خانه / پروژه های میکروکنترلر / اندازه گیری شدت نور محیط به کمک فتوسل LDR

اندازه گیری شدت نور محیط به کمک فتوسل LDR

اندازه گیری شدت نور محیط به کمک فتوسل LDR

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار پروژه ای کاربردی و حرفه ای با عنوان, اندازه گیری شدت نور محیط به کمک فتوسل (LDR), برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR کرده است. یکی از پر کاربرد ترین حسگرهای مورد استفاده در الکترونیک و رباتیک حسگرهای نوری می باشند. حسگرهای نوری پس از انجام فرآیند اندازه گیری نور محیط، نتیجه را به صورت یک سیگنال الکتریکی و آماده پردازش در خروجی خود تحویل می دهند. در ادامه می خواهیم یکی از رایجترین حسگرهای نوری را توضیح دهیم و توسط میکروکنترلر AVR آن را، راه اندازی نمائیم و شدت نور محیط را انداز گیری کنیم.

فتوسل (LDR) یا فتورزیستانس، مقاومتی از جنس سولفید کادمیم است که مقاومت آن در مقابل نور کاهش پیدا می کند و در هنگام تاریکی، افزایش می یابد. حال ما این تغییر مقاومت (که همان اطلاعات دریافتی از محیط است) را باید آشکار کنیم تا عکس العمل لازم را پس از پردازش داشته باشیم. جهت درک بیشتر این فرآیند و راه اندازی سنسور فتوسل توسط میکروکنترلر AVR، تصمیم گرفته ایم تا در این پروژه به کمک مقاومت نوری فتوسل و میکروکنترلر AVR، نور محیط را اندازه گیری نمائیم و آن را بر روی یک ال سی دی کاراکتری نمایش دهیم و همچنین زمانی که نور محیط از حد تعریف شده کمتر شد یک رله را در خروجی مدار فعال کنیم.

یکی از کاربردهای اساسی سنسور فتوسل LDR که بی شک همه شما تا به حال دیده اید، روشن شدن اتوماتیک لامپ های متصل به تیرهای چراغ برق به محض تاریکی هوا می باشد. حتما می دانید که تیرهای چراغ برق به صورت اتوماتیک به محض تاریک شدن هوا روشن و به محض روشن شدن هوا خاموش می شوند، در حقیقت این عملیات اتوماتیک توسط سنسور فتوسل یا ال دی آر (LDR) انجام می شود. به این صورت که با افزایش نور مقاومت سنسور LDR کاهش میابد و در نتیجه جریان عبوری از این سنسور بیشتر می شود و یا بلعکس، که می توان با طرح یک مدار ساده توسط این جریان یک رله را به صورت اتوماتیک با تاریک شدن و روشن شدن هوا کنترل نمود.

اندازه گیری شدت نور محیط به کمک فتوسل LDR

در این پروژه با تغییر شدت نور مقدار مقاومت فتوسل تغییر می کند که مطابق مدار بالا موجب تغییرات ولتاژ می شود. این مقدار متغییر ولتاژ به ورودی آنالوگ میکرو (واحد ADC میکروکنترلر AVR) متصل شده و مقدار آن اندازه گیری می شود. همچنین کانال دوم ورودی آنالوگ میکروکنترلر AVR را به  پتانسیومتر دیگری برای تعیین ولتاژ مرجع برای کنترل خروجی رله متصل کرده ایم. مقدار این ولتاژ مرجع در حافظه دائمی EEPROM میکروکنترلر AVR نیز ذخیره می شود. واحد ADC میکروکنترلر AVR قادر به اندازه گیری ولتاژ آنالوگ 0 تا 1023 خواهد بود. از آنجایی که عدد خوانده شده نسبت به ولتاژ ورودی خطی است پس می توان با یک تناسب ساده از عدد خواهنده شده، مقدار ولتاژ ورودی را بدست آورد. همچنین می توانید برای درک جزئیات بیشتر در مورد نحوه محاسبه ولتاژ ورودی واحد ADC میکروکنترلر AVR برنامه نوشته شده برای میکروکنترلر AVR را بررسی نمائید.

