خانه / پروژه های میکروکنترلر / راه اندازی ماژول PIR یا سنسور حساس به حرکت بدن انسان

راه اندازی ماژول PIR یا سنسور حساس به حرکت بدن انسان

دانلود پروژه راه اندازی ماژول PIR یا سنسور حساس به حرکت بدن انسان

در این بخش دانلود پروژه راه اندازی ماژول PIR یا سنسور حساس به حرکت بدن انسان با میکروکنترلر AVR, توسط تیم الکترونیک وبرنامه نویسی الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR آماده شده است. در این پروژه به یکی از جنبه های اتوماسیون در خانه, یعنی روشن و خاموش کردن خودکار چراغ های داخل ساختمان (راهروها, اتاق ها و …) با استفاده از حسگر تشخیص دهنده حرکت بدن انسان (Human Motion Detector), می پردازیم و برای پیاده سازی هرچه ارزانتر و ظریفتر, میکروکنترلر ATtiny13 را انتخاب می کنیم که کوچک (با 8 پایه), ظریف و البته ارزان قیمت است. در این پروژه از ماژول PIR مدل HP-708 استفاده شده است که سنسور RE200B را همراه مدار کامل راه انداز و لنز پلاستیکی مخصوص در بر دارد. لنز پلاستیکی برای تنظیم شعاع دید سنسور PIR استفاده شده است. لنز موجود روی ماژول HP-708 تعویض شدنی است و بسته به کاربرد های متفاوت می توان از لنزهای مناسب استفاده کرد.

دانلود پروژه راه اندازی ماژول PIR یا سنسور حساس به حرکت بدن انسان

تصویر در ج شده در زیر ماژول HP-708 را نشان می دهد که 4 پایه (مثبت – منفی – پایه CDS – پایه OUT) دارد. در اینجا, از پایه CDS استفاده نشده است. پایه مثبت به 5V و پایه منفی به زمین وصل می شود. پایه OUT, یک پایه خروجی است که هنگام تشخیص حرکت بدن انسان, برای چند لحظه صفر می شود.

نقشه شماتیک کامل مدار پروژه در شکل زیر نشان داده شده است. در این مدار نسبتا ساده, میکروکنترلر ATtiny13 برای کنترل چراغ های اتاق برنامه ریزی شده است. اگر حضور کسی در اتاق حس نشود, چراغ های اتاق پس از مدت زمان مشخص خاموش می شوند. این کار با فرمان میکروکنترلر AVR به یک رله انجام می گیرد. تنظیم زمان تاخیر برای خاموش شدن چراغ ها توسط دیپ سوئیچ (Dip Switch) نشان داده شده در شکل, در چهار زمان 10 ثانیه, 1 دقیقه, 2 دقیقه و 10 دقیقه  امکان پذیر است.جدول زیر چگونگی تنظیم زمان تاخیر را نشان می دهد. اگر چراغ ها خاموش باشند و شخصی وارد اتاق گردد, بلافاصله تمام چراغ ها روشن می شوند.

دانلود پروژه راه اندازی ماژول PIR یا سنسور حساس به حرکت بدن انسان

همان طور که در نقشه شماتیک مشاهده می کنید, چون خروجی ماژول PIR مدل HP-708 به PB1 متصل شده است, با صفر شدن خروجی ماژول PIR مدل HP-708, وقفه ای سخت افزاری به میکروکنترلر AVR اعمال می شود. برای اطمینان از بالا بودن خروجی HP-708, از مقاومتی 10 کیلو اهمی به عنوان مقاومت بالاکشنده استفاده شده است. عملکرد درست مدار, منوط به وجود این مقاومت است.

در ادامه همین مطلب, می توانید پروژه راه اندازی ماژول PIR یا سنسور حساس به حرکت بدن انسان را تنها با پرداخت مبلغ اندکی دریافت نمائید.

نحوه دریافت : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید پروژه راه اندازی ماژول PIR یا سنسور حساس به حرکت بدن انسان را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

محتویات : این پروژه شامل شماتیک و برنامه های نوشته شده در محیط BASCOMAVR و Code Vision به زبان بیسیک BASIC و  C می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

پلن اول

پلن اول

نام فایل دانلودی : راه اندازی ماژول PIR یا سنسور حساس به حرکت بدن انسان

قیمت فایل دانلودی : RIAL 100,000 - ریال

محتویات فایل دانلودی : این فایل شامل نقشه شماتیک و برنامه های نوشته شده پروژه در محیط BASCOM-AVR و Code Vision به زبان بیسیک BASIC و C می باشد.

حجم فایل دانلودی : 254 کیلو بایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

RIAL 100,000 – خرید

پلن دوم

پلن دوم

نام فایل دانلودی : راه اندازی ماژول PIR یا سنسور حساس به حرکت بدن انسان

قیمت فایل دانلودی : RIAL 200,000 - ریال

محتویات فایل دانلودی : نقشه شماتیک پروژه | برنامه های نوشته شده پروژه در محیط BASCOM-AVR و Code Vision به زبان بیسیک BASIC و C | فایل 22 صفحه ای PDF به زبان فارسی شامل توضیحات کامل پروژه و برنامه میکروکنترلر AVR

حجم فایل دانلودی : 5 مگابایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

RIAL 200,000 – خرید

6 دیدگاه

 1. با سلام ایا می شود به جای مدل HP-708 از مدل HC-SR501 استفاده کرد

 2. مشکلی نداره فقط باید به پایه out سنسور که دارای ولتاژه خروجی و به میکروکنترلر متصل میشه دقت کنید که بیشتر از 5 ولت نباشه.

 3. سلام رله رو به چه صورت در مدار ببندم؟پایه های بوبین به دو سر دیود وصل بشه؟

 4. سلام دوست عزیز
  بله باید دو پایه تغذیه رله رو به دو سر دیود متصل کنید و در نهایت طبق نقشه شماتیک اون رو به مدار متصل کنید.

 5. سلام خسته نباشید من یک led 12 ولتی و می آدابتور 12 ولت دی سی دارم که می خوام باهاش با استفاده از سنسور pir (تشخیص حرکت ) , رله روشن و خا موش بشه به محض اینکه شخصی رو احساس میکنه .
  حالا در به نظرتون میشه چیکارش کرد….

 6. سلام دوست عزیز
  برای انجام اینکار پیشنهاد می کنیم از ماژول های آماده pir استفاده کنید، همچنین می توانید از چشمی ها (سنسور) دزدگیرهای اماکن که به صورت آماده نیز در بازار هستند استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

رقص نور بسیار زیبا توسط میکروکنترلر AVR به همراه فایل PCB

رقص نور بسیار زیبا توسط میکروکنترلر AVR به همراه فایل PCB در این بخش تیم …