خانه / الکترونیک / دو برابر کننده ولتاژ

دو برابر کننده ولتاژ

دو برابر کننده ولتاژ

دوبرابر کننده ولتاژ

این طرح، ولتاژی معادل دو برابر ولتاژ دریافتی تولید می کند. این مدار زمانی که از یک منبع تغذیه ولتاژ پایین، یک سطح ولتاژ بالاتر نیاز است مفید می باشد. از انجایی که سطوح مصرف جریان پایین هستند در این موارد مدار می تواند با کمترین قطعات ساخته شود.

مدار الکترونیکی: در اصل یک مولد موج مربع با استفاده از آی سی تایمر 555 معمولی می باشد. این مدار با یک طبقه نهایی که از ترانزیستورهای T1 وT2 ساخته می شود ادامه پیدا می کند. مدار دو برابر کننده واقعی از قطعات D1، D2، C4 و C5 ساخته می شود.

آی سی تایمر 555: به عنوان مولتی ویبراتور ناپایا (آستابل) کار می کند و یک فرکانس تقریبا 8/5khz را تولید می کند. خروجی موج مربعی، طبقه نهایی ساخته شده از ترانزیستورهای T1 و T2 را اه اندازی می کند.

نحوه کار دو برابر کننده بدین صورت است:

با یک دامنه پایین سیگنال ترانزیستور T1 مسدود می شود در حالی که T2 هدایت می کند. الکترود منفی خازن C4 زمین شده، و از طریق D1 شارژ می شود. با یک دامنه ی بالای سیگنال، ترانزیستور T1 هدایت می کند در حالی که T2 مسدود می شود. بنابراین خازن C4 نمی تواند تخلیه شود زیرا با D1 مسدود می شود.

در ادامه خازن C5 با یک ولتاژ ترکیب شده از C4 و منبع تغذیه (12 ولت ورودی) شارژ می شود. در حالت بدون بار (standby)، مدار تقریبا 20 ولت تحویل می دهد. حداکثر بار نباید بیشتر از 70 میلی آمپر شود. ولتاز خروجی واقعی تقریبا 18 ولت است و باز ده ان 32% می باشد.

در جریان های پایین تر، ولتاژ بالاتر است. اگر یک سطح ولتاژ پایدار، مورد نیاز باشد، یک IC رگولاتور ولتاژ سه پایه می تواند در خروجی اضافه شود. مصرف جریان خود آی سی رگولاتور، باید به مصرف جریان کلی، که نباید بیش از 70 میلی آمپر باشد، اضافه شود.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مطلب پیشنهادی

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟ برای اندازه گیری قدرت خروجی یک …