خانه / پروژه های میکروکنترلر / کنترل وسایل الکتریکی با آی سی MT8870D توسط خط تلفن

کنترل وسایل الکتریکی با آی سی MT8870D توسط خط تلفن

توجه : این پروژه در تاریخ 22 آبان 1396 به صورت کامل بروزرسانی گردید.

در این بخش دانلود پروژه کنترل وسایل الکتریکی با آی سی MT8870D توسط خط تلفن و میکروکنترلر AVR, توسط تیم الکترونیک وبرنامه نویسی الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR آماده شده است. یکی از روش های کنترل وسایل الکتریکی از راه دور, استفاده از خط تلفن است. بدین منظور باید سیگنال هایی از مبدا بر روی خط فرستاده شوند, بنابراین یک گوشی تلفن دارای سیستم تن TONE, تمام آن چیزی است که در سمت مبدا قرار دارد. از سوی دیگر, در مقصد گیرنده ای وجود دارد که برای کنترل وسایل برقی, به آشکار سازی و رمز گشایی سیگنال های ارسال شده می پردازد, ساخت چنین گیرنده ای, هدف نهایی این پروژه است. 

بعد قبل
کنترل وسایل الکتریکی با آی سی MT8870D توسط خط تلفن
کنترل وسایل الکتریکی با آی سی MT8870D توسط خط تلفن
کنترل وسایل الکتریکی با آی سی MT8870D توسط خط تلفن

کنترل وسایل الکتریکی با آی سی MT8870D توسط خط تلفن
بعد قبل

آشکار ساز تن با استفاده از آی سی MT8870D

برای تشخیص سیگنال های DTMF می توانیم از تراشه های مختلفی استفاده کنیم. شرکت های بزرگ تولید کننده, قطعه ای را با نام DTMF Receiver معرفی کرده اند. از میان این تراشه ها می توان به HT9171/72, KT3170, SM8223A, MT8870D اشاره کرد. به نظر می رسد تراشه MT8870D از مایتل (Mitel)u معروفترین و در دسترس ترین DTMF Decoder باشد. این قطعه به آسانی در بسته بندی 18 پایه PDIP یافت می شود. ترتیب پایه ها (Pin Out) در این قطعه در تصویر زیر آورده شده است.

دانلود پروژه کنترل وسایل الکتریکی با آی سی MT8870D توسط خط تلفن

این قطعه, فرکانس هایی را که با فشار دادن اعداد از طرف مبدا در خط جاری شده اند, در سر دیگر خط رمزگشایی می کند. آی سی MT8870D, چهار خروجی موازی باینری دارد, بدین معنا که می تواند 16 کد از ورودی را بر گرداند. این 16 کد عبارتند از : 10 عدد, کلیدهای * و # و کلیدهای A – B – C – D که البته 4 کلید آخر در صفحه کلید گوشی های استاندارد وجود ندارد. برای تبدیل 4 خروجی باینری آی سی به معادل دسیمال یا تقسیر آن, به یک آی سی یا میکروکنترلر دیگر نیاز است. در جدول زیر وضعیت پایه های خروجی DTMF Receiver, با توجه به کلید فشار داده شده در مبدا آورده شده است.

دانلود پروژه کنترل وسایل الکتریکی با آی سی MT8870D توسط خط تلفن

مدار راه اندازی آی سی MT8870D در تصویر زیر نشان داده شده است. این مدار, پیشنهاد شرکت سازنده است و ما نیز در این پروژه از آن استفاده می کنیم.

دانلود پروژه کنترل وسایل الکتریکی با آی سی MT8870D توسط خط تلفن

پایه های 11 تا 15, خروجی های اصلی می باشند که به عنوان ورودی موازی به میکروکنترلر می روند. با آمدن یک فرکانس در ورودی (DTMF Input), که به منزله وارد کردن یک شماره توسط تماس گیرنده است, عدد مورد نظر رمز گشایی می شود و به صورت باینری در پایه های Q1 تا Q4 قرار می گیرد. یک راه ساده برای سنجش درستی عملکرد تراشه, تبعیه 4 عدد LED در پایه های Q1 تا Q4 و مشاهده خروجی باینری است. برای عدد صفر نیز کد 1010 که معادل عدد 10 است, برگردانده می شود. کلید * معادل کلید 11 و کلید # معادل عدد 12 است. پس از اینکه فرآیند رجیستر شدن عدد در آی سی انجام شد, خروجی Latch می گردد و برای مدت زمان کوتاهی, پالسی در پایه 15 (STD) ظاهر می شود. این مطلب اهمیت بسیاری دارد, چراکه می توانیم از پالس پایه 15 به عنوان وقفه استفاده کنیم. پالس StD, میکروکنترلر را از عددی که در خروجی آی سی است, آگاه می کند. اگر عدد تکراری از طرفمبدا ارسال گردد, خروجی باینری آشکارساز تن تغییری نمی کند, با این حال, از روی پالس StD متوجه آن می شویم. پایه های 1 و 2 ورودی های یک طبقه OP AMP هستند که می توانیم از آن با دو پیکربندی (Configuration) ورودی دیفرانسیلی یا ورودی تک سر (تک خروجی) استفاده کنیم. اگر ملاحظات نویز حالت مشترک مد نظر نباشند, ترجیح می دهیم از حالت مشترک استفاده کنیم. به هر حال در هر دو پیکربندی, اتصال یکی از سرهای خط تلفن به زمین تغذیه آی سی اجتناب ناپذیر است.

نحوه راه اندازی و آزمایش مدار

ابتدا خط تلفن را طبق نقشه شماتیک ارائه شده به دستگاه متصل نمائید, سپس منبع تغذیه 12 ولتی را با رعایت پلاریته به دستگاه متصل نمائید. حال به شماره تلفن خطی که دستگاه را به آن متصل نموده اید تماس بگیرد. با برقراری تماس دستگاه به صورت اتوماتیک خط را اشغال می کند و منتظر دریافت کدهای تن از سمت شما می ماند. شما می توانید برای روشن و یا خاموش کردن رله اول تا آخر, ابتدا یکی از اعداد دو تا هفت را وارد نموده و سپس برای روشن کردن رله مورد نظر کلید * و برای خاموش کردن رله مورد نظر کلید # را وارد نمائید به این ترتیب رله یا دستگاه برقی مورد نظر شما روشن و یا خاموش می شود. در انتهای کار برای پایان دادن به کار و قطع تماس می توانید ایتدا کلید # و سپس یک کلید به دلخوه از صفر تا نه را فشار دهید.

نکته 1 : اگر با تلفن ثابت به خطی که دستگاه به آن متصل است تماس گرفته اید و مشغول کنترل وسایل برقی هستید, حتما به یاد داشته باشید که وضعیت شماره گیر تلفن را از حالت پالس به تن تغییر دهید.

نکته 2 : حتما توجه داشته باشید در هنگام تست و استفاده از دستگاه ساخته شده هیچ تلفن دیگری به خط تلفنی که دستگاه را به آن متصل کرده اید وصل نباشد. چراکه بعضی از تلفن ها (به خصوص تلفن های چینی) به دلیل ماهیت ساختاری غیر استاندارد منجر به عدم عملکرد صحیح دستگاه می شوند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

نام فایل دانلودی : کنترل وسایل الکتریکی با آی سی MT8870D توسط خط تلفن

قیمت فایل دانلودی : 300,000ریال - ریال

محتویات فایل دانلودی : فیلم آموزش راه اندازی و نحوه پروگرام کردن میکروکنترلر/ فایل برنامه نوشته شده در محیط BASCOM-AVR و Code Vision به زبان بیسیک BASIC و C / فایل مدار چاپی (PCB) پروژه در قالب PDF و طرح اصلی طراحی شده در نرم افزار Proteus / فایل 27 صفحه ای PDF به زبان فارسی شامل توضیحات کامل پروژه همانند سخت افزار و برنامه پروژه / نرم افزار های مورد نیاز

حجم فایل دانلودی : 8.35 مگابایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

300,000ریال – خرید

8 دیدگاه

 1. سلاممیشه از آی سی MT8870  به جای HT9032 استفاده کنم.چون تو بازار ای سی HT9032 رو پیدا نکردم.ممنون

 2. دانلود پروژه کنترل وسایل خانه

 3.  پروژه کردن وسایل توسط خط تلفن

 4.  پروژه کنترل وسایل توسط خط تلفن

 5. عرض سلام و احترام خدمت جناب مهندس اکبری

  ببخشید جناب مهندس چند روز هست که دار بر روی مدار DTMF کار می کنم.

  بعد از راه اندازی مدار بر اساس شماتیک، و بعد از برنانه ریزی میکروکنترلر این مدار برای بعضی از خطوط تلفن به نحو مناسب و کامل پاسخ می دهد ولی متاسفانه برای برخی از خطوط بعد از اتصال مدار به خط به محض تماس برقرار کردن با خط مذکور خط بعد از یک بوق سریع به حالت قطع و رد تماس می رود.
  پس از سوال و پرس و جو از واحد مخابراتی آن منطقه متوجه تفاوت در نوع سیستم سوئیچ این دو ناحیه شدم.
  مدار برای تواحی با سیستم جدید (DLC) پاسخ می دهد و در نواحی با سیستم قدیم پاسخ نمی دهد.

  در صورت امکان خواهشمند است در فرصت مناسب پاسخ بدهید و راه حل را مع فی بفرمایید.

  باتشکر
  شاد و سربلند باشید./

 6. سلام دوست عزیز
  این موضوع بررسی خواهد شد
  پایدار باشید

 7. سلام.من این پروژه را هم پولشا پرداخت کردم هم ایمیل رسید خرید برام اومده اما لینک داخل ایمیل مشکل داره.میشه راهنمایی و رسیدگی کند؟؟؟؟

 8. سلام دوست عزیز
  لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کنترل دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

اندازه گیری دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار …