خانه / پروژه های میکروکنترلر / شماره گیری تن با آی سی MT8888C و میکروکنترلر AVR

شماره گیری تن با آی سی MT8888C و میکروکنترلر AVR

دانلود پروژه شماره گیری تن با آی سی MT8888C و میکروکنترلر AVR

در این بخش دانلود پروژه شماره گیری تن با آی سی MT8888C و میکروکنترلر AVR, توسط تیم الکترونیک وبرنامه نویسی الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR آماده شده است. در مقایسه با روش پالس, تولید سیگنال های تن DTMF برای عمل شماره گیری تن, فرآیندی نسبتا پیچیده است. تولید کنندگان قطعات, غالبا تراشه هایی را عرضه می کنند که مخصوص این کار طراحی شده اند. این تراشه ها را DTMF Generator یا شماره گیر (Dialer) می نامند. آی سی های شماره گیر Dialer ها تراشه هایی هستند که صرفا جهت شماره گیری به بازار معرفی می شوند. برخی از این آی سی ها به هر دو روش تن و پالس و برخی تنها به یک روش, شماره گیری را انجام می دهند. امروزه, شرکت های بزرگی از جمله هولتک (Holtek), مایتل (Mitel) و Zarlink به عرضه تراشه های شماره گیر می پردازند. به علاوه, شرکت مایتل گروهی از تراشه ها را با عنوان DTMF Transcivers به بازار معرفی کرده است که هم تولید کننده و هم دریافت کننده سیگنال های DTMF می باشند. در این پروژه, به معرفی کامل تراشه MT8888C, که یک فرستنده – گیرنده DTMF شناخته شده است, می پردازیم.

دانلود پروژه شماره گیری تن با آی سی MT8888C و میکروکنترلر AVR

آی سی فرستنده – گیرنده MT8888C

ویژگی برجسته این گروه از فرستنده – گیرنده سگنال های DTMF عبارتند از:

:: ارتباط با سرعت بالا با میکروکنترلرهای اینتل (Intel)

:: آشکار سازی تن های وضعیت خط تا دامنه 30dBm

:: شماره گیری خودکار به روش Burst Mode

:: تولید کننده و دریافت کنده سیگنال های DTMF

:: مصرف توان کم

این تراشه فرستنده گیرنده DTMF, امکان آشکار سازی تن های وضعیت خط (Call Progress) را نیز دارد. بخش گیرنده این قطعه مبتنی بر استاندارد صنعتی MT8870D است. بخش فرستنده نیز یک سیگنال DTMF را با کیفیت بالا تولید می کند. شمارنده داخلی نیز حالتی به نام Burst Mode را به وجود می آورند که در نتیجه آن تن های تولید شده می توانند با زمان بندی بسیار دقیق ارسال گردند. یک فیلتر Call Progress نیز اجازه می دهد تا میکروکنترلر به تحلیل تن های وضعیت خط بپردازد. این تراشه در سیستم کارت های اعتباری, سیستم های پی جویی (Paging), سیستم های تکرار کننده, شماره گیرهای داخلی و … کاربرد دارد.

ساخت شماره گیری با صفحه کلید 3*4 و میکروکنترلر AVR به همراه قابلیت تکرار شماره گیری (Redialing)

برای ساخت یک مدار شماره گیر با استفاده از MT8888C, به یک صفحه کلید نیاز داریم. برای این منظور بهتر است از صفحه کلیدهای 3*4 تلفنی استفاده کنیم. این صفحه کلیدها, درست مانند گوشی های تلفن, 12 کلید دارند که شامل 10 عدد و دو کلید * و # هستند که در واقع کلید * عدد 11 و کلید # عدد 12 را برمی گرداند. غالبا این صفحه کلیدها مانند صفحه کلیدهای ماتریسی 4*4, دارای 8 پایه می باشند, اما پون 4 سطر و 3 ستون دارند, به بیش از 7 پایه نیاز ندارند و در عمل هم یک پایه شان NC است. برای پیکربندی صفحه کلید های 3*4, می توانیم از همان دستورهای مربوط به صفحه کلیدهای ماتریسی 4*4 عادی استفاده کنیم, با این تفاوت که باید اعداد برگردانده شده به برنامه را به مقادیر واقعی, تصحیح کنیم. برای این هدف از جدول لوکاپ (Lookup Table) استفاده کنیم. اگر پس از اولین تلاش بای شماره گیری, به علت اشغال بودن خط یا به هر دلیل دیگری, برقراری ارتباط ممکن نگردد, باید عمل شماره گیری تکرار شود. در این حالت, اگر شماره گرفته شده در رشته ای ذخیره شده باشد, می توانیم به صورت خودکار عمل شماره گیری مجدد را با فشار دادن یک کلید (Readial) انجام دهیم. این امر باعث می شود تا برقراری ارتباط با سهولت و سرعت بیشتری انجام پذیرد.

برای تکرار عمل شماره گیری, باید خط یک بار قطع و وصل شود. برای این منظور به محض فشار دادن کلید B1, خط به مدت 1.5 ثانیه در وضعیت On Hook قرار می گیرد و سپس به حالت Off Hook در می آید تا بوق آزاد بر روی خط قرار گیرد. اگر عمل ارسال اعداد درست بعد از اشغال شدن خط انجام گیرد, ممکن است شماره گیری با اشکال روبه رو شود, پس لازم است تا اولین عدد پس از حداقل 200ms تاخیر شماره گیری گردد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

کاربر گرامی جهت مشاهده لینک دانلود ابتدا باید وارد سایت شوید، اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه به صورت رایگان عضوء سایت شوید.

 رمز فایل : www.electronics98.com

 حجم فایل : 6.7 مگابایت

 محیط برنامه نویسی : BASCOM-AVR

 برنامه نویسی شده به زبان : BASIC

 دسته اصلی : پروژه های میکروکنترلر AVR

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین در این بخش تیم الکترونیک …