خانه / پروژه های میکروکنترلر / ساعت دیجیتال با قابلیت اعلام هشدار و نمایش تاریخ در سون سگمنت

ساعت دیجیتال با قابلیت اعلام هشدار و نمایش تاریخ در سون سگمنت

ساعت دیجیتال با قابلیت اعلام هشدار و نمایش تاریخ در سون سگمنت

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار پروژه ای جذاب و بسیار حرفه ی با عنوان, ساخت ساعت دیجیتال با قابلیت تعین زمان هشدار و نمایش تاریخ در سون سگمنت توسط میکروکنترلر AVR, برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR کرده است. سون سگمنت (Seven Segment) قطعه ای الکترونیکی است که برای نمایش اعداد 0 تا 9 بکار می رود و اغلب بصورت بسته ای مکعبی شکل در اندازه های مختلف می باشد که در ساختمان آن 7 عدد دیود نورانی طوری قرار داده شده اند که با روشن شدن همه آن ها, تصویری از عدد 8 به وجود می آید و بخاطر همین مسئله نام آن را سون سگمنت (وسیله هفت قطعه ای) گذاشته اند.

طبیعی است که با روشن و خاموش ماندن تعداد معینی از این دیودهای نورانی, تصویری از اعداد 0 تا 9 به وجود خواهد آمد. سون سگمنت ها به دلیل نمایش بزرگ اعداد و ساطع کردن نور خیره کننده جزوء نمایشگرهای جذاب و پرطرفدار دسته بندی می شوند به طوری که امروزه شاهد استفاده بسیار زیاد از آن ها در اکثر تجهیزات برقی و الکترونیکی هستیم. در این پروژه تصمیم گرفته ایم تا با استفاده از یک سون سگمنت 4 رقمه مولتی پلکس یک ساعت بسیار زیبا با قابلیت نمایش تاریخ و اعلام هشدار توسط میکروکنترلر ATmega32 از خانواده میکروکنترلر های AVR طراحی کنیم.

ساخت ساعت دیجیتال با قابلیت تعین زمان هشدار و نمایش تاریخ در سون سگمنت توسط میکروکنترلر AVR

یک سون سگمنت معمولی (تک رقمه) دارای 8 پایه خروجی می باشد که یک پایه از آن مشترک بوده و ولتاژ همه LED ها را تامین می کند, به طور خلاصه می توان گفت در تمامی سون سگمنت ها یه پایه به نام پایه مشترک وجود دارد که تمامی پین های مثبت یا منفی دیودهای نورانی موجود در سون سگمنت به این پایه (پایه مشترک) متصل می باشد.

دومین الی هشتمین پایه از سون سگمنت ها مربوط به ولتاژ های مستقل دیود های نورانی خواهد بود. به صورت قراردادی وقتی به یک قطعه سون سگمنت از روبرو نگاه می کنیم, ترتیب قرار گرفتن پایه های آن به ترتیبی که در شکل زیر مشاهده می کنید با حروف انگلیسی a,b,c,d,e,f,g نشان داده می شود.

نکته : چون برای نشان دادن ارقام زیاد, تعدادی از این سون سگمنت ها کنار همدیگر قرار می گیرند, لذا برای نمایش (ممیز) در گوشه راست و پایین این قطعه یک دیود نورانی دیگری را با علامت اختصاری d[ نامیده می شود, در نظر گرفته اند که پایه مخصوص به خود را نیز دارد.

ترتیب قرار گرفتن پایه های یک سون سگمنت و نمای کلی آن

سون سگمنت کاتد مشترک

(کاتد = منفی) یعنی سون سگمنتی که پایه مشترک آن به خط منفی تغذیه مدار وصل می شود و برای روشن شدن هر کدام از سگمنت های دیگر, باید از ولتاژ مثبت استفاده شود.

سون سگمنت آند مشترک

(آند = مثبت) یعنی سون سگمنتی که پایه مشترک آن به خط مثبت تغذیه مدار وصل می شود و برای روشن شدن هر کدام از سگمنت های دیگر, باید از ولتاژ منفی استفاده شود.

نکته : ولتاژ کاری سون سگمنت های معمولی, حداقل 3 ولت و حداکثر 5 ولت می باشد و بیشتر از این باعث سوختن و خرابی آن خواهد شد.

نکته : برای جلوگیری از خرابی و فرسودگی سون سگمنت, بهتر است در مسیر تغذیه آن از یک مقاومت محدود کننده جریان مانند 56 اهم تا 330 اهم استفاده شود.

توجه : همانطور که گفته شد در این پروژه برای نمایش ساعت و تاریخ از یک سون سگمنت 4 رقمه آند مشترک یا همان سون سگمنت 4 رقمه مولتی پلکس آند مشترک استفاده شده است, از آنجا که در پروژه های گذشته در این سایت به صورت کامل در مورد سون سگمنت های مولتی پلکس بحث شده و نحوه راه اندازی آن به صورت کامل شرح داده شده است از تکرار دوباره مطالب گذشته خودداری می کنیم. همچنین همواره شما دوستان عزیز می توانید از طریق لینک زیر با ساختمان و نحوه راه اندازی سون سگمنت های مولتی پلکس به صورت کامل آشنا شوید.

آشنایی با سون سگمنت های مولتی پلکس و نحوه راه اندازی آن

در زیر یک ویدئو از نحوه عملکرد پروژه ساخت ساعت دیجیتال با قابلیت تعین زمان هشدار و نمایش تاریخ در سون سگمنت توسط میکروکنترلر AVR ضبط شده است, که می توانید برای درک بیشتر از نحوه عملکرد پروژه به صورت آنلاین مشاهده و یا از انتهای همین پست دانلود نمائید.

