خانه / پروژه های میکروکنترلر / نمایش معادل دسیمال ورودی باینری بر روی سون سگمنت

نمایش معادل دسیمال ورودی باینری بر روی سون سگمنت

نمایش معادل دسیمال ورودی باینری بر روی سون سگمنت

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار پروژه ای کاربردی با عنوان, نمایش معادل دسیمال ورودی باینری بر روی سون سگمنت به روش مالتی پلکس, برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR کرده است. در این پروژه به کمک روش مالتی پلکس 4 نمایشگر سون سگمنت (Segment-7) کنترل شده و متناسب با وضعیت ورودی باینری که بین 0 تا 255 متغیر است، معادل ده دهی آن را محاسبه و نمایش داده می شود.

برای اینکار ابتدا وضعیت پورت ورودی D در متغیر Aذخیره می شود و سپس با تقسیم معادل دسیمال ورودی بر عدد ثابت 10 و بدست آمدن باقیمانده، آن مقدار را در متغیری به نام electronics در برنامه ذخیره می کنیم و سپس مقدار متغیر electronics را به روش مولتی پلکس بر روی سون سگمنت نمایش می دهیم.

نمایش معادل دسیمال ورودی باینری بر روی سون سگمنت

برنامه نوشته شده به زبان Basic (بیسیک) در محیط BascomAVR

.: کاربر گرامی جهت مشاهده این محتوا ابتدا باید وارد سایت شوید :.

.: اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه عضوء سایت شوید :.

ورود به سایتعضویت در سایت

حال فرض می کنیم 3 ورودی اول دیجیتال در وضعیت 1 و مابقی صفر قرار دارد. معادل این ورودی عدد 7 است. باقی مانده عدد 7 بر عدد 10 برابر خود عدد 7 است در نتیجه مقدار متغیر electronics=7 خواهد بود. در دستور Select Case I در حلقه اول معادل عدد 7 در نمایشگر سون سگمنت (Segment-7) از جدول Annode_Display فراخوانی و در پورت خروجی قرار می گیرد و اولین نمایش با Set شدن S1 فعال می شود، در نتیجه عدد 7 روی نمایشگر اول ظاهر می شود. با توجه به دستور A = A \ 10، چون نتیجه این معادله عدد صفر را در متغیر a قرار می دهد لذا شرط مقایسه if A = 0 Then Exit Do برقرار بوده و از حلقه خارج شده و در نتیجه مابقی نمایشگرها خاموش می مانند.

 همچنین فایل شبیه ساز این پروژه نیز که با نرم افزار Proteus 8 Professional طراحی شده، پیوست فایل پروژه جهت دانلود قرار داده شده است، که می تواند شما را در یادگیری هر چه بهتر مدار و نحوه عملکرد آن یاری نماید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

کاربر گرامی جهت مشاهده لینک دانلود ابتدا باید وارد سایت شوید، اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه به صورت رایگان عضوء سایت شوید.

 رمز فایل : www.electronics98.com

 حجم فایل : 132 کیلوبایت

 محیط برنامه نویسی : Bascom-AVR

 برنامه نویسی شده به زبان : Basic

 دسته اصلی : پروژه های میکروکنترلر AVR

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کنترل دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

اندازه گیری دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار …