خانه / پروژه های میکروکنترلر / راه اندازی و کنترل موتور پله ای توسط پورت پرینتر و AVR

راه اندازی و کنترل موتور پله ای توسط پورت پرینتر و AVR

دانلود پروژه راه اندازی و کنترل موتور پله ای توسط پورت پرینتر و میکروکنترلر AVR

در این بخش دانلود پروژه راه اندازی و کنترل موتور پله ای توسط پورت پرینتر و میکروکنترلر AVR, توسط تیم الکترونیک وبرنامه نویسی الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR آماده شده است. در این پروژه از پورت پرینتر کامپیوتر شخصی, به عنوان یک واسطه همه منظوره استفاده کرده ایم تا بین کامپیوتر و تجهیزات الکترومکانیک, به عنوان یکی از ملزومات ورود به عرصه روباتیک, ارتباط برقرار کنیم. در ادامه, چگونگی عملکرد و استفاده از پورت پرینتر را شرح می دهیم. زبان برنامه نویسی C را برای برنامه نویسی پورت انتخاب کرده ایم. این زبان, امکانات بسیار خوبی را برای برنامه نویسی و دسترسی به I/O های مختلف, از جمله پورت پرینتر یا همان پورت موازی (LPT) در اختیار کاربر قرار می دهد.

دانلود پروژه راه اندازی و کنترل موتور پله ای توسط پورت پرینتر و میکروکنترلر AVR

پورت پرینتر

پورت پرینتر, معمولا به صورت یک رابط 25 پایه روی کامپیوترهای شخصی وجود دارد. یکی از مزایای این پورت, ارسال 8 بیت اطلاعات به صورت همزمان است, به همین دلیل گاهی این پورت را با نام پورت مواری (Parallel) نیز می خوانند. مزیت دیگر این پورت, مطابقت با سطوح منطقی TTK است که در نتیجه آن می توان این پورت را بدون هیچ واسطی به میکروکنترلر متصل کرد. شکل زیر ترتیب پایه ها و شکل ظاهری این پورت را نشان می دهد.

دانلود پروژه راه اندازی و کنترل موتور پله ای توسط پورت پرینتر و میکروکنترلر AVR

ترتیب پایه های پورت پرینتر DB25 نیز در جدول زیر گنجانده شده است.

دانلود پروژه راه اندازی و کنترل موتور پله ای توسط پورت پرینتر و میکروکنترلر AVR

برای دسترسی به پورت موازی و کنترل آن, سه رجیستر (Register) هشت بیتی وجود دارند:

1- رجیستر داده (Data Register)

2- رجیستر کنترل (Control Register)

3- رجیستر وضعیت (Status Register)

برای دستیابی به هریک از رجیسترهای یاد شده, باید آدرس آن را بدانیم, جدول زیر, آدرس دستیابی به رجیسترهای پورت پرینتر را نشان می دهد.

دانلود پروژه راه اندازی و کنترل موتور پله ای توسط پورت پرینتر و میکروکنترلر AVR

در کامپیوتر های مختلف ممکن است تعداد و آدرس پورت ها متفاوت باشند. برای دسترسی به آدرس پورت, می توان از این روش استفاده کرد :

در محیط ویندوز, روی آیکون My Computer کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب نمایید. از پنجره باز شده که با عنوان System Properties مشخص شده است, برگه Hardware و سپس گزینه Device Manager را انتخاب کنید. در پنجره باز شده, گزینه Ports را انتخاب نمایید. روی گزینه LPT1 دو بار کلیک کنید و از پنجره باز شده, گزینه Resources را انتخاب نمایید. می توان آدرس مورد نظر را از قسمت I/O Range به دست آورید. به این ترتیب, می توان به هریک از رجیسترهای مربوط به پورت پرینتر دست یافت. همان طور که گفته شد, در این پروژه از زبان C برای دستیابی به پورت پرینتر استفاده شده است. برای مثال می توان با دستور Outp (0X0378.0X55) مقدار 55Hex را به پورت پرینتر فرستاد. اکنون با کسب اطلاعات لازم درباره پورت پرینتر, آماده ایم تا وارد مرحله انجام پروژه شویم. در این پروژه, به دو طریق می توان چرخش موتور پله ای را کنترل کرد:

1- با چرخاندن یک ولوم

2- توسط صفحه کلید کامپیوتر

 شکل زیر, شماتیک کامل مدار پروژه را نشان می دهد. موتور پله ای استفاده شده, یک موتور تک قطبی چهار فاز با ولتاژ اسمی 5V و جریان 500mA است. زاویه پله در این موتور 1/8 است, بنابراین لازم است برای یک چرخش کامل شفت, 200 پله طی شود.

