خانه / پروژه های میکروکنترلر / پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک

پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک

هوشمند سازی! بعید به نظر می رسد، شخصی در زمینه الکترونیک و برق فعالیت داشته باشد اما تا به حال کلمه هوشمند سازی را نشنیده باشد. هوشمند سازی امروزه یکی از موارد اصلی و پایه در صنعت به شمار می رود، به طوریکه خود یک تخصص محسوب می شود! در حال حاضر هوشمند سازی طرفداران زیادی دارد و هر روز به شمار آن افزوده می شود. صنعت هوشمند سازی کاربردهای وسیعی دارد، از هوشمند سازی منازل گرفته تا هوشمند سازی یک دستگاه و یا یک کارخانه و یا تجهیزات کامل یک هتل و یا …، در حقیقت توسط هوشمند سازی می توان به یک دنیای مدرن سفر کرد!

همه روزه شرکت های بزرگ و کوچک زیادی سخت افزارها و نرم افزارهای متنوعی با کاربردهای گوناگونی ساخته و یا نوشته، و آن ها را روانه بازار می کنند. صنعت هوشمند سازی امروزه درآمدهای بسیار زیادی را نصیب تولید کنندگان آن کرده است. اگر شما نیز جزوء آن دسته از کسانی هستید که در زمینه الکترونیک علاقه مند به تولید و کارآفرینی هستید و قصد دارید در این زمینه بزرگ و سود آور فعالیت کنید، پس حتما این مطلب را که مربوط به ساخت یک سخت افزار و نرم افزار فوق حرفه ای هوشمند سازی است را تا به انتها دنبال کنید.

بعد قبل
پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک
پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک
پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک
پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک

پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک

پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک

پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک

پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک

پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک

پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک

بعد قبل

در این پروژه قصد داریم تا با استفاده از میکروکنترلرهای AVR و ماژول GSM (جی اس ام) Sim900 یا SIM800 اقدام به ساخت یک کیت هوشمند سازی منازل با قابلیت های اصلی زیر نمائیم:

:: قابلیت اتصال به کامپیوتر از طریق پورت USB.

:: کنترل 16 وسیله برقی توسط پیامک.

:: کنترل 16 وسیله برقی توسط کامپیوتر با استفاده از نرم افزار اختصاصی طراحی شده تحت ویندوز.

:: امکان روشن کردن هر وسیله برقی به صورت موقت (به عنوان مثال دستگاه شماره چهار به مدت 8 ثانیه روشن باشد).

:: امکان روشن کردن هر وسیله برقی به صورت زمانبندی شده (به عنوان مثال دستگاه شماره هفت در ساعت 09:45 روشن و در ساعت 10:20 خاموش شود).

:: مانیتورینگ دما توسط پیامک و کامپیوتر.

:: امکان تعریف دمای بالا و دمای پائین جهت کنترل دمای محیط.

:: امکان تعریف دو رله دلخواه جهت کنترل دمای محیط در بازه دمای بالا و پائین (به عنوان مثال اگر دما از 30 درجه سانتی گراد بیشتر شد، دستگاه شماره 10 روشن شود و اگر دما از 10 درجه سانتی گراد کمتر شد دستگاه شماره 15 روشن شود.)

:: پشتیبانی از دو ورودی تحریک مثبت 12 ولت و دو ورودی تحریک منفی.

:: دارای قابلیت حالت دزدگیر منازل.

:: امکان شنود مکالمات محیط به صورت مخفیانه.

:: قابلیت تعریف چهار شماره تلفن در حافظه دستگاه از طریق پیام کوتاه.

:: اعلام نتایج تمامی دستورات از طریق پیام کوتاه به کاربر.

:: و ده ها قابلیت دیگر …

نحوه کنترل وسایل برقی با پیامک

در این پروژه برای کنترل وسایل برقی از طریق پیام کوتاه از ماژول GSM استفاده شده است. ماژول GSM به کار رفته ماژول SIM900 می باشد که البته می توان از ماژول SIM800 نیز استفاده نمود. با استفاده از ماژول GSM می توان همانند گوشی های موبایل با اتصال سیم کارت به آن به شبکه های موبایل (GSM/GPRS) متصل شد. پس از اتصال سیم کارت به ماژول SIM900 و یا SIM800، به شبکه های موبایل یا همان GSM متصل می شویم و سپس پیامک های دریافتی را توسط دستورات AT Command به واسطه میکروکنترلر AVR تحلیل می کنیم و در صورتیکه دستور ارسالی به همراه پسورد وارد شده در متن پیامک صحیح بود، درخواست کاربر توسط مدار اجرا خواهد گردید و در نهایت نتیجه دستور وی به صورت پیامک برای تلفن ذخیره شده در حافظه میکروکنترلر AVR که کاربر از قبل توسط پیامک ذخیره کرده است، ارسال خواهد شد.

