خانه / برق صنعتی و قدرت / چپگرد راستگرد الکتروموتور تک فاز با راه انداز دائم در مدار

چپگرد راستگرد الکتروموتور تک فاز با راه انداز دائم در مدار

چپگرد راستگرد الکتروموتور تک فاز با راه انداز دائم در مدار

در این بخش الکترونیک ۹۸ برای شما دانش آموزان و دانشجویان رشته تحصیلی برق قدرت، اقدام به طراحی و انتشار پروژه ای در زمینه برق صنعتی با عنوان، مدار قدرت و مدار فرمان راه اندازی چپگرد راستگرد الکتروموتور تک فاز با راه انداز دائم در مدار کرده است. طرز تغییر جهت گردش موتورهای تک فاز القائی با توجه به نوع راه اندازی می تواند متفاوت باشد. ولی در هر حال باید جهت جریان در یکی از سیم پیچ های اصلی یا راه انداز عوض شده تا جهت گردش محور موتور تغییر کند. اگر جهت جریان در هر دو سیم پیچ را عوض کنیم یا جای فاز و نول را عوض کنیم جهت گردش موتور تغییر نخواهد کرد. همچنین در الکتروموتورهای با خازن موقت در مدار و دو خازنی که دارای کلید تابع دور می باشد نمی توان چپگرد و راستگرد سریع انجام داد چراکه کلید گریز از مرکز در حالت کار عادی موتور تغییر وضعیت داده و سیم پیچ راه انداز و خازن از مدار خارج نموده است که برای تغییر جهت گردش موتور باید دور محور موتور به کمتر از یک سوم دور نامی موتور کاهش پیدا کرده و کلید تابع دور به حالت اولیه برگشته، بعد موتور را به برق وصل نمود.

برای تغییر جهت گردش موتور تک فاز با خازن دائم در مدار می توان دو سر سیم پیچ راه انداز را عوض کرد و یا با استفاده از مدار زیر، در مدار قدرت یا تعویض سیم نول بین دو سر خازن می توان جهت گردش موتور را تغییر داد. در این حالت نوع سیم پیچی عوض می شود یعنی در حالت اول سیم پیچی اول (U1 و U2) مستقیما به فاز و نول وصل شده (سیم پیچ اصلی) و سیم پیچ دوم (Z1 و Z2) با خازن سری شده و بعد به فاز و نول وصل می شود ولی در حالت چپگرد، سیم پیچی اول با خازن سری شده و سیم پیچی دوم مستقیما به فاز و نول وصل می شوند.

مدار قدرت چپگرد راستگرد الکتروموتور تک فاز با راه انداز دائم در مدار

مدار قدرت چپگرد راستگرد الکتروموتور تک فاز با راه انداز دائم در مدار

مدار فرمان چپگرد راستگرد الکتروموتور تک فاز با راه انداز دائم در مدار

.: کاربر گرامی جهت مشاهده این محتوا ابتدا باید وارد سایت شوید :.

.: اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه عضوء سایت شوید :.

ورود به سایتعضویت در سایت

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

کاربر گرامی جهت مشاهده لینک دانلود ابتدا باید وارد سایت شوید، اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه به صورت رایگان عضوء سایت شوید.

 رمز فایل : www.electronics98.com

 حجم فایل : 59 کیلوبایت

 دسته اصلی : مدارات فرمان و قدرت

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

یک دیدگاه

  1. سلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مطلب پیشنهادی

کلید مغناطیسی و مقادیر نامی کنتاکتورها

کلید مغناطیسی (کنتاکتور) این کلید با فرمان از راه دور و نیز بدون نگهدارنده مکانیکی …