توسط ولوم RV1, می توان موتور را در دو جهت و با سرعت های متفاوت چرخاند. در حقیقت, طراحی برنامه طوری است که با چرخاندن پیچ ولوم به هر جهت و با هر سرعت (البته سرعت چرخش نمی تواند خیلی زیاد باشد), محور موتور نیز در همان جهت و با همان سرعت می چرخد. به این ترتیب چرخش پیچ ولوم, روی شفت محور منعکس می شود. همچنین می توان محور موتور را از طریق برنامه نوشته شده به زبان C, که روی کامپیوتر بارگذاری می شود, و پورت پرینتر به حرکت در آورد.

با توجه به جریان 500mA موتور, از ترانزیستور BC338 استفاده شده است تا راه اندازی به درستی صورت پذیرد و محدودیت جریان رسانی به سیم پیچ ها مطرح نباشد. شایان ذکر است که منبع تغذیه مدار نیز باید به گونه ای انتخاب شود که بتواند جریان مورد نیاز برای راه اندازی موتور را تامین کند. در ارتباط کامپیوتر با میکروکنترلر AVR, از سه سیم رابط استفاده شده است که عبارتند از : پایه شماره یک از پورت پرینتر (پایه Strobe), پایه شماره 2 از پورت پرینتر (پایه Data0) و پایه 18 تا 25 که همگی به زمین متصل می شوند و در اصل یک پایه به شمار می روند.

برنامه به زبان C طوری طراحی شده است که در جهت چرخش موتور توسط پایه Data0 معین شود (اگر Data0=0 باشد, چرخش به سمت چپ و اگر Data0=1 باشد, چرخش به سمت راست خواهد بود) و توسط پایه Strobe, پال سهای زمانبندی شده به پایه Int0 میکروکنترلر اعمال گردد.

شرح برنامه

دو تابع inp () و outp (), برای دسترسی به پورت پرینتر در زبان C طراحی شده اند که اولی برای خواندن اطلاعات از پورت و دومی برای نوشتن اطلاعات روی آن به کار می رود. این دو تابع در کتابخانه dos.h قرار دارند, بنابراین لازم است برای استفاده از آن ها در برنامه, هدر فایل dos.h را در اول برنامه وارد کنیم. آدرس پورت پرینتر شماره یک, 378H (LPT1) می باشد که در حقیقت همان آدرس رجیستر داده است. آدرس رجیستر کنترل, با اضافه کردن دو رقم به آدرس مذکور به دست می آید. همان طور که گفته شد, ما از دو پایه پورت استفاده کرده ایم, یکی Data0 که بیت شماره صفر از رجیستر داده می باشد و دیگری Strobe که بیت شماره صفر از رجیستر کنترل است. در ابتدای برنامه, آدرس رجیستره داده و کنترل به ترتیب با نام های Dataport و Controlport به صورت دو مقدار ثابت تعریف شده اند. با اجرای برنامه, از کاربر درخواست می شود تا به ترتیب سه پارامتر تعداد پله بر حسب ثانیه و جهت چرخش را وارد کند. پس از وارد کردن مقادیر, سیگنال مناسب جهت راه اندازی موتور به میکروکنترلر اعمال می شود و موتور در جهت خواسته شده و به میزان مناسب حرکت خواهد کرد. با زدن یکی از کلید های صفحه کلید, برنامه دوباره از ابتدا اجرا خواهد شد و با زدن کلید Esc از برنامه خارج می شویم.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

کاربر گرامی جهت مشاهده لینک دانلود ابتدا باید وارد سایت شوید، اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه به صورت رایگان عضوء سایت شوید.

 رمز فایل : www.electronics98.com

 حجم فایل : 256 کیلو بایت

 محیط برنامه نویسی : CPP | BASCOM-AVR

 برنامه نویسی شده به زبان : C | BASIC

 دسته اصلی : پروژه های میکروکنترلر AVR

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین

کنترل سرعت موتور DC توسط LCD گرافیکی و تاچ اسکرین در این بخش تیم الکترونیک …