خانه / پروژه های میکروکنترلر / راه اندازی و کنترل سرو موتورها توسط میکروکنترلر AVR

راه اندازی و کنترل سرو موتورها توسط میکروکنترلر AVR

دانلود پروژه راه اندازی و کنترل سرو موتورها توسط میکروکنترلر AVR

در این بخش دانلود پروژه راه اندازی و کنترل سرو موتورها توسط میکروکنترلر AVR, توسط تیم الکترونیک وبرنامه نویسی الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR آماده شده است. هدف ما در این پروژه, ساخت یک پن تیلت ساده با استفاده از میکروکنترلر ATmega48 و دو سرو موتور کنترل از راه دور (RCS) است. پن تیلت, در حقیقت, نوعی بازوی مکانیکی است که با استفاده از آن می توان حول محور های X و Y حرکت دورانی انجام داد. به عنوان نمونه, این بازوی مکانیکی برای کنترل و تعیین جهت در دوربین های امنیتی تجهیزات هدفیاب و سلسول های خورشیدی به کار می رود. شکل زیر یک نمونه پن تبلت ساده ساخته شده با استفاده از دو سرو موتور کنترل از راه دور را نشان می دهد. اندازه این سرو موتورها کوچک است و در این پروژه برای راحتی کار, RCS نامیده می شود. در ادامه, چگونگی عملکرد و راه اندازی آن ها را بررسی خواهیم کرد.

بعد قبل
راه اندازی و کنترل سرو موتورها توسط میکروکنترلر AVR
راه اندازی و کنترل سرو موتورها توسط میکروکنترلر AVR
راه اندازی و کنترل سرو موتورها توسط میکروکنترلر AVR
بعد قبل

موتورهای RCS – سرو موتورها

موتورهای RCS مخصوص کاربرد های کنترل موقعیت طراحی شده اند. در این گونه موتورها از مدولاسیون عرض پالس (PWM) برای کنترل محور استفاده می شود. به این ترتیب کاربر می تواند محور را بدون درگیر شدن با مکانیسم های کنترلی و با تغییر چرخه کاری (Duty Cycle) موج pwm اعمالی به موتور, در موقعیت های مختلف قرار دهد. مقدار چرخش محور در اینگونه موتورها, محدود می باشد و ممکن است بسته به کارخانه سازنده, متفاوت باشد. معمولا محدوده چرخش محور در این گونه موتورها 180 یا 210 درجه است. و نمی توان محور را یک دور کامل چرخاند. سرعت چرخش محور در سرو موتورهای RCS با توجه به جعبه دنده (Gear Box) داخلی, پایین است, با وجود این, گشتاور مناسبی را تولید می کنند. سرو موتورهای RCS در ماشین ها, قایق ها و هواپیما های مدل برای کنترل فرمان از راه دور, به وفور استفاده می شوند. کاربرد دیگر این گونه موتورها, جاروب (SCAN) محیط توسط حسگرهای روبات های سیار است. یک سرو موتور RCS استاندارد, به شکل یک جعبه ساده است که یک محور و سه رشته سیم, یعنی سیم های تغذیه (معمولا 5 ولت), زمین و وردی PWM, از آن خارج شده اند. معمولا سیم تغذیه, قرمز رنگ و سیم زمین, سیاه یا قهوه ای است. سیم ورودی PWM, بسته به کارخانه سازنده, با رنگ های مختلفی ارئه می شود.

توجه : در موتورهای RCS برای ثابت نگه داشتن محور در یک موقعیت, باید موج PWM با چرخه کاری مناسب و به طور مداوم به موتور اعمال شود.

در نقشه شماتیک کامل مدار پروژه که در شکل زیر مشاهده می کنید که میکروکنترلر ATmega48 برای تولید PWM به منظور راه اندازی سرو موتورهای نشان داده شده به کار رفته است. موج PWM توسط تایمر یک تولید می شود و در دو کانال مجزا, در پایه های PB1 و PB2 در دسترس قرار می گیرد که به ورودی PWM در سرو موتورها متصل می شوند. برای تولید موج PWM, از تایمر یک در مد Fast PWM استفاده شده است. در این حالت, شمارش در تایمر یک از صفر تا مقدار موجود در رجیستر ICR1 انجام می گیرد. این زمان, در حقیقت برابر با دوره تناوب موج PWM تولید شده است. برای تنظیم چرخه کاری موج PWM, کافی است. مقداری مناسب در رجیسترهای OCR1A و OCR1B بارگذاری شود. برای کنترل هر موتور , دو عدد میکروسوئیچ در نظر گرفته شده است که با فشار دادن یکی, محور موتور در جهت ساعتگرد و با فشردن دیگری در جهت پادساعتگرد می چرخد. زاویه چرخش هر موتور, عددی بین صفر تا 180 درجه است که برای آگاه شدن کاربر از موقعیت دقیق محور, روی LCD نمایش داده می شود. با زدن کلید Reset, محور هر دو موتور در موقعیت مرکزی ( زاویه 90 درجه) قرار می گیرد. برنامه میکروکنترلر به نحوی است که با فشار دادن این دکمه, وقفه ای سخت افزاری به میکروکنترلر اعمال می شود و در زیرروال وقفه, هر دو موتور در موقعیت 90 درجه قرار می گیرند. همان طور که می دانید, میکروکنترلر ATmega48 روی تمام پایه های خود, ایجاد وقفه سخت افزاری را ممکن می سازد.

توجه : چنانچه برای برنامه ریزی میکروکنترلر از برنامه نوشته شده در محیط BASCOMAVR استفاده می کنید. باید جامپر تعبیه شده بر روی برد پروژه را بر روی وضعیت BASCOM AVR و در غیر اینصورت زمانیکه از برنامه نوشته شده در محیط Code Vision استفاده می کنید جامپر را بر روی وضعیت Code Vision قرار دهید.



دانلود ویدئو با لینک مستقیم از سرورهای پرقدرت الکترونیک 98
 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

نام فایل دانلودی : راه اندازی و کنترل سرو موتورها توسط میکروکنترلر AVR

قیمت فایل دانلودی : 300,000ریال - ریال

محتویات فایل دانلودی : فیلم آموزش راه اندازی و نحوه پروگرام کردن میکروکنترلر/ برنامه های نوشته شده پروژه در محیط BASCOM-AVR و Code Vision به زبان بیسیک BASIC و C / فایل 17 صفحه ای PDF به زبان فارسی شامل توضیحات کامل پروژه و برنامه میکروکنترلر AVR/ لیست کامل قطعات در قالب فایل PDF/ فایل مدار چاپی (PCB) پروژه در قالب PDF و طرح اصلی طراحی شده در نرم افزار Proteus / نرم افزار های مورد نیاز

حجم فایل دانلودی : حجم فایل پروژه = 5.4 مگابایت / حجم فایل ویدئو = 99.5 مگابایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

300,000ریال – خرید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

نمایش ساعت و تاریخ شمسی بر روی تابلو روان با تراشه DS1307

نمایش ساعت بر روی تابلو روان با تراشه DS1307

نمایش ساعت و تاریخ شمسی بر روی تابلو روان با تراشه DS1307 در این بخش …