برخی از محصولات فروشگاه الکترونیک98 که با موضوع انتخابی شما مرتبط می باشند

کیت آماده ماشین حساب مهندسی لمسی با LCD گرافیکی و AVR

کیت آماده ماشین حساب مهندسی لمسی با LCD گرافیکی و AVR

کیت حرفه ای و آماده ماشین حساب مهندسی لمسی با استفاده از LCD گرافیکی و میکروکنترلر AVR یکی از محصولات الکترونیک98 می باشد که توسط تیم تخصصی این گروه طراحی و تولید شده است. در این پروژه ما با استفاده از یک میکروکنترلر AVR به همراه ال سی دی گرافیکی و صفحه لمسی (تاچ اسکرین) اقدام به ساخت یک ماشین حساب مهندسی گرفته ایم, از دیگر ویژگی های این پروژه به کارگیری روش کالیبراسیون اتوماتیک برای راه اندازی بسیار سریع و راحت صفحات لمسی و نوشتن متن ها و دستورها به زبان فارسی بر روی LCD گرافیکی می باشد.

مشاهده توضیحات بیشتر و خرید محصول


کیت آماده قفل رمزی تاچ اسکرین با LCD گرافیکی و میکروکنترلر AVR

کیت آماده قفل رمزی تاچ اسکرین با LCD گرافیکی و میکروکنترلر AVR

کیت حرفه ای وآماده قفل رمزی تاچ اسکرین با LCD گرافیکی و میکروکنترلر AVR یکی از محصولات الکترونیک98 می باشد که توسط تیم تخصصی این گروه طراحی و تولید شده است. در ساخت این پروژه برای نمایش اطلاعات از یک LCD گرافیکی در اندازه 64*128, و برای وارد کردن اعداد از یک صفحه لمسی (تاچ اسکرین) استفاده شده است. که شما می توانید با لمس عدد مورد نظر آن عدد را انتخاب کنید. از دیگر ویژگی های بارز این پروژه که جذابیت آن را چند برابر می کند, پشتیبانی از زبان فارسی است, به همین دلیل تمامی متن ها و منوها به زبان فارسی نمایش داده می شود.

مشاهده توضیحات بیشتر و خرید محصول


کیت آماده ساعت آنالوگ و دیجیتال با نمایش تاریخ شمسی و ایام هفته

کیت آماده ساعت آنالوگ و دیجیتال با نمایش تاریخ شمسی و ایام هفته

کیت حرفه ای وآماده ساخت ساعت آنالوگ و دیجیتال با نمایش تاریخ شمسی و ایام هفته توسط ال سی دی گرافیکی و میکروکنترلر AVR یکی از محصولات شرکت افق ایده پردازان می باشد که توسط تیم تخصصی این شرکت طراحی و تولید شده است. در این پروژه قصد داریم تا با استفاده از یک ال سی دی LCD گرافیکی توسط میکروکنترلر AVR و تراشه شناخته شده و پرکاربرد DS1307 یک ساعت آنالوگ و دیجیتال بسیار زیبا طراحی کنیم که البته قابلیت نمایش تاریخ شمسی و همچنین ایام هفته به زبان شیرین فارسی را نیز دارا می باشد. تراشه DS1307 یک آی سی IC ساعت با زمان واقعی (RTC) می باشد که به دلیل دارا بودن توابعی آماده برای راه اندازی در کامپایلرهای شناخته شده و پشتیبانی از پروتکل ارتباطی I2C که در میکروکنترلرهای خانواده AVR نیز پشتیبانی می شود, یک گزینه مناسب برای استفاده در این پروژه می باشد.

مشاهده توضیحات بیشتر و خرید محصول

خانه / پروژه های میکروکنترلر / کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار پروژه ای کاربردی و حرفه ای با عنوان, کنترل سرعت حرکت موتور DC توسط میکروکنترلر AVR با استفاده از LCD گرافیکی و تاچ اسکرین, برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR کرده است. اصولا برای کنترل سرعت موتور DC، باید مقدار ولتاژ به آن را تغییر داد، سرعت موتور با کاهش سطح ولتاژ، کاهش پیدا می کند و با افزایش آن، افزایش می یابد. برای کاهش سطح ولتاژ نیز می توان از یک مقاومت متغیر در مسیر جریان عبوری به سمت موتور استفاده کرد. یکی از معایب اصلی این روش اتلاف انرژی است.

حال اگر به طریقی بتوانیم ولتاژ اعمالی به موتور را با سرعتی یکنواخت قطع و وصل کنیم، با بالاتر رفتن این سرعت از حد خاص، دیگر قطع و وصل شدن موتور محسوس نخواهد بود، ولی موتور به علت قطع و وصل شدن ولتاژ، سطح ولتاژ های متفاوتی را با توجه به سرعت خاموش و روشن شدن احساس خواهد کرد. به این ترتیب سرعت چرخش موتور نیز متناسب با سطح ولتاژ تغییر خواهد کرد که همان هدف اولیه ما است.

در این پروژه قطع و وصل شدن ولتاژ با سرعتی یکنواخت، توسط موج PWM میکروکنترلر AVR انجام می گیرد. بعد از ساخت و راه اندازی پروژه شما می توانید توسط یک ال سی دی گرافیکی که به یک تاچ اسکرین (صفحه لمسی) مجهز شده است، سرعت و جهت چرخش موتور را به صورت لمسی کنترل نمائید. همچنین در مدار این پرژه یک عدد پتانسیومتر نیز تعبیه شده است که شما می توانید با چرخاندن آن سرعت چرخش موتور را به روشی دیگر نیز کنترل نمائید. برای دریافت توضیحات بیشتر و دریافت فایل پروژه با ما همراه باشید.

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

در میکروکنترلرهای AVR می توان از پالس PWM برای کنترل سرعت موتورهای DC نیز استفاده کرد. بدین منظور که موتور در فاصله های زمانی کوتاه و با فرکانس ثابت، به طور متوالی خاموش و روشن می شود، اما از آنجا که مدت خاموش و روشن شدن موتور با فاصله زمانی کمی تکرار می شود، به ظاهر، موتور را کامل خاموش نمی بینید.

اگر در این فاصله های متوالی و مرتب، زمان روشن و خاموش بودن موتور را نسبت به خاموشی آن افزاییش دهید، سرعت موتور افزایش می یابد و برعکس اگر مدت خاموشی آن را نسبت به زمان روشن بودن زیاد کنید، سرعت موتور کاهش پیدا می کند.

این روشن و خاموش شدن با سرعتی یکنواخت توسط مدولاسیون پهنای پالس PWM انجام می شود. میکروکنترلرها قابلیت ایجاد چنین پالس هایی را دارند. برای تولید این پالس ها کافی است که فرکانس پالس و مقدار ولتاژ معادلی را که مد نظر دارید، به میکروکنترلر بدهید. به این ترتیب، میکروکنترلر پالس های متناسب را با چرخه کاری مشخص تولید خواهد کرد.

چیزی که در این میان کاملا مشخص است، عدم امکان اتصال مستقیم موتور به پایه های میکروکنترلر AVR به دلیل جریان مصرفی بالای موتورهای DC می باشد. از آنجا که حداکثر جریان قابل تحمل در پایه های میکروکنترلر 30 میلی آمپر می باشد به همین دلیل نمی توانیم به صورت مستقیم موتور DC را به میکروکنترلر AVR متصل کنیم و به همین جهت باید از یک کلید الکترونیکی یا همان ترانزیستورها برای اینکار استفاده کنیم.

استفاده از ترانزیستور ها برای راه اندازی موتورهای DC باعث پیچیدگی مدار می شود به همین دلیل امروزه در اکثر موارد برای راه اندازی موتورهای DC از تراشه های راه انداز Driver استفاده می شود، که باعث سادگی و کم حجم شدن مدار می شود. تراشه های زیادی برای راه اندازی موتورهای DC موجود می باشد که یکی از معروف ترین آن ها تراشه راه انداز L298 می باشد و ما نیز در طراحی این پروژه از این تراشه بهره برده ایم. از آنجا که در پروژه های قبلی به صورت کامل درباره آی سی L298 توضیح داده ایم در این پروژه از تکرار مجدد این توضیحات خودداری می کنیم، به همین دلیل شما دوستان عزیز جهت مشاهده این توضیحات می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

در زیر یک ویدئو از نحوه عملکرد پروژه کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین ضبط شده است, که می توانید برای درک بیشتر از نحوه عملکرد پروژه به صورت آنلاین مشاهده و یا از انتهای همین پست دانلود نمائید.

ویدئو ضبط شده از عملکرد مدار ساخته شده توسط الکترونیک 98:

توجه : در این پروژه ما از پورت (PORTC) میکروکنترلر AVR جهت راه اندازی LCD گرافیکی استفاده کردیم. از آنجا که فیوز بیت jtagen در میکروکنترلر ATMEGA32 بر روی این پورت سوار است و به صورت پیش فرض فعال می باشد. به همین دلیل باید در هنگام پروگرام کردن میکروکنترلر توسط پروگرامر این فیوز بیت را غیر فعال نمائید.

توجه : در هنگام پروگرام کردن میکروکنترلر باید حتما وضعیت فیوز بیت های کریستال را بر روی کریستال خارجی تنظیم نمائید و طبق نقشه شماتیک کریستال خارجی 16MHz را به میکروکنترلر AVR متصل کنید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

پلن اول

پلن اول

نام فایل دانلودی : کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

قیمت فایل دانلودی : 100,000ریال - ریال

محتویات فایل دانلودی : نقشه شماتیک پروژه | برنامه میکروکنترلر AVR در محیط BASCOM-AVR به زبان بیسیک BASIC

حجم فایل دانلودی : 494 کیلو بایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

100,000ریال – خرید

پلن دوم

پلن دوم

نام فایل دانلودی : کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

قیمت فایل دانلودی : 200,000ریال - ریال

محتویات فایل دانلودی : نقشه شماتیک پروژه | برنامه میکروکنترلر AVR در محیط BASCOM-AVR به زبان بیسیک BASIC | فایل 23 صفحه ای کاملا اختصاصی PDF به زبان فارسی شامل توضیحات موتورهای DC و نحوه راه اندازی آن ها توسط میکروکنترلرهای AVR و تراشه L298 | فایل 32 صفحه ای کاملا اختصاصی PDF به زبان فارسی شامل توضیحات ساختمان ال سی دی های گرافیکی و نحوه اتصال و راه اندازی آن ها توسط میکروکنترلرهای AVR

حجم فایل دانلودی : 4.4 مگابایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

200,000ریال – خرید

6 دیدگاه

 1. سلام همین پروژه ولی به جای اینکه با پتانسیومتر سرعت و دور موتورو عوض کنیم از  کیپد (تعداد دور موتور رو و همچنین چپگرد راستگرد با کیپد انجام بشه)و به جای تاچ از lcd معمولی استفاده بشه میخواستم

 2. سلام دوست عزیز
  به امید خدا سعی میکنم انجام بدم و هرچه زودتر روی سایت قرار بدم.

 3. سلام ایا امکانش هست این مدارو با مشخصاتی که داده بودم انجام بدهید و برای دانلود روی سایت قرار بدهید فقط اینکه حتما باید موتور dc باشه و تعداد دور دلخواه رو با کیپد وارد کنیم (مثلا 100rpm) اگر بتوانید هرچه زود تر بذارید سپاس گذار خواهم شد.( هرچه زود تر باید تحویل استاد بدم اگر امکان داره بدلیل تازه کار بودن من در زمینه avr تاحد امکان با جزئیات بیشتری باشه تا جنبه اموزشی هم داشته باشه)

 4. از آنجا که ما تمامی پروژه ها را بر اساس اولویت کاری بر روی سایت قرار میدم، این امکان وجود دارد که پروژه درخواستی شما با کمی وقفه در سایت منتشر شود، اما تمام سعی خود را میکنیم تا پروژه مذکور را سریع تر منتشر کنیم.

 5. سلام و ادب
  امکانش هست برنامه برای کدویژن هم قرار دهید یا حتما باید در BASCOM-AVR انجام بشه؟؟

 6. سلام دوست عزیز
  در حال حاضر فقط برنامه Basic این پروژه موجود است ولی به امید خدا سعی میکنیم تا در آینده نزدیک به کمک اعضای تیم تمام پروژه های سایت را به دو زبان رایج C و Basic در سایت قرار دهیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

انتقال داده از طریق اترنت با ENC28J60 و میکروکنترلر AVR

توجه : این پروژه در تاریخ 14 تیر 1396 به صورت کامل بروزرسانی گردید. در …