خانه / پروژه های میکروکنترلر / ساخت دماسنج و ترموستات دیجیتالی با آی سی LM35 و AVR

ساخت دماسنج و ترموستات دیجیتالی با آی سی LM35 و AVR

دانلود پروژه ساخت دماسنج و ترموستات دیجیتالی با آی سی LM35 و AVR

در این بخش دانلود پروژه ساخت دماسنج و ترموستات دیجیتالی با آی سی LM35 و AVR, توسط تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR آماده شده است. در این پروژه با استفاده از سنسور دمای LM35 از دمای محیط و یا یک جسم خاص نمونه برداری می شود و سپس بعد از اندازه گیری دما توسط میکروکنترلر AVR با توجه به داده های دریافتی از سنسور دمای LM35, میزان دما بر روی یک ال سی دی کارکتری 2 در 16 نمایش داده می شود. از قابلیت های ویژه این مدار قابلیت کنترل انواع وسایل برقی نسبت به دمای محیط می باشد که می توان از این قابلیت به نام ترموستات دیجیتالی نام برد. به همین منظور در طراحی مدار پروژه از دو کلید به نام های UP و DOWN استفاده شده است که با فشار دادن هریک از کلید ها می توانید وارد منوی تنظیمات دمای بالا و یا دمای پایین شوید, سپس می توانید با چرخاندن پتانسیومتر RV1 عدد مورد نظرتان را برای دمای بالا و یا دمای پایین تعیین نمائید. به این ترتیب در صورتی که دمای محیط بین بازه تعیین شده شما, یا همان دمای بالا و دمای پایین قرار داشته باشد رله RLY توسط میکروکنترلر AVR فعال می شود, همچنین با خارج شدن دمای محیط از بازه تعیین شده رله RLY توسط میکروکنترلر AVR غیر فعال می شود. در ادامه به تشریح عملکرد سنسور دمای LM35 می پردازیم.

ساخت دماسنج و ترموستات دیجیتالی با آی سی LM35 و AVR

راه اندازی سنسور دمای LM35

اگر می خواهید دما را توسط سنسور LM35 اندازه گیری کنید, باید به چگونگی اتصال آن به منبع تغذیه توجه کنید, در غیر اینصورت حسگر شما صدمه می بیند. شکل زیر ترتیب پایه های حسگر LM35DZ را نشان می دهد.

دانلود پروژه ساخت دماسنج و ترموستات دیجیتالی با آی سی LM35 و AVR

سنسور LM35 توانایی اندازه گیری دمای بین 2 تا 150 درجه سانتی گراد را دارد و به ازای هر درجه افزایش دما, 10 میلی ولت افزایش ولتاژ در خروجی خود نشان می دهد. از آنجا که مبدل آنالوگ به دیجیتال میکروکنترلر ATmega32 ده بیتی است و ولتاژ بین صفر تا 5 ولت, به 1024 بخش (از صفر تا 1023) تقسیم می شود. هر 10 میلی ولت در آن معادل 2.046 واحد است, به عبارت دیگر اگر عدد خروجی مبدل آنالوگ به دیجیتال را بر 2.046 واحد است, به عبارت دیگر اگر عدد خروجی مبدل آنالوگ به دیجیتال را بر 2.046 تقسیم کنید, دمای پیرامون سنسور بر حسب سانتی گراد به دست می آورید.

توجه : مقدار دمای به دست آمده , دو درجه کمتر از مقدار واقعی است, چراکه LM35DZ دمای بین 2 تا 150 درجه سانتی گراد را اندازه گیری می کند. اگر دما 2 درجه سانتی گراد باشد, ولتاژ خروجی آن صفر خواهد بود, بنابراین پس از محاسبه دما به روشی که گفته شد, اگر از سنسور دمای LM35DZ برای اندازه گیری دما استفاده کرده اید, دو واحد به آن بیفزایید تا دمای واقعی به دست آید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

کاربر گرامی جهت مشاهده لینک دانلود ابتدا باید وارد سایت شوید، اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه به صورت رایگان عضوء سایت شوید.

 رمز فایل : www.electronics98.com

 حجم فایل : 400 کیلو بایت

 محیط برنامه نویسی : BASCOM-AVR

 برنامه نویسی شده به زبان : BASIC

 دسته اصلی : پروژه های میکروکنترلر AVR

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین در این بخش تیم الکترونیک …