لازم به ذکر است فایل شبیه ساز این پروژه نیز که با نرم افزار Proteus 8 Professional طراحی شده، پیوست فایل پروژه جهت دانلود قرار داده شده است، که می تواند شما را در یادگیری هر چه بهتر مدار و نحوه عملکرد آن یاری نماید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

نام فایل دانلودی : اندازه گیری شدت نور محیط به کمک فتوسل LDR

قیمت فایل دانلودی : RIAL 100,000 - ریال

محتویات فایل دانلودی : نقشه شماتیک پروژه | برنامه نوشته شده به زبان Basic (بیسیک) در محیط Bascom-AVR | فایل شبیه سازی نرم افزار Proteus ورژن 8.1

حجم فایل دانلودی : 129 کیلوبایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

RIAL 100,000 – خرید

3 دیدگاه

 1. درود، در قسمت Ldr = Ldr * 4.8828125،چرا ضربدر عدد 4.8828125 شده،این ضریب چگونه بدست اومده؟

 2. این ضریب از رابطه تناسبی زیر بدست می یاد و بهتره به جای ضریب خود رابطه رو در برنامه بنویسی.

  LDR=5/1023

  LDR=LDR*5

  در اصل این ضریب همان حاصل محاسبه: تقسیم عدد 5 بر 1023 است 0.004887585 که بخاطر معادل شدن با  میلی ولت ضربدر 1000 شده.
  1. در آنالوگ تحلیل ضریب خیلی مهمه که حتما باید مفصل بحث بشه
  2. شما 5 رو بر 1024 تقسیم کردید که شده 0.004882812 که این اشتباست،چونکه حد بالای مبدل آنالوگ 10 بیتی برابر با 1023 است نه 1024.
  سوال:کجا آخرین مقدار مطلوب رو به حافظه eeprom منتقل کردید و نقش این حافظه در کجای برنامه است؟

 3. سلام دوست عزیز
  با تشکر فراوان از توضیحات شما، بله کاملا حق با شماست. تراشه های AVR دارای مبدل داخلی با وضوح 10 بیت و به صورت مالتی پلکس شده تا 8 و در نمونه های جدید تا 16 ورودی بوده و با سرعت تبدیل بالای بین 60 تا 260uS می تواند ولتاژ بین 0 تا VCC را به مقدار عددی 0 تا 1023 تبدیل کند.
  از آنجا که مدار توسط ولتاژ 5 ولت تغذیه شده و ولتاژ مرجع نیز ولتاژ VCC در نظر گرفته شده به همین دلیل برای رسیدن به ولتاژ دقیق باید 5 را بر مقدار 1023 تقسیم کنیم و در نهایت برای رسیدن به مقدار میلی ولت عدد بدست آمده را در عدد 1000 ضرب کنیم. در این برنامه به علت خطای برنامه نویس به جای تقسیم عدد 5 بر 1023 عدد 5 بر 1024 تقسیم شده که باعث می شود مقدار ولتاژ بدست آمده، 10 میلی ولت کمتر از مقدار واقعی ولتاژ نمایش داده شود.
  در این برنامه به دلیل اینکه از یک پتانسیومتر جهت انتخاب مقدار مطلوب استفاده شده است، دیگر نیازی به ذخیره سازی این مقدار در حافظه EEPROM میکروکنترلر نیست. اما اگر بخواهید اینکار را انجام دهید کافی است مقدار متغیر Setpoint را در یکی از زیر برنامه ها در متغیر Setpoint_eram بریزید و در شروع برنامه مقدار متغیر Setpoint را از مقدار متغییر Setpoint_eram بخوانید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

پروژه کنترل دمای محیط با AVR و LM35 و سون سگمنت به زبان C

امروزه در بسیاری از کارها و صنایع  دما یک عامل مهم بوده و همواره نیاز …