در جدول زیر کدهای دستوری که با ارسال آن ها از طریق پیام کوتاه می توانید وسایل برقی و دستگاه را از راه دور کنترل نمائید، درج شده است. (دانلود به صورت فایل PDF)

نحوه کنترل وسایل برقی و مانیتورینگ اطلاعات با کامپیوتر

از قابلیت های اصلی و بسیار جالب این پروژه امکان اتصال آن به کامپیوتر و یا لپ تاپ از طریق پورت USB می باشد. که این قابلیت به واسطه استفاده از تراشه FT232BL در مدار این پروژه می باشد.  تراشه FT323 ساخت FTDIChip, یک مبدل USB به سریال است که برای برقراری ارتباط سریال آسنکرون بین کامپیوتر و تجهیزات خارجی از طریق درگاه USB طراحی شده است. با این تراشه می توان از ارتباط USB, بدون وارد شدن به پروتکل پیچیده و مسائل مربوط به آن استفاده کرد. اهمیت این مسئله آن است که امروزه واسط USB به عنوان یک واسط استاندارد همه منظوره شناخته می شود و کاربرد واسط سریال RS232 رو به کاهش است, به طوری که در نوت بوک ها امروزی, دیگر استفاده نمی شود. تراشه FT232 در چهار مدل مختلف FT232BL, FT232BM, FT232BQ و به تازگی FT232R به بازار عرضه شده است. عملکرد این تراشه ها, با وجود تفاوت های اندک, یکسان است. در این پروژه برای ارتباط میکروکنترلر AVR به کامپیوتر از تراشه FT232BL استفاده شده است.

در این پروژه جهت کنترل وسایل برقی و مانیتورینگ اطلاعات توسط کامپیوتر یک نرم افزار تحت ویندوز طراحی شده است. نرم افزار مربوطه به زبان C# در محیط Visual Studio با محیط کارپسند و امکانات گسترده نوشته شده است و همچنین قابلیت اجرا بر روی اکثر نسخه های ویندوز را دارا می باشد.

نکته : در هر زمانیکه می خواهید اقدام به کنترل دستگاه توسط کامپیوتر نمائید، حتما باید ابتدا کد دستوری ردیف 57 را از جدول بخش بالا از طریق پیام کوتاه برای دستگاه ارسال نمائید، تا دستگاه به وضعیت کنترل توسط کامپیوتر هدایت شود. همچنین لازم به ذکر است برای بازگشت به حالت کنترل توسط پیام کوتاه تنها لازم است تا در زمانیکه دستگاه به کامپیوتر متصل است، از نرم افزار خارج شوید.

بعد قبل
نرم افزار تحت ویندوز کنترل دستگاه هوشمند سازی با میکروکنترلر avr و ماژول gsm
نرم افزار تحت ویندوز کنترل دستگاه هوشمند سازی با میکروکنترلر avr و ماژول gsm

نرم افزار تحت ویندوز کنترل دستگاه هوشمند سازی با میکروکنترلر avr و ماژول gsm

نرم افزار تحت ویندوز کنترل دستگاه هوشمند سازی با میکروکنترلر avr و ماژول gsm
بعد قبل

روش های روشن و یا خاموش نمودن وسایل برقی

در این پروژه شما می توانید به سه روش وسایل برقی را روشن و یا خاموش نمائید:

1- روشن و خاموش کردن وسایل برقی به صورت دائم : در این شیوه شما می توانید یک وسیله برقی را با ارسال یک کد دستوری از طریق پیامک یا از طریق نرم افزار مربوطه توسط کامپیوتر روشن و یا خاموش کنید. در این حالت پس از فرمان روشن شدن هر وسیله برقی تا زمانیکه دستور خاموش برای مدار ارسال نگردد وسیله برقی مربوطه روشن خواهد ماند.

2- روشن و خاموش کردن وسایل برقی به صورت موقت: در این شیوه می توانید تعیین کنید که یک وسیله برقی بعد از طی مدت زمان مشخص (مثلا 10 ثانیه) پس از روشن شدن به صورت اتوماتیک خاموش شود.

3- روشن و خاموش کردن وسایل برقی به صورت زمانبندی شده : یکی از قابلیت های جالب این پروژه دارا بودن ساعت داخلی است که می توانید آنرا توسط نرم افزار مربوطه از طریق کامپیوتر با زمان واقعی تنظیم کنید. در این شیوه شما قادر هستید برای هر وسیله برقی یک زمان روشن شدن و یک زمان خاموش شدن کاملا مجزار در نظر بگیرید. به عنوان مثال می توانید تعیین کنید وسیله برقی شماره پنج در ساعت 18:30 به صورت اتوماتیک روشن و در ساعت 23:10 به صورت اتوماتیک خاموش شود.

نکته : در سه شیوه ذکر شده در بالا نیازی به روشن بودن کامپیوتر و یا متصل بودن همیشگی مدار به کامپیوتر نیست. بلکه تنها در زمان اعمال برخی تنظیمات مانند تنظیم زمان مدار، تعیین زمان روشن و خاموش شدن اتوماتیک و یا برخی تنظیمات دیگر، نیاز به اتصال مدار به کامپیوتر و استفاده از نرم افزار مربوطه می باشد.

نحوه کنترل و مانیتورینگ دما

یکی از ویژگی های کاربردی این مدار که چهره مدرن تری به مدار داده، قابلیت مانیتورینگ و کنترل دما می باشد. کاربر می تواند به واسطه ارسال پیامک و یا استفاده از کامپیوتر دمای محیط را از دستگاه مشاهده و یا استعلام کند و یا اینکه برای کنترل دمای محیط یک بازه مشخص کند. نحوه کنترل دما به این صورت می باشد که ابتدا کاربر از طریق نرم افزار و یا پیامک یک مقدار برای دمای بالا و پائین تعیین می کند و سپس برای دستگاه مشخص می کند که در دمای بالا کدام یک از وسیله برقی و در دمای پائین کدام یک از وسیله برقی روشن شود. در نهایت در صورتیکه دما از مقدار دمای بالا بیشتر شود دستگاه به صورت اتوماتیک وسیله برقی مربوط به دمای بالا را روشن می کند و بلعکس در صورتیکه دما از مقدار دمای پائین کمتر شود دستگاه به صورت اتوماتیک وسیله برقی مربوط به دمای پائین را روشن می کند.

نکته : در هنگام استفاده از قابلیت کنترل دما نیازی به روشن بودن کامپیوتر و یا متصل بودن همیشگی مدار به کامپیوتر نیست. بلکه تنها در زمان اعمال برخی تنظیمات مانند تنظیم مقدار دمای بالا و پائین، تنظیم رله مربوط به دمای بالا و دمای پائین، مشاهده مقدار دمای محیط و یا برخی تنظیمات دیگر، نیاز به اتصال مدار به کامپیوتر و استفاده از نرم افزار مربوطه می باشد.

 چگونگی عملکرد حالت دزدگیر

دزدگیر! یک قابلیت کاربردی و عالی در مدار این پروژه که یک گزینه مهم در هوشمند سازی منازل به شمار می رود، می توان گفت با داشتن این ویژگی این پروژه یک پروژه فوق حرفه ای در زمینه هوشمند سازی محسوب می شود. برای پشتیبانی از این ویژگی در مدار، چهار ورودی تحریک مجزاء در مدار این پروژه تعبیه شده است که دو ورودی مربوط به تحریک مثبت 12 ولت و دو ورودی مربوط به تحریک منفی هستند. برای استفاده از حالت دزدگیر باید به تریتب موارد زیر را دنبال کنید:

1- برای تشخیص حادثه توسط مدار پروژه شما باید ابتدا یک سنسور به ورودی یکی از تحریک ها بسته به خروجی سنسور متصل نمائید. به عنوان مثال در دزدگیرهای منازل برای تشخیص ورود غیر مجاز به محل از سنسورهای PIR یا همان سنسورهای چشمی استفاده می شود که به راحتی می توانید آنرا از الکتریکی ها و یا فروشندگاه دوربین و تجهیزات امنیتی خریداری کنید.

2- به رله شماره 16 یک عدد آژیر 12 ولتی متصل نمائید. این آژیر را نیز می توانید از فروشندگاه دوربین و تجهیزات امنیتی خریداری کنید.

3- با استفاده از کدهای دستوری، یک شماره تلفن را از طریق SMS در حافظه دستگاه ذخیره کنید، تا در صورت بروز حادثه دستگاه از طریق پیامک به شماره موبایل ذخیره شده اطلاع دهد.

