خانه / برق صنعتی و قدرت / راه اندازی موتور سه فاز بصورت ترتیبی یا یکی پس از دیگری

راه اندازی موتور سه فاز بصورت ترتیبی یا یکی پس از دیگری

راه اندازی موتور سه فاز بصورت ترتیبی یا یکی پس از دیگری

در این بخش الکترونیک ۹۸ برای شما دانش آموزان و دانشجویان رشته تحصیلی برق قدرت، اقدام به طراحی و انتشار پروژه ای در زمینه برق صنعتی با عنوان، مدار فرمان و مدار قدرت راه اندازی موتور سه فاز بصورت ترتیبی یا یکی پس از دیگری (مدار حافظه) کرده است. در این پروژه مدار راه اندازی باید طوری طراحی شود که اولا دو موتور با هم راه اندازی نشوند و دوما بصورت ترتیبی راه اندازی شوند یعنی اگر موتور M1 راه اندازی نشده باشد، موتور M2 هم راه اندازی نشود. یا برای تحریک کنتاکتور K2M باید اول کنتاکتور K1M تحریک شده و قطع شود بعد اجازه وصل به کنتاکتور K2M داده شود.

در این مدار با توجه به توضیحات صورت مسئله باید در حالت نرمال مسیر بوبین K2 قطع بوده و در صورت وصل و قطع K2M و K1M بتواند از طریق S2 تحریک شود. برای اینکار باید از یک عدد کنتاکتور کمکی استفاده نمود. که به این گونه مدارها به عنوان مدار حافظه شناخته می شوند. در تصویر زیر مدار قدرت  راه اندازی دو موتور سه فاز به صورت ترتیبی را مشاهده می کنید.

مدار قدرت راه اندازی دو موتور سه فاز به صورت ترتیبی

مدار فرمان راه اندازی دو موتور سه فاز به صورت ترتیبی

.: کاربر گرامی جهت مشاهده این محتوا ابتدا باید وارد سایت شوید :.

.: اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه عضوء سایت شوید :.

ورود به سایتعضویت در سایت

تشریح عملکرد مدار فرمان

با فشرده شدن S1 کنتاکتور K1M تحریک شده و موتور M1 راه اندازی می گردد. از طریق کنتاکت باز K1M، کنتاکتور کمکی K1 وصل شده و کنتاکتور K2M را آماده تحریک شدن با S2، بعد از قطع K1M می نماید. با فشرده شدن S0، کنتاکتور K1M قطع می گردد ولی K1 هنوز وصل است. در صورتی که S2 فشرده شود، K2M وصل و K1 قطع می گردد. و با فشردن مجدد S0 کنتاکتور K2M قطع می گردد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

کاربر گرامی جهت مشاهده لینک دانلود ابتدا باید وارد سایت شوید، اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه به صورت رایگان عضوء سایت شوید.

 رمز فایل : www.electronics98.com

 حجم فایل : 61.2 کیلوبایت

 دسته اصلی : مدارات فرمان و قدرت

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کلید مغناطیسی و مقادیر نامی کنتاکتورها

کلید مغناطیسی (کنتاکتور) این کلید با فرمان از راه دور و نیز بدون نگهدارنده مکانیکی …