خانه / الکترونیک / منبع تغذیه رگوله شده 0 تا 7 ولت با جریان 1 آمپر

منبع تغذیه رگوله شده 0 تا 7 ولت با جریان 1 آمپر

در این بخش دانلود پروژه ساخت منبع تغذیه رگوله شده 0 تا 7 ولت با جریان 1 آمپر توسط آپ امپ 741, توسط تیم الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به یادگیری و انجام پروژه های حرفه ای الکترونیک آماده شده است. منبع تغذیه رگوله شده نشان داده شده در شکل زیر، یک خروجی ولتاژ قابل تنظیم در جریان بار حداکثر 1 آمپری فراهم می کند. این منبع تغذیه یک حفاظت تعبیه شده داخلی در برابر اضافه بار دارد. دیودهای یکسوساز D2 و D1 به همراه خازن فیلتر C1، تغذیه اصلی رگوله نشده را تشکیل می دهند.

مقاومت R8 خازن C2 و دیود D3 و یک دیود زنر، تغذیه ولتاژ منفی برای آپ امپ 741 را ایجاد می کنند. پایه غیر معکوس گر ورودی آپ امپ 741 توسط یک ولتاژ پایدار تغذیه می شود تا از این طریق تنظیم خروجی کنترل کند. کسری از خروجی رگوله شده از طریق مقاومت های R5 و R4 به پایه ورودی معکوس گر فیدبک داده می شود. تقویت کننده عملیاتی ولتاژ خروجی خود را به گونه ای تنظیم می کند که برابر با ولتاژ پایه های ورودی گردد. بنابراین، خروجی رگوله می شود. خروجی آپ امپ 741 توسط یک ترکیب امیتر پیرو مرکب از ترانزیستورهای T2 و T1 تقویت می شود.

تمامی بار از طریق مقاومت R6، جریان می یابد. اگر جریان بار از 1A آمپر تجاوز کند، افت ولتاژ دوسر مقاومت R6 از 0.6 ولت تجاوز کرده و ترانزیستور T3 شروع به هدایت می کند. این عمل باعث بایپس منبع تغذیه به ترانزیستور T1 و T2 شده و عمل رگولاسیون متوقف می شود. در نتیجه، ولتاژ خروجی زمانی که جریان بار از 1A آمپر بیشتر می شود، شروع به افت می کند. هر کدام از پایه های خروجی را می توان زمین کرد تا نسبت به زمین دارای ولتاژ مثبت یا منفی بشوند.

منبع تغذیه رگوله شده 0 تا 7 ولت با جریان 1 آمپر

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 دسته اصلی : مدارات منبع تغذیه

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

یک دیدگاه

  1. سلامچرا نمیشه دانلود کرد ؟؟؟؟؟لطفا راهنمایی بفرمایین . ممنون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟ برای اندازه گیری قدرت خروجی یک …