خانه / پروژه های میکروکنترلر / برنامه نویسی و ساخت آسانسور Lift چهار طبقه توسط AVR

برنامه نویسی و ساخت آسانسور Lift چهار طبقه توسط AVR

دانلود پروژه برنامه نویسی و ساخت آسانسور Lift چهار طبقه توسط AVR

در این بخش دانلود پروژه برنامه نویسی و ساخت آسانسور Lift چهار طبقه توسط میکروکنترلر AVR, توسط تیم الکترونیک وبرنامه نویسی الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR آماده شده است. یکی از کاربردهای رایج میکروکنترلرها استفاده از آن ها در صنعت به عنوان پردازشگر CPU در ساخت مدارات فرمان جهت کنترل مدارات قدرت می باشد. سیستم های بالابر یا آسانسورها (Lift) از جمله موارد صنعتی هستند که شرکت های سازنده برای طراحی مدارات فرمان آن از میکروکنترلرها استفاده می کنند. در این پروژه قصد داریم تا با استفاده از میکروکنترلرهای AVR, که امروزه در جهان به خصوص ایران از جمله پرکاربردترین پردازشگرها در طراحی مدارات الکترونیکی جهت اجرای انواع پروژه های صنعتی و تولیدی به شمار می آیند, مدار فرمان یک آسانسور 4 طبقه را شبیه سازی نمائیم.

دانلود پروژه برنامه نویسی و ساخت آسانسور Lift چهار طبقه توسط AVR

نحوه عملکرد آسانسور Lift

در این پروژه سعی شده است تا طراحی مدار الکترونیکی آسانسور نزدیک به واقعیت باشد, به طوری که برنامه نویسی و در نتیجه رفتار میکروکنترلر AVR کاملا شبیه به یک مدار کنترل آساسنسور واقعی می باشد. به طور کلی عملکرد میکروکنترلر AVR و رفتار مدار فرمان در این پروژه شامل سه حالت می باشد, که در زیر به صورت کامل به آن اشاره شده است.

حالت اول, تشخیص افراد قرار گرفته در میان درب آسانسور : در طراحی شماتیک فنی پروژه برای تشخیص افراد قرار گرفته در میان درب آسانسور توسط میکروکنترلر AVR از یک کلید به نام SW1 استفاده شده است. در حقیقت کلید SW1 یک سنسور جهت تشخیص افراد قرار گرفته در میان درب آسانسور می باشد, که شما می توانید برای تکمیل کردن این قسمت از سنسورهای فرستنده گیرنده مادون قرمز استفاده کنید. همانطور که می دانید زمانی که نور ساطع شده از ال ای دی LED فرستنده مادون قرمز به ال ای دی گیرنده مادون قرمز برسد, نور مادون قرمز دریافت شده در گیرنده باعث کاهش مقاومت ال ای دی LED گیرنده مادون قرمز و در نتیجه عبور جریان الکتریکی از آن می شود. این عمل بدان معناست که مانعی در راه فرستنده و گیرنده مادون قرمز وجود ندارد و میکروکنترلر AVR می تواند فرمان بسته شدن درب آسانسور را به مدار قدرت صادر نماید. برای راه اندازی سنسور فرستنده گیرنده مادون قرمز جهت استفاده در این پروژه می توانید به جای کلید SW1 از مدار قرار داده شده در شکل زیر استفاده نمائید.

دانلود پروژه برنامه نویسی و ساخت آسانسور Lift چهار طبقه توسط AVR

نکته 1 : در برنامه نوشته شده برای میکروکنترلر AVR هنگامی که PORTA.7 ولتاژ مثبت بگیرد به این معنا می باشد که شخصی بین درب آسانسور قرار گرفته است و در نتیجه فرمان بسته شدن درب آسانسور صادر نمی شود, از آنجا که طراحی مدار قرار داده شده در بالا به گونه ای است که در هنگام نبود شخص بین درب آسانسور خروجی آی سی OPAMP ولتاژ مثبت می گیرد, از یک آی سی NOT (معکوس کننده) استفاده کرده ایم. شما می توانید با اعمال کمی تغیر کوچک در برنامه نوشته شده, برنامه میکروکنترلر AVR را طوری عوض کنید که با دریافت ولتاژ مثبت بر روی پایه PORTA.7 فرمان بسته شدن درب آسانسور را به مدار قدرت صادر نماید, به این ترتیب نیازی به استفاده از آی سی NOT در نقشه شماتیک بالا نیست.

نکته 2 : توسط پتانسیومتر RV1 می توانید, سنسور گیرنده مادون قرمز را برای انجام عملکرد مناسبتر کالیبره نمائید.

نکته 3 : جهت آشنایی بیشتر با سنسورهای مادون قرمز و نحوه عملکرد آن ها می توانید پروژه های ساخت فرستنده و گیرنده مادون قرمز با میکروکنترلر AVR | ساخت ربات مسیریاب ویژه با ۷ سنسور CNY70 توسط AVR | اندازه گیری سرعت چرخش موتور انکدردار با میکروکنترلر AVR را مطالعه نمائید.

حالت دوم, اندازه گیری وزن آسانسور جهت بررسی ظرفیت غیر مجاز : یکی از موارد الزامی در طراحی آسانسور اندازه گیری وزن کابین در هنگام حرکت آسانسور می باشد, تا در صورتی که وزن تعداد افراد سوار شده در آسانسور بیشتر از حد مجاز تعیین شده توسط شرکت سازنده باشد, دستور حرکت آسانسور توسط میکروکنترلر AVR تا زمان رفع خطا به مدار قدرت جهت حرکت آسانسور صادر نشود. در شماتیک اصلی این پروژه برای اندازه گیری وزن کابین از یک پتانسیومتر RV1 استفاده شده است. که شما می توانید برای تکمیل این قسمت و اندازه گیری وزن در واقعیت از یک سنسور لودسل Load Cell مناسب استفاده نمائید.

حالت سوم, حرکت آسانسور به طبق درخواستی کاربران : در شماتیک اصلی این پروژه از 4 کلید به عنوان انتخاب طبقه مورد نظر, و 4 کلید دیگر که در هر طبقه یک کلید قرار می گیرد به عنوان خبردهنده آسانسور یا همان کلید درخواست کمک استفاده شده است. همچنین 4 لامپ ال ای دی LED سبز رنگ برای نمایش طبقه مورد نظر و 4 ال ای دی LED قرمز رنگ به عنوان نمایش کلیدهای خبردهنده در هر طبقه به کار گرفته شده است.

ال سی دی گرافیکی Graphic LCD

در این پروژه برای نمایش اطلاعاتی نظیر نمایش شماره طبقه ای که آسانسور در آن قرار دارد, نمایش وضعیت مجاز یا غیر مجاز بودن وزن کابین آسانسور, نمایش وضعیت باز و بسته بودن درب آسانسور از یک ال سی دی گرافیکی 64*128 استفاده شده است.

نکته 4 : جهت آشنایی بیشتر با عملکرد ال سی دی های گرافیکی Graphic LCD و نحوه راه اندازی آن با میکروکنترلر AVR به پروژه ساعت آنالوگ و تقویم با LCD گرافیکی KS0108 مراجعه نمائید.

کنترل موتور ها جهت حرکت آسانسور بین طبقات

از آنجا که این پروژه یک نمونه شبیه سازی شده کامل از نحوه عملکرد آسانسور می باشد, جهت حرکت آسانسور در بین طبقات از یک موتور DC دوازده ولتی استفاده شده است. که برای راه اندازی و کنترل سرعت حرکت این موتور DC توسط میکروکنترلر AVR از تراشه معروف و پر کاربرد L298 استفاده کرده ایم. لازم به ذکر است حداکثر جریان قابل تحمل این تراشه 2A با حداکثر ولتاژ 50 ولت می باشد.

نکته 5 : جهت آشنایی بیشتر با عملکرد آی سی L298 و نحوه راه اندازی آن با میکروکنترلر AVR به پروژه راه اندازی و کنترل موتور DC با آی سی L298 و میکروکنترلر AVR مراجعه نمائید.

نکته 6 : از آنجا فیوز بیت JTAG بر روی PORTC میکروکنترلر ATmega32 قرار دارد و به صورت پیش فرض فعال می باشد, و ما نیز در این پروژه از پورت C میکروکنترلراستفاده کرده ایم, به همین خاطر در هنگام پروگرام کردنمیکروکنترلر ATmega32 حتما فیوز بیت JTAG را غیر فعال نمائید.

نکته 7 : لطفا توجه داشته باشید در هنگام کامپایل کردن و پروگرام کردن برنامه فایل های با فرمت bgf. که همان تصاویر استفاده شده در پروژه جهت نمایش بر روی ال سی دی گرافیکی می باشد, داخل همان پوشه ای قرار داده شود که فایل هگز Hex و دیگر فایل های برنامه نویسی قرار داده شده است.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

کاربر گرامی جهت مشاهده لینک دانلود ابتدا باید وارد سایت شوید، اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه به صورت رایگان عضوء سایت شوید.

 رمز فایل : www.electronics98.com

 حجم فایل : 210 کیلو بایت

 محیط برنامه نویسی : BASCOM-AVR

 برنامه نویسی شده به زبان : BASIC

 دسته اصلی : پروژه های میکروکنترلر AVR

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

2 دیدگاه

  1. سلام در رابطه با برد میکرویی که زحمت طراحیش رو کشیدین،میخواستم یکم فنی تر باهاتون در ارتباط باشم،بنده یه تابلو ی برای بالابر هیدرولیکی که دارم،میخوام،خودم الکترونیک خوندم و در زمینه جک های هیدرولیک تراشکاری دارم
    ممنون میشم با بنده در ارتباط باشید.

  2. سلام دوست عزیز
    شما می توانید از طریق تلفن موجود در سایت با بخش فنی سایت در ارتباط باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کنترل دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

اندازه گیری دما و رطوبت محیط با استفاده از سنسور DHT11

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار …