خانه / پروژه های میکروکنترلر / اندازه گیری همزمان دمای چهار نقطه با سنسور DS18B20

اندازه گیری همزمان دمای چهار نقطه با سنسور DS18B20

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار پروژه ای کاربردی و حرفه ای با عنوان, اندازه گیری همزمان دمای چهار نقطه با سنسور DS18B20, برای شما علاقه مندان به پروژه های میکروکنترلر AVR کرده است. گاهی مواقع لازم است تا توسط یک دستگاه دمای چندین نقطه را اندازه گیری کنید و مقادیر به دست آمده را به صورت جدا به کاربران نمایش دهید، همانطور که می دانید اگر بخواهیم برای عملی کردن این پروژه از سنسورهای معمول همانند سنسورهای دمای LM35  یا دیگر سنسورهای مشابه استفاده کنیم باید برای هر سنسور دما از یک پایه مستقل در میکروکنترلر AVR استفاده کنیم. به همین دلیل در برخی پروژه ها به دلیل میزان گستردگی پروژه بیشتر پایه های میکروکنترلر AVR مورد استفاده قرار می گیرند و ما با محدودیت پایه های میکروکنترلر روبه رو می شویم.

در این پروژه دمای چهار محیط مختلف را با استفاده از 4 سنسور دمای DS18B20 مجزا اندازه گیری می کنیم و سپس با استفاده از مقادیر به دست آمده میزان دما محیط را کنترل می کنیم و همچنین توسط میکروکنترلر ATmega8 از خانواده میکروکنترلرهای AVR, مقدار دمای اندازه گیری شده را بر روی صفحه نمایش ال سی دی کاراکتری 2*16 نمایش می دهیم. برای راه اندازی سنسور دمای DS18B20 با میکروکنترلر AVR باید از پروتکل ارتباط 1-WIRE استفاده نمود. به همین دلیل شما می توانید هر تعداد سنسور دمای DS18B20 را فقط توسط یک پایه از میکروکنترلر AVR به صورت همزمان راه اندازی کنید و دمای اندازه گیری شده توسط هر سنسور را به صورت کاملا مجزا توسط میکروکنترلر AVR فراخوانی کنید.

بعد قبل
اندازه گیری همزمان دمای چهار نقطه با سنسور DS18B20
اندازه گیری همزمان دمای چهار نقطه با سنسور DS18B20

اندازه گیری همزمان دمای چهار نقطه با سنسور DS18B20
اندازه گیری همزمان دمای چهار نقطه با سنسور DS18B20
بعد قبل

پروتکل ارتباطی WIRE-1 یکی از جدید ترین پروتکل های استفاده شده در میکروکنترلرهای AVR, که توسط شرکت Dallas طراحی شده است. برعکس بقیه پروتکل ها, محدودیت کابل استفاده شده آن تا 30 متر است. این پروتکل شبیه به پروتکل های شبکه طراحی شده است و قابلیت شناسایی سیستم های متصل به میکرو را دارد. سرعت شناسایی 50 سیستم در ثانیه است. سیستم هایی که به این روش مجهز هستند دارای یک ID به طول 8 بایت بوده که شناسه سیستم مورد نظر است و همین ID توسط میکرو باید در اول برنامه, برای پیدا کردن سیستم مورد نظر, جستجو شود.

نحوه کنترل دما محیط

یکی از ویژگی های برجسته این پروژه کنترل دما محیط می باشد. این قسمت از پروژه به این صورت عمل می کند که کاربر می تواند یک بازه دما برای iهر سنسور به صورت جداگانه تعیین کند، تا در صورتیکه دمای اندازه گیری شده از بازه تعیین شده بیشتر یا کمتر شد رله مربوط به آن سنسور فعال گردد. به این ترتیب کاربر می تواند با اتصال وسیله گرمایشی یا سرمایشی به خروجی رله ها اقدام به کنترل اتوماتیک دما آن محیط نماید. در زیر یک ویدئو از نحوه عملکرد پروژه ساخته شده اندازه گیری همزمان دمای چهار نقطه با سنسور DS18B20 ضبط شده است, که می توانید برای درک بیشتر از نحوه عملکرد پروژه به صورت آنلاین مشاهده و یا از انتهای همین پست دانلود نمائید.

 دانلود ویدئو با لینک مستقیم از سرورهای پرقدرت الکترونیک 98
 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

نام فایل دانلودی : اندازه گیری همزمان دمای چهار نقطه با سنسور DS18B20

قیمت فایل دانلودی : 400,000ریال - ریال

محتویات فایل دانلودی : فیلم آموزش راه اندازی و نحوه پروگرام کردن میکروکنترلر/ فایل برنامه نوشته شده در محیط BASCOM-AVR به زبان بیسیک BASIC / فایل مدار چاپی (PCB) پروژه در قالب PDF و طرح اصلی طراحی شده در نرم افزار Proteus / نقشه شماتیک پروژه / نرم افزار های مورد نیاز

حجم فایل دانلودی : حجم فایل پروژه = 1.4 مگابایت / حجم فایل ویدئو = 151 مگابایت

پسورد فایل دانلودی : www.electronics98.com

نحوه دریافت فایل : بلافاصله بعد از پرداخت می توانید این فایل را از سرورهای پرقدرت سایت الکترونیک 98 با لینک مستقیم دانلود نمائید, همچنین در پایان عملیات خرید, لینک های دانلود و رسید خرید به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

400,000ریال – خرید

3 دیدگاه

  1. سلام چرا وقتی کریستال این برنامه رو روی 8mhz میزارم هیچی نشون نمیده 

  2. سلام و خسته نباشید خدمت شما
    این کیت چندتا ترموستات داره؟
    این کیت رو برای خودرو میخوام استفاده کنم و به ترموستات برای اب و روغن نیاز دارم ایا این کیت جواب کار منو میده؟

  3. سلام دوست عزیز
    خیر از این کیت نمی توانید برای این منظور استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

اندازه گیری دما و رطوبت با سنسورهای LM35 و HS1101

اندازه گیری دما و رطوبت با سنسورهای LM35 و HS1101

در این بخش تیم الکترونیک و برنامه نویسی الکترونیک ۹۸, اقدام به طراحی و انتشار …