برخی از محصولات فروشگاه الکترونیک98 که با موضوع انتخابی شما مرتبط می باشند

کیت اندازه گیری و کنترل دما با قابلیت مانیتورینگ توسط کامپیوتر

کیت اندازه گیری و کنترل دما با قابلیت مانیتورینگ توسط کامپیوتر

کیت اندازه گیری و کنترل دما با قابلیت مانیتورینگ توسط کامپیوتر که توسط تیم فنی و مهندسی الکترونیک98 طراحی و آماده گردیده است، شما قادر خواهد ساخت تا کیت را از طریق پورت USB به یک کامپیوتر و یا لب تاب و یا حتی گوشی های هوشمند با سیستم عامل ویندوز متصل نمائید و با استفاده از نرم افزار نوشته شده به زبان C# در محیط Visual Studio اقدام به مانیتورینگ دما و تعیین محدوده دما برای کنترل دمای محیط نمائید.

در طراحی این کیت دو رله تعبیه شده است، که یک رله مربوط به دمای پایین و رله بعدی مربوط به دمای بالا می باشد. که عملکرد هر دو آن به اینصورت می باشد که با کاهش دما از مقدار دمای تعیین شده برای حد پایین رله دمای پایین و با افزایش دما از مقدار دمای تعیین شده برای حد بالا رله دمای بالا فعال می گردد. همچنین همانطور که گفته شد شما می توانید این محدوده دمای بالا و پایین را در نرم افزار مربوطه وارد و حافظه میکروکنترلر ذخیره نمائید.

مشاهده توضیحات بیشتر و خرید محصول


کیت آماده دماسنج چند حسگری با تراشه دما DS18B20

کیت آماده دماسنج چند حسگری با تراشه دما DS18B20

کیت حرفه ای و آماده ساخت دماسنج چند حسگری با تراشه دما DS18B20 یکی از محصولات الکترونیک98 می باشد که توسط تیم تخصصی این گروه طراحی و تولید شده است. هدف اصلی از طراحی این کیت اندازه گیری و کنترل دمای چهار نقطه به صورت همزمان و نمایش آن بر روی یک ال سی دی کاراکتری و آشنایی کامل شما دوستان عزیز با پروتکل ارتباطی یک سیمه (WIRE-1) و نحوه ارتباط میکروکنترلرهای AVR با قطعات الکترونیکی که از این پروتکل پشتیبانی می کنند، می باشد. پردازشگر اصلی این کیت میکروکنترلر ATmega8 از خانواده میکروکنترلرهای AVR می باشد، که توسط نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR به زبان بیسیک BASIC برنامه نویسی شده است. این کیت شامل یک CD حاوی محتویات نقشه های شماتیک ، برنامه میکروکنترلر به زبان بیسیک BASIC و فایل توضیحات کامل پروژه در قالب فایل PDF جهت ارائه به استاد برای دانشجویان عزیز می باشد.

از ویژگی های بارز این کیت که باعث حرفه ای تر شدن و افزایش کارایی آن می شود می توان به قابلیت کنترل دمای محیط اشاره نمود، به طوری که شما می توانید توسط سه میکروسوئیچ تعبیه شده بر روی کیت یک بازه دمای مجاز شامل حداقل دمای پائین و حداکثر دمای بالا برای میکروکنترلر تعریف کنید. به این ترتیب در صورتی که دما از محدوده تعریف شده خارج شود رله تعبیه شده بر روی کیت فعال می گردد و بلعکس در صورتی که دما دوباره در محدوده مجاز قرار گیرد رله تعبیه شده بر روی کیت غیر فعال می گردد. همچنین لازم به ذکر است تمامی تنظیمات اعمالی همانند محدوده مجاز دما که توسط کاربر تعیین می شود در حافظه داخلی EEPROM میکروکنترلر AVR ذخیره می گردد تا در مواقعی که برق دستگاه یا همان منبع تغذیه کیت قطع می گردد اطلاعات وارد شده توسط کاربر از بین نرود و در حافظه میکروکنترلر AVR باقی بماند.

مشاهده توضیحات بیشتر و خرید محصول


کیت آماده پروژه ارسال دما به صورت بی سیم با ماژول HM-TR

پروژه آماده ارسال دما به صورت بی سیم با ماژول فرستنده و گیرنده HM-TR

کیت پروژه ارسال دما به صورت بی سیم با ماژول فرستنده و گیرنده HM-TR یکی از محصولات الکترونیک98 می باشد که توسط تیم تخصصی این گروه طراحی و تولید شده است. هدف ما از ساخت این پروژه طراحی یک فرستنده و گیرنده بی سیم رادیویی با استفاده از ماژول HM-TR است, به طوری که در فرستنده, دمای محیط با استفاده از تراشه LM75 اندازه گیری می شود و از طریق ارتباط بی سیم رادیویی برای گیرنده ارسال می گردد تا در گیرنده نمایش داده شود. مدار گیرنده با به کارگیری تراشه FT323BL و درگاه یو اس بی USB به کامپیوتر متصل می شود. در این حالت, دمای ارسال شده از طرف فرستنده, توسط برنامه هایپر ترمینال Hyper Terminal در کامپیوتر دریافت و نمایش داده می شود. به این ترتیب یک حسگر دمای بی سیم خواهیم داشت.

برای راه اندازی این پروژه از میکروکنترلر ATmega8 از خانواده میکروکنترلرهای AVR استفاده شده است، که برنامه میکروکنترلر به هر دو زبان C و بیسیک BASIC نوشته شده است. همچنین این پروژه شامل یک فایل PDF به زبان فارسی می باشد که در آن به صورت کامل سخت افزار مدار و برنامه میکروکنترلر AVR به هر دو زبان بیسیک BASIC و زبان C شرح داده شده است.

مشاهده توضیحات بیشتر و خرید محصول


کیت حرفه ای راه اندازی ماژول SIM900 - کنترل وسایل برقی با پیامک

برد آماده و فوق حرفه ای راه اندازی کامل ماژول SIM900

کیت فوق حرفه ای راه اندازی کامل ماژول SIM900 یکی از محصولات الکترونیک98 می باشد که توسط تیم تخصصی این گروه طراحی و تولید شده است. کیتی که مشاهده می کنید یک نمونه کامل از مدار راه انداز ماژول SIM900 محسوب می شود، که به صورت حرفه ای طراحی شده و دارای قابلیت های بی نظیر و انعطاف پذیری بالا می باشد، به نحوی که شما می توانید اکثر پروژه های خودتان را در قالب پروژه های GSM و کنترلر را توسط این کیت عملی کنید.کیت حرفه ای راه اندازی ماژول SIM900 در حقیقت شامل سه مدار، کنترل دمای محیط از راه دور توسط پیامک، کنترل 8 رله جهت روشن و خاموش کردن انواع تجهیزات برقی و روشنایی از راه دور توسط پیامک و دستگاه دزدگیر سیم کارت خور اماکن می باشد، که به صورت یک دستگاه کامل در قالب کیت راه انداز حرفه ای ماژول SIM900 طراحی و به صورت آماده مونتاژ شده است.

پردازشگر اصلی این مدار میکروکنترلر ATmega32 از خانواده میکروکنترلرهای AVR می باشد، که توسط نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR به زبان بیسیک BASIC برنامه نویسی شده است. این کیت شامل یک CD حاوی محتویات نقشه های شماتیک ، برنامه میکروکنترلر به زبان بیسیک BASIC و فایل نحوه راه اندازی کیت می باشد، که بعد از تکمیل سفارش به همراه کیت آماده و مونتاژ شده برای شما ارسال می گردد.

مشاهده توضیحات بیشتر و خرید محصول

خانه / پروژه های میکروکنترلر / ساخت مدار کنترل دما و ساعت دیجیتالی با آی سی DS1307

ساخت مدار کنترل دما و ساعت دیجیتالی با آی سی DS1307

ساخت مدار کنترل دما و ساعت دیجیتالی با آی سی DS1307

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار پروژه ای کاربردی با عنوان, ساخت مدار اندازه گیری و کنترل دمای محیط با قابلیت نمایش زمان واقعی با استفاده از آی سی ساعت DS1307 توسط میکروکنترلر AVR , برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR کرده است. بنا به درخواست یکی از کاربران عزیز سایت در این پروژه تصمیم به طراحی یک مدار بسیار کاربردی گرفتیم. در حقیقت این پروژه تلفیقی از سه پروژه متفاوت زیر می باشد :

:: اندازه گیری و کنترل دمای محیط با قابلیت تعریف بازه دمای مجاز و غیر مجاز

:: ساخت ساعت دیجیتالی با آی سی ساعت DS1307 جهت محاسبه زمان در مواقع قطع برق

:: کنترل دو وسیله برقی در ساعت های مورد نظر با امکان تنظیم زمان روشن و خاموش شدن رله ها

بی شک با طراحی و ساخت یک مدار یکپارچه با قابلیت انجام و اجرای موارد ذکر شده در بالا می توان به یک دستگاه بسیار کاربردی و البته مقرون به صرفه دست یافت, که می توان از آن در کارهایی زیادی برای تکمیل اهداف و دیگر پروژه های خود استفاده کنیم. پس برای دریافت توضیحات کاملتر و ساخت آن با الکترونیک 98 همراه باشید.

ساخت مدار اندازه گیری و کنترل دمای محیط با قابلیت نمایش زمان واقعی با استفاده از آی سی ساعت DS1307 توسط میکروکنترلر AVR

در این پروژه ما برای نمایش ساعت از تراشه معروف DS1307 که به آی سی ساعت نیز در بین فروشندگان قطعات الکترونیک معروف است استفاده کرده ایم, که دلیل استفاده از این تراشه جلوگیری از ریست شدن زمان در مواقع قطع برق یا جدا شدن تغذیه میکروکنترلر AVR است. در حقیقت این تراشه دارای دو پایه مستقل جهت اتصال باتری بکاپ (پشتیبان) است که باید توسط یک عدد باتری سه ولتی ساعت های مچی راه اندازی شود. به همین علت در زمان قطع تغذیه مدار به هر دلیلی این تراشه قابلیت ذخیره و محاسبه زمان تا حداقل یک سال را بدون نیاز به ولتاژ منبع تغذیه دارد.

آی سی ساعت DS1307 از پروتکل ارتباطی I2C برای ارتباط با تجهیزات جانبی پشتیبانی می کند, همانطور که می دانید پروتکل I2C یکی از چهار پروتکل ارتباطی می باشد که میکروکنترلر AVR آن را پشتیبانی می کند, به همین جهت ما می توانیم به راحتی تنها با نوشتن فقط  چند خط برنامه  ارتباط بین میکروکنترلر AVR و آی سی ساعت DS1307 را برقرار کنیم.

یکی از ویژگی های برجسته این پروژه اندازه گیری دما و همچنین کنترل دمای محیط با تعریف دو دمای بالا و پائین می باشد. عملکرد این ویژگی از مدار به این صورت است که کاربر می تواند توسط کلید های تعبیه شده وارد منوی تنظیمات دستگاه شود و اقدام به تعریف یک دمای پایین و یک دمای بالا نماید. به عنوان مثال اگر دمای محیط در حالت عادی 25 درجه سانتی گراد باشد و همچنین دمای پائین بر روی 20 درجه سانتی گراد و دمای بالا بر روی 28 درجه سانتی گراد از سوی کاربر تنظیم شده باشد رله مربوط به کنترل دما غیر فعال است, حال اگر دمای محیط کمتر از دمای پایین یعنی 20 درجه سانتی گراد و یا بیشتر از دمای بالا یعنی 28 درجه سانتی گراد باشد رله مربوط به کنترل دما فعال شده و در نتیجه وسیله برقی متصل به دستگاه که می تواند یک فن یا هیتر یا هر وسیله دیگری باشد روشن و یا خاموش شود.

همچنین لازم به ذکر است دو مقادیر دمای بالا و دمای پایین که از سوی کاربر تنظیم می شوند در حافظه داخلی یا همان حافظه EEPROM میکروکنترلر AVR ذخیره می شوند تا در صورت قطع برق و اتصال مجدد آن دیگر نیاز به تنظیم دوباره این مقادیر نباشد.

از دیگر ویژگی های بارز این پروژه که می توان به آن اشاره کرد قابلیت کنترل دو رله یا وسیله برقی در زمان های مشخص می باشد. عملکرد این قابلیت دستگاه به این صورت می باشد که کاربر می تواند برای هر یک از رله های اول و دوم یک زمان کاملا مستقل جهت فعال و غیر فعال شدن رله ها تعریف نماید تا در ساعت های تعیین شده وسایل برقی مورد نظر خاموش و یا روشن شوند.

برای انجام تنظیمات ساعت و دما در این پروژه از پنج میکروسوئیچ استفاده شده است, که توسط میکروسوئیچ SW-SET می توانیم وارد منوی تنظیمات شویم و توسط چهار کلید دیگر می توانیم مقادیر مربوط به زمان ها و یا دما ها را کاهش یا افزایش دهیم. لازم به ذکر است که می توانیم با فشردن کلید SW-SET در هر مرحله وارد تنظیمات بعدی شویم. به عنوان مثال اگر کلید SW-SET را یکبار فشار دهیم وارد تنظیمات ساعت می شویم و اگر دوباره آن را فشار دهیم وارد تنظمیات مربوط به تعریف زمان خاموش و یا روشن رله اول یا به ترتیب رله دوم و در نهایت تنظیمات دما شویم.

همانطور که در نقشه شماتیک مشاهده می کنید جهت نمایش اطلاعاتی نظیر ساعت و دما از یک صفحه نمایش کارکتری 2 در 16 استفاده شده است. همچنین لازم به ذکر است در فایل پیوست این پروژه فایل شبیه سازی آن با نرم افزار Proteus Professional نیز موجود می باشد, فقط دقت کنید برای اجرای برنامه شبیه ساز به نرم افزار Proteus ورژن هشت و بالاتر احتیاج دارید.

