم نمیدونم باید کد فیکس بگیرم یا لرنیگه ممکنه لینک خرید آنلاین قرار بدین ممنون و متشکر

 11. سلام دوست عزیز
  خواهش میکنم نظر لطف شماست، شما می تونید از هر دو مدل استفاده کنید ولی اگه مبتدی هستید بهتره از ریموت کنترل با آی سی سری PT22 استفاده کنید، برای خرید کافی داخل گوگل کلمه (خرید ریموت کنترل) رو جستجو کنید. همچنین یادتان باشد بعد از خرید ریموت کنترل باید یک گیرنده رادیویی 315 مگاهرتز نیز خریداری کنید که تمام این قطعات را می توانید از فروشگاه های آنلاین فروش قطعات الکترونیکی تهیه کنید.

 12. مهندس شرمنده یه سوال من تو شماتیک مدار آژیر رو ندیدم میشه درمورد آژیر هم یه توضیح مختصر بدین که باید به کدوم پین و به چه شکل اژیر رو وصل کنیم و چه نوع آژیر تهیه کنیم

 13. سلام مهدس جان
  آژیر به رله شماره 5 و کانکتور J5 متصل میشه میتونید از آژیر های 12 ولتی استفاده کنید.
  آژیر دزدگیر رو میتونید از فروشندگان و نصاب های سیستم های امنیتی مانند فروشندگان دزدگیرهای خودرو و اماکن تهیه نمائید.

 14. با سلام مهندس میشه توضیح بدین باید چه کریستالی به میکرو وصل کنیم تو برنامه که نوشتین 1 مگا ولی تو شماتیک 3.2786 هست که همپین کریستالی موجود نیست ولی این کریستال موجوده 3.2768ممنون و متشکر

 15. سلام دوست عزیز
  در این پروژه میکروکنترلر با کرستال داخلی کار میکنه و نیازی به اتصال کریستال خارجی نیست، اون کریستالیم که بهش اشاره کردید کریستال ساعته که باید به میکرو متصل بشه تا بتونیم زمان دقیق یعنی یک ثانیه را به راحتی محاسبه کنیم.

 16. من میخوام این دزدگیر رو به مغازمون وصل کنم فقط میخوام که اینو  کاری کنم جز 2 تا ریموت ریموت دیگه ای روش نیوفته

 17. سلام دوست عزیز
  به طور کلی تمام ریموت ها دارای این ویژگی هستند که هر کدام یک کد منحصر به فرد دارند و یا به آن ها کدی داده می شود که با استفاده این کد دیگر با هر ریموتی نمی شود دستگاه مورد نظر را کنترل کرد ریموت های مورد استفاده در این پروژه از نوع تراشه های pt2260 و pt2272 می باشد. که جهت کد دهی آن ها باید پشت ریموت کنترل را باز کنید و توسط یک هویه و مقداری سیم لحیم با اتصال چند پایه تراشه pt2260 به منفی یا مثبت به ریموت کد بدهید سپس دقیقا همان کدی که به تراشه ریموت داده اید بر روی مدار گیرنده یعنی دزدگیر به همان روش به تراشه pt2272 می دهید برای درک بهتر این موضوع بهتر است این مطلب را در گوگل سرج کنید تا به صورت تصویری نحوه کد دادن به این مدل ریموت ها را متوجه شوید.

 18. ممنون متجوه شدم فقط من که میخوام pcb این مدارو بکشم مثلا من که تحریک در لازم ندارم اون چیزایی که لازم نیست برای نصب به مغازه اونارو بگین من حذف کنم بعدش اینکه من سنسور دزدگیر ماشینمونو اضافشو دارم اونو وصل کنم به این پایه سنسور یا چی اگه بخوام چشم بزار اون چطوریه توضیح بدین ممنونتون میشم***************************************************یه چیز دیگه من که نمیخوام درو باز و بسته کنم فقط میخوام که وقتی کسی وارد مغازه شد سنسور تشخیص داد اژیر بزنه و با ریموت اژیرو فعال یا غیر فعال کنم تموم   ************************************************یدونم اینکه برد این ریموت ها چقدره*************************************************میشه که از فرکانس 433 استفاده کرد یا نه************************************************نیست نمیشه pcb رو طراحی کردت فوت  پرینت  داشتین بدین ممنون ببخشید ستونم در اوردم************************************************توشماتیک یدونه پایه نوشتین تریگر  درب اون چیهیدونه باکس نوشتین اون چیه یدونه بگین که چیا باید حذف بشه برایه مغازه ممنونتون میشمبالام گفتم میخوام یدونه وقتی کسی وارد شد اژیر بزنه و با ریموت صداروقطع و فعال و غیر فعال کردیدونم وقتی در باز شد*************************************************

