خانه / پروژه های میکروکنترلر / ساخت دماسنج با DS18S20 و AVR توسط پروتکل یک سیمه

ساخت دماسنج با DS18S20 و AVR توسط پروتکل یک سیمه

در این بخش دانلود پروژه ساخت دماسنج با تراشه DS18S20 و میکروکنترلر AVR توسط پروتکل یک سیمه, توسط تیم الکترونیک وبرنامه نویسی الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR آماده شده است. پس از معرفی پروتکل ارتباطی با عنوان ارتباط یک سیمه, استفاده از آن به سرعت رواج یافت, به طوری که سازندگان قطعات الکترونیکی, تراشه های مختلف را سازگار با این پروتکل, طراحی و راهی بازار کردند. مهمترین ویژگی های این پروتکل عبارتند از: ماهیت سریال, امکان ارسال و دریافت اطلاعات و انتقال توان الکتریکی, تنها با استفاده از یک سیم. هدف ما در این پروژه,اندازه گیری دمای چند نقطه مختلف توسط یک میکروکنترلر و تراشه پرکاربرد دماسنج DS18B20 است. تصویر درج شده در ادامه مطلب تصویر کامل مدار مونتاژ شده پروژه را نشان می دهد. هسته اصلی, میکروکنترلر ATmega8 است. برای اندازه گیری دما در 5 نقطه مختلف, از 5 عدد حسگر دمای DS18S20 یا DS18B20 که به میکروکنترلر متصل شده اند استفاده شده است. برقراری ارتباط بین میکروکنترلر و تراشه های سنسور دمای DS18S20 یا DS18B20 از طریق پیاده سازی نرم افزاری صورت گرفته است. به این ترتیب می توانیم روی هر یک از پایه های ورودی / خروجی میکروکنترلر, یک باس یک سیمه داشته باشیم, اما می توانیم با توجه به دسترس بودن پایه های متعدد روی میکروکنترلر, سنسورهای دما را روی یک باس قرار نمی دهیم و هر حسگر به طور مجزا به یک پایه میکروکنترلر نیز متصل می کنیم.

بعد قبل
ساخت دماسنج با DS18S20 و AVR توسط پروتکل یک سیمه
ساخت دماسنج با DS18S20 و AVR توسط پروتکل یک سیمه

ساخت دماسنج با DS18S20 و AVR توسط پروتکل یک سیمه
ساخت دماسنج با DS18S20 و AVR توسط پروتکل یک سیمه
بعد قبل

تراشه سنسور دمای DS18S20 یا DS18B20

سنسور دمای DS18S20 یا DS18B20 دماسنجی دیجیتالی با توانایی اندازه گیری دما در محدوده منفی 55 تا مثبت 125 درجه سانتی گراد و با دقت 0.5 درجه سانتی گراد (در محدوده منفی 10 تا مثبت 80 درجه سانتی گراد) استتمامی مراحل اندازه گیری و تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال درون تراشه انجام می شوند و دریافت اطلاعات توسط یک میکروکنترلر و از طریق پروتکل یک سیمه ممکن است. هر یک از تراشه های DS1820 نیز, مانند سایر تراشه های یک سیمه, دارای سریال 64 بیتی منحصر به فرد می باشند و به همین دلیل می توان چندین تراشه را در یک باس قرار داد. این ویژگی برای سیستم های تهویه مطبوع و مانیتورینگ دما در ساختمان ها, بسیار سودمند و مناسب است. سنسور دمای DS18S20 یا DS18B20 با دو بسته بندی SO و TO92 عرضه می شود. در تصویر زیر نمای ظاهری و ترتیب پایه های این تراشه را به همراه عملکرد هر پایه به طور خلاصه را نشان می دهد.

دانلود پروژه ساخت دماسنج با تراشه DS18S20 و میکروکنترلر AVR توسط پروتکل یک سیمه

نحوه کنترل دما محیط

یکی از ویژگی های برجسته این پروژه کنترل دما محیط می باشد. این قسمت از پروژه به این صورت عمل می کند که کاربر می تواند یک بازه دما تعیین کند، تا در صورتیکه دمای اندازه گیری شده از بازه تعیین شده بیشتر یا کمتر شد رله مربوط به دما فعال گردد. به این ترتیب کاربر می تواند با اتصال وسیله گرمایشی یا سرمایشی به خروجی رله اقدام به کنترل اتوماتیک دما آن محیط نماید. در زیر یک ویدئو از نحوه عملکرد پروژه ساخت دماسنج با DS18S20 و AVR توسط پروتکل یک سیمه، ضبط شده است, که می توانید برای درک بیشتر از نحوه عملکرد پروژه به صورت آنلاین مشاهده و یا از انتهای همین پست دانلود نمائید.

 دانلود ویدئو با لینک مستقیم از سرورهای پرقدرت الکترونیک 98
 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

نام فایل دانلودی : ساخت دماسنج با DS18S20 و AVR توسط پروتکل یک سیمه

قیمت فایل دانلودی : 400,000ریال - ریال

محتویات فایل دانلودی : فیلم آموزش راه اندازی و نحوه پروگرام کردن میکروکنترلر/ فایل برنامه نوشته شده در محیط BASCOM-AVR به زبان بیسیک BASIC / فایل مدار چاپی (PCB) پروژه در قالب PDF و طرح اصلی طراحی شده در نرم افزار Proteus / نقشه شماتیک پروژه / نرم افزار های مورد نیاز

حجم فایل دانلودی : حجم فایل پروژه = 1.5 مگابایت / حجم فایل ویدئو = 133 مگابایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

400,000ریال – خرید

مطلب پیشنهادی

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین در این بخش تیم الکترونیک …