4- از طریق کد دستوری فعال سازی دزدگیر، با ارسال پیام کوتاه اقدام به فعال سازی حالت دزدگیر نمائید.

پس از فعال سازی حالت دزدگیر در صورت اتصال صحیح سنسور به ورودی های تحریک به محض ورود شخصی به محل نصب شده سنسور، دستگاه رله شماره 16 را فعال کرده، و سپس یک پیام کوتاه به چهار شماره تلفن ذخیره شده در حافظه میکروکنترلر AVR مبنی بر بروز حادثه ارسال می کند.

ویدئو ضبط شده از عملکرد مدار ساخته شده توسط الکترونیک 98دانلود ویدئو با لینک مستقیم از سرورهای پرقدرت الکترونیک 98

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

پلن اول

پلن اول

نام فایل دانلودی : پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک

قیمت فایل دانلودی : 400,000ریال - ریال

محتویات فایل دانلودی : نقشه شماتیک و مدار چاپی PCB - برنامه میکروکنترلر به زبان Basic - نرم افزار کنترل و مانیتورینگ دستگاه

حجم فایل دانلودی : 23 مگابایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

400,000ریال – خرید

پلن دوم

پلن دوم

نام فایل دانلودی : پروژه فوق حرفه ای هوشمند سازی با قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و پیامک

قیمت فایل دانلودی : 600,000ریال - ریال

محتویات فایل دانلودی : نقشه شماتیک - نقشه برد مدارچاپی PCB - برنامه میکروکنترلر به زبان Basic - نرم افزار کنترل و مانیتورینگ دستگاه - سورس کد نرم افزار (برنامه نویسی شده به زبان C# در محیط Visual Studio 2013)

حجم فایل دانلودی : 45 مگابایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

600,000ریال – خرید

9 دیدگاه

 1. سلام . وقت بخیر

  قرار بود قیمت پروژه آماده این را اعلام کنید .

  چی شد ؟

 2. سلام دوست عزیز
  متاسفانه به دلیل طول کشیدن فرایند آماده شدن فیبرهای مدار چاپی این محصول کمی با تاخیر در فروشگاه سایت درج می شود، انشالله طی چند روز آینده حتما بر روی فروشگاه سایت عرضه می شود.

 3. باعرض سلام
  چند سوال خدمت دوست عزیز داشتم
  1- فرق پنل 1 و 2 در چیست؟
  2- با خرید هریک از پنل ها می تونیم در منزل (بعداز تهیه وسایل)کیت را مونتاز کنیم
  پیشنهاد میشه اگه یک شماره تلگرام جهت درج سوالات باشه بهتره

 4. سلام دوست عزیز
  تنها تفاوت پنل دوم با اول در این است که در پنل دوم سورس کد نرم افزار (برنامه نویسی شده به زبان C# در محیط Visual Studio 2013) نیز موجود است.
  بله شما با خرید هر یک از پنل ها می توانید با تهیه قطعات الکترونیکی به راحتی پروژه مربوطه را خودتان بسازید.
  به دلیل حجم زیاد سوالات متاسفانه در حال حاضر امکان پاسخ دهی از طریق تلگرام موجود نیست و فقط سوالات فنی از طریق ایمیل آن هم به ترتیب اولویت پاسخ داده خواهند شد.

 5. محمود بهشتی

  سلام
  چرا نقشه و pcb قسمت ماژول gsm همراه پروژه نیست؟

 6. فرهاد اکبری

  سلام دوست عزیز
  از طریق ایمیل برایتان ارسال گردید.

 7. محمود بهشتی

  سپاسگزارم
  و یه سوال دیگه:
  آیا میشه از ماژولهای سری دیگه هم در این پروژه استفاده کرد. با توجه به اینکه SIM900 تقریبا از رده خارج شده

 8. فرهاد اکبری

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید از ماژول sim800 یا sim800l استفاده کنید.

 9. سلام
  همه چیز این پروژه خوبه الا اینکه از میکرو avr استفاده شده و بهتر بود از pic یا stm استفاده میشد که دستگاه کاملا صنعتی و قابل اعتماد باشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ساخت موبایل لمسی ساده با میکروکنترلر AVR و ماژول SIM900

ساخت موبایل لمسی ساده با میکروکنترلر AVR و ماژول SIM900

در این بخش دانلود پروژه ساخت موبایل لمسی ساده با میکروکنترلر AVR و ماژول SIM900, …