خانه / الکترونیک / منبع تغذیه کمکی( AUX) متقارن

منبع تغذیه کمکی( AUX) متقارن

منبع تغذیه کمکی متقارن

منبع تغذیه کمکی( AUX) متقارن

این طرح ساده، از خروجی AC سیم پیچ ثانویه ترانسفورماتور بدون سر وسط، یک ولتاژ متقارن تهیه می کند. این مدار در کاربردهایی که به هر دو خط مثبت و منفی نیاز است اما ترانسفورماتور سر وسط نداریم، مفید واقع می شود.

مدار بالا اساسا از یک پل یکسوساز با قطعات اضافه شده که به عنوان خط منفی عمل می کنند، ساخته شده است. توجه داشته باشید که خط منفی جریان کمتری نسبت به خط مثبت، می دهد.

مقاومت های R1، R2 بارهای اولیه مدار هستند. آن ها برای اطمینان از این که خط منفی، زمانی که مدارهیچ باری را متصل به خروجی ندارد، فعال است، به مدار اضافه شده اند. این حقه در اینجا به کار رفته زیرا در غیر اینصورت در زمانی که خط مثبت بدون بار است، هیچ خروجی منفی ایجاد نمی شود. در مواردی که شما در خط منفی، به مقدار جریان بیشتری از خط مثبت نیاز دارید، فقط مدار را معکوس کنید.

برای این کار فقط پلاریته همه دیودها و خازن های الکترولیت را برعکس کنید. این به معنی آن است که هیچ یک از دیودها و خازن های الکترولیت از این قاعده مستثنی نیستند. در چنین مواردی، پل یکسوساز، تغذیه بیشتری در خط منفی می دهد.

مدار واقعی می تواند ورودی های AC تا حداکثر 18 ولت را داشته باشد. اگر شما یک سطح ولتاژ بالاتر نیاز دارید. محدوده ولتاژ دیودها و خازن ها را به اندازه حداقل دو برابر حداکثر ولتاژ ورودی AC تغییر دهید.

نقشه مدار چاپی 

نقشه مدار چاپی

نحوه قرارگیری قطعات 

نحوه قرارگیری قطعات

طرز سیم پیچی خارجی برا منبع تغذیه متقارن 

طرز سیم پیچی خارجی برای منبع تغذیه متقارن

دقت کنید که خط منفی جریان کمتری نسبت به خط مثبت می دهد. 

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مطلب پیشنهادی

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟ برای اندازه گیری قدرت خروجی یک …