 19. شما می تونید از ریموت هایی با فرکانس 433 مگاهرتز هم استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید که نقشه گیرنده آن ها با نقشه شماتیک گیرنده 315 مگاهرتز و همچنین پروتکل ارتباطی آن ها با میکروکنترلر متفاوت است و در صورتی که بخواهید از آن ریموت ها استفاده کنید باید هم در برنامه میکروکنترلر و هم در نقشه شماتیک تغییراتی متناسب با نوع تراشه مورد استفاده در ریموت اعمال نمائید.
  ما برای این پروژه فایل pcb اختصاصی طراحی نکرده ایم، و بردی که دزدگیر را بر روی آن مونتاژ کرده ایم و تصاویر آن در پروژه و فیلم موجود است و مشاهده می کنید، مربوط به یک نمونه پروژه تولیدی شرکت است که فایل PCB آن در دسترس نبوده چراکه طراحی آن مربوط به چند سال پیش می باشد و دیگر فایل های طراحی آن در سیستم ما وجود ندارد.
  برای استفاده از سنسور لرزشی که موجود دارید ابتدا باید چک کنید خروجی سنسور در حالت تحریک ولتاژ منفی به مدار اعمال می کند و یا مثبت؟ اگر ولتاژ مثبت اعمال کند می توانید از آن استفاده کنید اما به شرطی که ولتاژ اعمالی آن بیشتر از 5 ولت نباشد اگر ولتاژ اعمالی بیشتر از 5 ولت باشد باید از آی سی های تثبیت ولتاژ مانند تراشه 7805 در خروجی سنسور استفاده نمائید.

  برای اتصال چشمی می تونید از تحریک های لادری مثبت و یا منفی استفاده کنید.

 20. شلام چطور دانلود میشه

 21. سلام من این قطعات و آماده کردم مدارشو بستم اما جوابی نگرفتم یه جاهایی واسم گنگ بود خواستم سوال بپرسم اول اون پایه های میکرو mega8 که جلوش خالیه به کجا باید وصل بشه مثل پایه 24-26-28-1-2-3-5-11 ،،و دوم پایه های آی سی درایور uln2804 شماره های 1-3-16-18 ممنون میشم راهنماییم کنید

 22. سلام دوست عزیز، پایه هایی که جلوی آن ها خالی است به جایی متصل نمی شوند.
  در صورتیکه مدار دارای مشکل است لطفا ابتدا تمامی اتصالات را چک کنید و مطمئن شوید میکروکنترلر به درستی پروگرام شده باشد.

 23. سلام دوباره
  انجام دادم دوباره مدارو بستم – میکرو هم دوباره پروگرام کردم اما باز نشد – مدار با سیم 900 هم خرید کردم ولی باز نتونستم کاری کنم اگه pcb مدار بود میشد روبرد پیاده کرد عالی میشد که اونم نمیشه در هرصورت نمیدونم دیگه مشکلش کجاست. ممنون

 24. سلام دوست عزیز
  لطفا چند تصویر از مداری که مونتاژ کرده اید به ایمیل ما ارسال نمائید تا بررسی شود.

 25. سلام
  این پروژه رو با ریموند کد لرن ندارید؟

 26. سلام دوست عزیز
  خیر، متاسفانه

 27. سلام

  خسته نباشید اتصالات پمپ ها جهت باز و بسته کردن درب ها به چه صورت عمل میکند و چرا در هنگام عملکرد

  مدار دچار هنگی می شود و نویز می گیرد. لطفا توضیح بدید متشکرم

 28. دوست عزیز
  سلام
  این مورد می تواند به چند دلیل باشد:
  1- تغذیه نامناسب کیت که می تواند به دلیل عدم رسیدن ولتاژ کافی به میکروکنترلر و یا رسیدن بیش از اندازه ولتاژ به میکروکنترلر باشد
  2- طراحی نامناسب مدار چاپی که باعث ایجاد نویز در مدار می شود
  3- عدم اتصال صحیح پمپ درب ها به دزدگیر
  همچنین توجه داشته باشید اتصال پمپ درب ها به دزدگیر، در خودروها بسته به شرکت سازنده آن متفاوت است، و شما باید حتما از یک نصاب دزدگیر برای اتصال دزدگیر به ماشین راهنمایی بگیرید.

 29. سید محمد رضا موسوی گوشلوندانی

  سلام
  دوست عزیز مدار دزدگیر کامل نیست و نمونه ساخته شما با نقشه ارائه شده یکی نیست
  شما در نقشه از 10 دیود استفاده کردید ولی در عکس گذاشته شده دست کم 12 عدد دیود استفاده شده ؟چرا؟

 30. دوست عزیز
  سلام
  کیت ساخته شده و مونتاژ شده که تصاویر و ویدئو آن درج شده است دارای قابلیت استارت خودرو نیز می باشد که در نقشه شماتیک ارائه شده به دلیل اینکه این آپشن استاندارد نبوده، این قابلیت از پروژه درج شده حذف گردیده. به همین خاطر نیز تعداد دیود مندرج در نقشه شماتیک کمتر از تعداد دیودهای تصویر کیت می باشد.
  نقشه شماتیک و برنامه نوشته شده کاملا صحیح و عملی بوده و به راحتی می توانید با تهیه قطعات و مونتاژ مدار آنرا بسازید.

 31. سید محمد رضا موسوی گوشلوندانی

  سلام

  خسته نباشید

  ممنون بابت پاسخگویی .یه سوال دیگه هم داشتم من این سخت افزار رو با میکرو pic پیاده سازی کردم ولی

  زمانی که به پمپ ها فرمان میدم از طریق رله مدار هنگ میکنه الان خیلی وقته اسیر این اشکال هستم لطفا

  عاجزانه درخواست جواب دارم از شما استاد گرامی.چون واسه پروژه خیلی وقت گذاشتم خواهشا راهنمایی

  بفرمایید با تشکر از لطف شما.

 32. سلام دوست عزیز
  لطفا نقشه شماتیک و تصاویری از مدار ساخته شده را برای ما ارسال نمائید تا بررسی شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک

هوشمند سازی! بعید به نظر می رسد، شخصی در زمینه الکترونیک و برق فعالیت داشته …