ویدئو ضبط شده از عملکرد مدار ساخته شده توسط الکترونیک 98:

لازم به ذکر است در این پروژه برای رسیدن به زمان دقیق از کریستال 32768Hz استفاده شده است که در بین فروشندگان قطعات الکترونیکی به کریستال ساعت معروف است. همچنین از آنجایی که حداکثر جریان قابل تحمل هر پایه از میکروکنترلر AVR حداکثر 30 میلی آمپر است به همین دلیل نمی توانیم پایه های سون سگمنت را به طور مستقیم به میکروکنترلر AVR متصل کنیم به همین جهت برای تامین ولتاژ مثبت 4 پایه مشترک سون سگمنت مولتی پلکس از ترانزیستور NPN به شماره 2N3904 و  برای تامین ولتاژ منفی پایه های a,b,c,d,e,f,g سون سگمنت از تراشه ULN2804 که یک یک آی سی راه انداز منفی با جریان قابل تحمل 500 میلی آمپری می باشد استفاده کرده ایم.

در ادامه همین مطلب, می توانید پروژه ساخت ساعت دیجیتال با قابلیت تعین زمان هشدار و نمایش تاریخ در سون سگمنت توسط میکروکنترلر AVR را تنها با پرداخت مبلغ اندکی دریافت نمائید.

نحوه دریافت : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید پروژه ساخت ساعت دیجیتال با قابلیت تعین زمان هشدار و نمایش تاریخ در سون سگمنت توسط میکروکنترلر AVR را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

محتویات : این پروژه شامل شماتیک و برنامه های نوشته شده در محیط BASCOMAVR به زبان بیسیک BASIC می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

نام فایل دانلودی : ساعت دیجیتال با قابلیت اعلام هشدار و نمایش تاریخ در سون سگمنت

قیمت فایل دانلودی : 100,000ریال - ریال

محتویات فایل دانلودی : این پروژه شامل شماتیک و برنامه های نوشته شده در محیط BASCOM-AVR به زبان بیسیک BASIC می باشد.

حجم فایل دانلودی : 355 کیلو بایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

100,000ریال – خرید

16 دیدگاه

 1. سلام این نویز سون سگمنتا که تو کیلیپه رو نمیشه ازبین برد ممنون

 2. سلام دوست عزیز، شما می تونید با کم کردن زمان های تاخیر در برنامه پروژه و یا استفاده از کریستال خارجی بالاتر 8 مگاهرتز نویز را به صورت کامل از بین ببرید.

 3. با عرض سلام و خستعه نباشد پروژه را در برنامه پروتوئوس شبیه سازی ک؟ردم جواب نداد ؟مشکل از کجاست

 4. سلام.من پروژه رو دانلود کردم و شبیه سازی کردم ولی جواب نداد سون سگمت ها کلا عدد 8 رو نمایش میدن؟ایراد از کجا میشه باشه

 5. سلام دوست عزیز
  لطفا فایل شبیه سازی شده Proteus را به آدرس ایمیل ما که در صفحه تماس با ما قرار دارد ارسال کنید، تا پس از بررسی مشکل فایل شبیه سازی شده شما در نرم افزار Proteus را اعلام کنیم.

 6. سلام.پروژه ای که شبیه سسازی کرده بودمو رو فرستادم .اگه میشه سریع تر جواب بدید چون لازم دارم این پروژه رو .

 7. سلام  خسته نباشید .سون سگمنتی که من خریدم 4تایی ساعتی هستش led های وسط رو باید با پایه ای A3وA4روشن کنم اما تو نقشه شماتیک شما به پایه A2 وصل کردید .چه طور میتونم وصل کنم؟

 8. سلام دوست عزیز، در برنامه پروژه شرط If Dp = 1 And _mode = 0 Then را بیابید و تغیرات لازم را اعمال کنید.

 9. سلام خسته نباشید می خواستم ببینم سون سگمت پروژه چه آند مشترک هست یا کاتد مشترک برای من آند مشترک هستش اصلا معلوم نیست چی نشون میده ؟

 10. سلام دوست عزیز
  باید از سون سگمنت آند مشترک استفاده کنید، پیشنهاد می کنم ابتدا از صحت اتصال سون سگمنت به میکرو مطمئن شوید و سپس چک کنید ببینید میکروکنترلر مورد استفاده شما بر روی کریستال داخلی 1 مگاهرتز تنظیم شده است یا خیر. یادتان باشد حتما باید فیوز بیت JTAG را غیر فعال کنید و کریستال ساعت را به پایه های PORTC.6 و PORTC.7 متصل نمائید.

 11. سلام چرا تو شبیه سازی پروتیوس همش سون سگمنت عدد 8 رو نشون میدن

 12. سلام دوست عزیز
  برای اینکه بتونید این پروژه رو در Proteus شبیه سازی کنید باید زمان های تاخیر در برنامه رو ویرایش کنید.

 13. سلام ببخشیدشماتیک مدار کدام قسمت هست

 14. سلام دوست عزیز
  شماتیک پروژه درون فایل پیوست پروژه قرار دارد، بعد از دانلود فایل پروژه می توانید آنرا مشاهده کنید.

 15. سلام وقت بخیر اگر بخوام از باطری به عنوان منبع تغذیه استفاده کنم چه باطری مورد نیازه و چه مدت دوام داره؟
  تشکر

 16. سلام دوست عزیز
  زمان پاسخگویی کاملا بستگی به توان و میزان آمپر ساعت باتری شما دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کنترل دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

اندازه گیری دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار …