خانه / پروژه های میکروکنترلر / کنترل جهت و سرعت چرخش موتور پله ای با کی پد keypad

کنترل جهت و سرعت چرخش موتور پله ای با کی پد keypad

توجه : این پروژه در تاریخ 10 مرداد 1396 به صورت کامل بروزرسانی گردید.

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار پروژه ای کاربردی و حرفه ای با عنوان, کنترل جهت و سرعت چرخش موتور پله ای با کی پد keypad, برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR کرده است. موتور پله ای (استپ موتور) یکی از انواع موتورهای الکتریکی است که حرکت آن کاملا دقیق و از پیش تعریف شده می باشد و با ارسال سیگنال های 1 و 0 به سیم پیچ های استپ موتور می توان آنرا حرکت داد.

موتوررهای پله ای عموما دارای چهار قطب می باشند که سیم پیچ ها بر روی این چهار قطب قرار می گیرند، و شما با ارسال بیت های 0 و 1 در واقع میدان مغناطیسی ایجاد می کنید که این میدان باعث حرکت رتور مغناطیسی موجود در داخل موتور پله ای می شود. البته می بایست این سیم پیچ ها را به صورت متوالی 0 و 1 کرد در غیر اینصورت موتور مطابق میل شما نخواهد چرخید.

یکی از مشخصه های استپ موتورها زاویه حرکت آن می باشد و هر موتور پله ای زاویه حرکتی مخصوص به خودش را دارد، مثلا اگر موتوری زاویه حرکتش 7 درجه باشد این موتور در هر باری که سیم پیچ هایش حاوی ولتاژ می شوند 7 درجه در سمت حرکت عقربه های ساعت و یا خلاف جهت آن بسته به اینکه سیم پیچ ها با چه ترتیبی ولتاژ دار می شوند خواهند چرخید. این 7 درجه چرخش برای این موتور پله ای یک پله یا یک step محسوب می شود، با این تعریف متوجه خواهید شدید که یک موتور پله ای در یک دور کامل ممکن است، 100 تا 200 پله کمتر یا بیشتر بسته به نوع موتور خواهد داشت. شما حتی می توانید یک موتور پله ای را به صورت نیم پله ای یعنی با نصف زاویه حرکت راه اندازی کنید! استپ موتورها به صورت میکروپله نیز حرکت می کنند در واقع منظور حرکت های خیلی ریز و دقیق است.

در این پروژه کاربر می تواند سرعت و جهت چرخش یک موتور پله ای را بر روی یک ال سی دی کاراکتری مشاهده کند و به کمک یک صفحه کلید (کی پد) سرعت و جهت چرخش استپ موتور را تعیین کند تا موتور بر اساس آن شروع به چرخش کند. برای دریافت توضیحات بیشتر و دانلود فایل پروژه با الکترونیک98 همراه باشید.

بعد قبل

کنترل جهت و سرعت چرخش موتور پله ای با کی پد keypad

کنترل جهت و سرعت چرخش موتور پله ای با کی پد keypad

کنترل جهت و سرعت چرخش موتور پله ای با کی پد keypad

کنترل جهت و سرعت چرخش موتور پله ای با کی پد keypad

کنترل جهت و سرعت چرخش موتور پله ای با کی پد keypad
بعد قبل

وقتی که شما یه یک موتور پله ای را از نزدیک می بینید متوجه تعدادی سیم رنگی می شوید که از موتور پله ای بیرون آمده است، در واقع این سیم ها هر کدام به سر یک سیم پیچ متصل هستند و یک سیم بین تمام سیم ها مشترک است. استپ موتورها به صورت یک بیتی و دو بیتی حرکت می کنند در حالت یک بیتی در هر لحظه تنها یک سیم پیچ پالس 1 را دریافت می کند و در حالت دو بیتی دو سیم پیچ در هر لحظه پالس یک را دریافت می کنند. اگر این دریافت پالس به صورت منظم و پشت سر هم انجام شود موتور نیز به صورت صحیح به سمت جهت حرکت عقربه های ساعت و یا خلاف جهت آن حرکت می کند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

نام فایل دانلودی : کنترل جهت و سرعت چرخش موتور پله ای با کی پد keypad

قیمت فایل دانلودی : 400,000ریال - ریال

محتویات فایل دانلودی : برنامه نوشته شده پروژه در محیط Bascom-AVR به زبان Basic (بیسیک) / فایل مدار چاپی (PCB) پروژه در قالب PDF و طرح اصلی طراحی شده در نرم افزار Proteus / نرم افزار های مورد نیاز

حجم فایل دانلودی : 5.7 مگابایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

400,000ریال – خرید

5 دیدگاه

 1. سلام من فقط کد avr میخوام تکیشو هم میدین؟

 2. لینک دانلود کنترل جهت و سرعت چرخش موتور پله ای با کی پد keypadکجاست ؟؟

 3. سلام من همین فایل رو تو محیط کدویزن لازم دارم مبلغش هم خیلی برام مهم
  نیست. میشه راهنماییم کنید؟ یابرام ایمیل کنید هزینه شو پرداخت کنم؟ ممنون

 4. خیلی سایت خوبی دارید این مطالب باعث پیشرفت زیادی بین بچه های رشته  الکترونیک خواهد بود

 5. سلام دوست عزیز
  ممنون از شما بخاطر نظرات خوبتان که باعث بیشتر شدن امیدن تیم الکترونیک 98 و دلگرمی بیشتر ما به ادامه این کار می شوید.
  متاسفانه این پروژه فعلا تنها به زبان بیسیک برنامه نویسی شده است اما انشالله در آینده نزدیک به ترتیب اولویت سعی داریم تمام پروژه های سایت را که به یک زبان برنامه نویسی شده اند را به هر دو زبان اصلی و پرطرفدار یعنی C و Basic برنامه نویسی کنیم و در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کنترل دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

اندازه گیری دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار …