خانه / پروژه های میکروکنترلر / راه اندازی صفحات حساس به لمس یا تاچ اسکرین با AVR

راه اندازی صفحات حساس به لمس یا تاچ اسکرین با AVR

دانلود پروژه راه اندازی صفحات حساس به لمس یا تاچ اسکرین با AVR

در این بخش دانلود پروژه راه اندازی صفحات حساس به لمس یا تاچ اسکرین Touch Screen با استفاده از میکروکنترلر AVR, توسط تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR آماده شده است. تکنولوژی به کار رفته در تلفن های همراه که شما را قادر می سازد بدون استفاده از کیبورد, شماره خود را وارد کنید یا در مانیتور کامپیوترهای قابل حمل و یا دستگاه های کپی و تمامی سیستم هایی که به این فناوری مجهز هستند, همگی از صفحات حساس به لمس (تاچ اسکرین – Touch Screen) ساخته شده اند که در برابر, فشار عکس العمل نشان می دهند. صفحات حساس به لمس (تاچ اسکرین – Touch Screen) از دو صفحه X و Y تشکیل شده است. این دو صفحه بر روی هم قرار گرفته اند.

دانلود پروژه راه اندازی صفحات حساس به لمس یا تاچ اسکرین با AVR

این صفحات شفاف که در اندازه های مختلف, طراحی و به تولید رسیده اند, در اثر فشار, در خروجی ولتاژی آنالوک تولید می کنند. این ولتاژ مختصات نقطه فشار را به ما می دهد. شما می توانید این صفحه شفاف را بر روی ال سی دی LCD خود قرار داده و طوری برنامه نویسی کنید که برای ورود اطلاعات به سیستم شما و انتخاب گزینه های بر روی ال سی دی LCD, از این صفحه استفاده شود. اکثر این صفحات دارای 4 پایه دیتا هستند که با فشار دادن بر روی صفحه تاچ اسکرین Touch Screen در خروجی ولتاژ آنالوگی را دریافت خواهید کرد. با استفاده از مبدل آنالوگ به دیجیتال میکروکنترلر AVR می توانید مختصات X و Y را به طور صحیح بدست آورید. اما برای بدست آوردن ولتاژ آنالوگ مختصات X و Y, باید این 4 پایه را به دو صورت مختلف برنامه ریزی نمائید.

برای بدست آوردن ولتاژ آنالوگ مختصات X باید به این گونه عمل کرد :

دانلود پروژه راه اندازی صفحات حساس به لمس یا تاچ اسکرین با AVR

نکته : پایه PF3 باید H1 امپدانس شود.

برای بدست آوردن ولتاژ آنالوگ مختصات Y باید به این گونه عمل کرد :

دانلود پروژه راه اندازی صفحات حساس به لمس یا تاچ اسکرین با AVR

نکته : پایه PF0 باید H1 امپدانس شود.

بنابراین همانطور که ملاحضه کردید پایه ها را به دو صورت برنامه ریزی نمایید. در برنامه باید پیکربندی پورت ها را به دو صورت ورودی و خروجی معرفی کنید, که یک بار برای خواندن مقدار X و یک بار برای خواندن مقدار Y.

همانطور که مشاهده می کنید قبل از هر برنامه ریزی پورتی, آن پورت پیکربندی می شود و حتی قبل از استفاده از مبدل آنالوگ به دیجیتال, باید مبدل پیکربندی شود. مقادیر بدست آمده از صفحه حساس به لمس را با تقسیم بر 8, نرمالیزه شده است. تقسیم بر عدد 8 برای استفاده در ال سی دی LCD های گرافیکی در اندازه 128*128 می باشد. (1024/128 = 8) با اینکار مقدار X و Y دقیقا محل پیکسل فشار داده شده را نشان می دهد.

پروژه :

در این پروژه با استفاده از یک ال سی دی گرافیکی در اندازه 64*128 و یک صفحه تاچ اسکرین Touch Screen, پورت B یک میکروکنترلر AVR کنترل می شود. برنامه به این صورت است که در صفحه نمایش 8 مربع ترسیم شده که با نام پایه های پورت B مشخص شده است. صفحه حساس به لمس (تاچ اسکرین – Touch Screen) در اندازه 64*128, بر روی LCD گرافیکی قرار گرفته است و با فشار دادن هر مربع, پایه مرتبط به آن توسط ال ای دی LED روشن شده و با فشار دادن مجدد آن مربع, ال ای دی LED خاموش می شود.

شماتیک :

دانلود پروژه راه اندازی صفحات حساس به لمس یا تاچ اسکرین با AVR

در ادامه همین مطلب, می توانید پروژه راه اندازی صفحات حساس به لمس یا تاچ اسکرین با AVR را تنها با پرداخت مبلغ اندکی دریافت نمائید.

نحوه دریافت : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید پروژه راه اندازی صفحات حساس به لمس یا تاچ اسکرین با AVR را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

محتویات : این پروژه شامل شماتیک و برنامه های نوشته شده در محیط BASCOMAVR به زبان بیسیک BASIC می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

نام فایل دانلودی : راه اندازی صفحات حساس به لمس یا تاچ اسکرین با AVR

قیمت فایل دانلودی : 100,000ریال - ریال

محتویات فایل دانلودی : این فایل شامل نقشه شماتیک و برنامه نوشته شده پروژه در محیط BASCOM-AVR به زبان بیسیک BASIC می باشد.

حجم فایل دانلودی : 132 کیلو بایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

100,000ریال – خرید

2 دیدگاه

  1. با عرض سلام و خسته نباشید . بنده همین پروژه رو فقط با زبان سی در محیط کدویژن لازم دارم . مکانش هست فایل دانلود رو بفرستید ؟
    ممنون

  2. سلام دوست عزیز
    در حال حاضر این پروژه تنها به زبان basic برنامه نویسی شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کنترل دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

اندازه گیری دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار …