خانه / پروژه های میکروکنترلر / پروژه ساخت فاصله سنج با ماژول حسگر اولتراسونیک و AVR

پروژه ساخت فاصله سنج با ماژول حسگر اولتراسونیک و AVR

دانلود پروژه ساخت فاصله سنج با ماژول حسگر اولتراسونیک و میکروکنترلر AVR

در این بخش دانلود پروژه ساخت فاصله سنج با ماژول حسگر اولتراسونیک و میکروکنترلر AVR, توسط تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR آماده شده است. در این پروژه هدف بدست آوردن فاصله توسط ماژول حسگر اولتراسونیک است. همان طور که می دانید یکی از روش های آسان محاسبه فاصله استفاده از سنسورها یا حسگرهای اولتراسونیک می باشد. در این روش برای اندازه گیری فاصله, ابتدا باید یک موج فراصوت ارسال گردد و مدت زمان رفت و برگشت آن اندازه گیری شود. هدف اصلی در این برنامه, به دست آوردن زمان مذکور است. این مدار شامل یک میکروکنترلر ATmega8, یک ال سی دی LCD کارکتری 2 در 16 و یک ماژول حسگر اولتراسونیک است. ماژول اولتراسونیک استفاده شده در این پروژه دارای چهار پایه است که دو پایه شماره 3 و 1 به ترتیب به VCC و GND متصل می شوند. پایه شماره 2 به پایه D6 میکروکنترلر AVR متصل می گردد و در صورت دریافت امواج صفر می شود. پایه شماره 4 نیز که به پایه B7 میکروکنترلر وصل است, برای فرستادن امواج فراصوت به کار می رود. مدار شماتیک راه اندازی این ماژول حسگر اولتراسونیک را در شکل زیر مشاهده می کنید.

توجه : در این پروژه جهت اندازه گیری فاصله از ماژوهای آماده اولتراسونیک استفاده شده که می توانید به راحتی آن ها را با قیمتی بسیار مناسب از فروشندگان قطعات الکترونیکی تهیه نمائید. این موضوع به این معنا می باشد که دیگر نیازی نیست تا مدار اضافی با هزینه زیاد برای تولید فرکانس جهت راه اندازی سنسورهای اولتراسونیک طراحی نمائید. همچنین به یاد داشته باشید از روش ارائه شده در این پروژه می توانید برای راه اندازی تمامی مدل های ماژول های اولتراسونیک توسط میکروکنترلر AVR استفاده کنید.

دانلود پروژه ساخت فاصله سنج با ماژول حسگر اولتراسونیک و میکروکنترلر AVR

توجه : شماتیک ارائه شده در تصویر بالا مربوط به LCD برای برنامه نویسی میکروکنترلر در محیط BASCOMAVR پیکربندی شده است. به منظور استفاده از این مدار برای Code Vision AVR, پایه ها را مطابق آنچه در محیط Code Wizard AVR نشان داده شده است, به ال سی دی lcd وصل کنید. همچنین از پایه d7 میکروکنترلر به جای پایه b7 استفاده نمایید.

شرح برنامه میکروکنترلر

ابتدا تایمر یک Timer1 را در حالت تایمر, پیکربندی و به صورتی تنظیم می نمائیم که تقریبا هر 30ms وقفه ای ایجاد کند. یک پایه را به عنوان خروجی و پایه دیگر را به عنوان ورودی تعیین می کنیم. خروجی میکروکنترلر را به فعالساز فرستنده فراصوت و ورودی آن را به خروجی مدار حسگر اولتراسونیک متصل می کنیم.

توجه : در مداری که این برنامه بر حسب آن نوشته شده است. خروجی مدار فراصوت هنگام دریافت امواج فراصوت صفر می شود. ممکن است این مقدار در موارد دیگر متفاوت باشد.

برای ارسال امواج فراصوت, پایه خروجی میکروکنترلر را حدود 30us میکرو ثانیه فعال می سازیم. سپس تایمر را فعال می کنیم تا اندازه گیری زمان از همان لحظه آغاز شود. تایمر باید تا صفر شدن ورودی میکروکنترلر فعال باشد. اگر زمان برگشت امواج فراصوت بیشتر از حدود 70ms میلی ثانیه شود, تایمر سرریز می گردد و با ایجاد وقفه, عبارت Fail روی ال سی دی LCD به نمایش در می آید. در غیر اینصورت صفر شدن ورودی میکروکنترلر, بدین معناست که امواج فراصوت دریافت شده اند و محتوای تایمر به نمایش در خواهد آمد. برای پیشگیری از تداخل ارسال امواج جدید با امواج قبلی, تاخیری 10ms میلی ثانیه ای بین دو ارسال ایجاد می گردد. سپس روند ارسال از ابتدا تکرار می شود و امواج فراصوت دوباره به مدت 30us میکرو ثانیه در محیط منتشر می گردند و تایمر از مقدار صفر شروع به کار می کند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

کاربر گرامی جهت مشاهده لینک دانلود ابتدا باید وارد سایت شوید، اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه به صورت رایگان عضوء سایت شوید.

 رمز فایل : www.electronics98.com

 حجم فایل : 118 کیلو بایت

 محیط برنامه نویسی : Code Vision | BASCOM-AVR

 برنامه نویسی شده به زبان : C | BASIC

 دسته اصلی : پروژه های میکروکنترلر AVR

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین در این بخش تیم الکترونیک …