در ادامه همین مطلب, می توانید پروژه ساخت مدار اندازه گیری و کنترل دمای محیط با قابلیت نمایش زمان واقعی با استفاده از آی سی ساعت DS1307 توسط میکروکنترلر AVR را تنها با پرداخت مبلغ اندکی دریافت نمائید.

نحوه دریافت : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید پروژه ساخت مدار اندازه گیری و کنترل دمای محیط با قابلیت نمایش زمان واقعی با استفاده از آی سی ساعت DS1307 توسط میکروکنترلر AVR را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

محتویات : این پروژه شامل نقشه شماتیک و برنامه های نوشته شده در محیط BASCOMAVR به زبان بیسیک BASIC به همراه فایل شبیه سازی شده توسط نرم افزار Proteus 8 Professional می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

نام فایل دانلودی : ساخت مدار کنترل دما و ساعت دیجیتالی با آی سی DS1307

قیمت فایل دانلودی : 100,000ریال - ریال

محتویات فایل دانلودی : این پروژه شامل نقشه شماتیک و برنامه های نوشته شده در محیط BASCOM-AVR به زبان بیسیک BASIC به همراه فایل شبیه سازی شده توسط نرم افزار Proteus 8 Professional می باشد.

حجم فایل دانلودی : 244 کیلو بایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

100,000ریال – خرید

8 دیدگاه

 1. سلام
  ممنون برنامه خوب و کاربردیه
  ولی کاش تایمشم seve میشود
  من معمولا تو سایتی عضو نمیشم ولی چون سایتتون خیلی فعاله و هر هفته برنامه های خوبی میزارید پشیمون نیستم از عضویتم
  ممنون از تلاش های بی وقفتون

 2. سلام دوست عزیز, همانطور که در متن پست اشاره شده از اونجا که برای طراحی ساعت از آی سی DS1307 استفاده شده تایم حتی با قطع برق هم بهم نمیخوره پس در نتیجه همیشه زمان همیشه به روزه حتی در زمان قطع برق پس میشه گفت زمان ذخیره هم میشه.
  ممنون از همراهی شما دوست عزیز و خیلی ممنون که با نظرات خوبتون باعث دلگرمی ما میشید.
  با آرزوی موفقیت روزافزون شما کاربران و بازدید کنندگان محترم الکترونیک 98.

 3. سلام من کریستال به 8mhz تغییر دادم پرش ساعتش خوب شد ولی سرعت اجرای برنامه پایین امده چرا ؟

 4. با تغیر کریستال در برنامه مدت زمان های تاخیری نیز تغیر می کنند به عنوان مثال اگر مقدار کریستال در یک برنامه برابر 1mhz باشد ممکن است دستور wait 1 به اندازه نیم میلی ثانیه در زمان واقعی تاخیر ایجاد کند و زمانی که در همان برنامه کریستال برابر 8mhz باشد دستور wait 1 به اندازه دو ثانیه در زمان واقعی تاخیر ایجاد کند

 5. ّاعرض سلام و خسته نباشبد پروژه رو به صورت عملی بستم رو ی ال سی دی  متن یه مدت خیلی کوچیک یک ثانیه نمایش میده بعدش صفحه ال سی دی سفید میشه عیب از مدار یا از برنامه؟

 6. سلام دوست عزیز
  این پروژه 100 درصد عملی می باشد و برنامه و مدار آن کاملا صحیح می باشد، لطفا در هنگام مونتاژ پروژه مدار را به صورت کامل مونتاژ نمائید و حتما تمامی کلید ها و مقاومت ها را به صورت کامل ببندید، همچنین لازم به ذکر است در هنگام مونتاژ مدار برای کلید SET همانند دیگر کلید ها از یک مقاومت پایین کشنده استفاده کنید و در هنگام پروگرام کردن میکروکنترلر ضروری است فیوز بیت JTAG را غیر فعال نمائید ، در غیر اینصورت مدار عمل نخواهد کرد.

 7. سلام خسته نباشیداین پروژه رو که ساختم دماسنج کار میکنه ولی ساعت کار نمیکنه 0:0:0نمایش میده مقاومت ها و کلید ها گذاشتم

 8. سلام دوست عزیز
  لطفا دقت کنید که شما باید فیوز بیت jtag رو موقع پروگرام کردن میکروکنترلر غیر فعال کنید و فیوز بیت کریستال ها رو به درستی انتخاب کنید در غیر اینصورت مدار به درستی عمل نمی کنه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مطلب پیشنهادی

انتقال داده از طریق اترنت با ENC28J60 و میکروکنترلر AVR

توجه : این پروژه در تاریخ 14 تیر 1396 به صورت کامل بروزرسانی گردید. در …