خانه / برق صنعتی و قدرت / آموزش برق و صنعتی / مزایای سیستم سه فازه AC نسبت به سیستم تک فاز AC

مزایای سیستم سه فازه AC نسبت به سیستم تک فاز AC

مزایای سیستم سه فازه AC نسبت به سیستم یک فاز AC

1- در جریان تک فازه لحظاتی وجود دارد که مقدار قدرت لحظه ای به صفر می رسد. اما در جریان سه فازه هیچگاه توان لحظه ای صفر نمی شود. چون اکر یکی از فازها مقدارش به صفر برسد فازهای دیگر دارای مقادیری هستند.

2- برای راه اندازی الکترو موتورهای جریان متناوب (موتور القایی آسنکرون) نیاز به تولید نیروی محرکه مغناطیسی گردان می باشد که این میدان دوار با جریان یک فازه ساخته نمی شود. به همین جهت موتورهای القایی یک فاز را باید به روش موتورهای جریان دو فاز سیم پیچی کرد یعنی احتیاج به سیم پیچ فاز کمکی (راه انداز) و ایجاد اختلاف فاز با استفاده از خازن و عوامل دیگر بین دو سیم پیچ می باشد. مهمتر از آن نیاز به خارج نمودن سیم پیچ راه انداز از مدار هست. اما در جریان سه فازه میدان دوار به علت اختلاف فاز 120 درجه بین فازها به راحتی ایجاد می گردد.

3- در سیستم سه فازه نیروی محرکه مغناطیسی تولید شده در الکترو موتورهای القایی در هر لحظه مطابق شکل زیر با مقدار ثابت در حال گردش است ولی در سیستم یک فازه مقدار نیروی محرکه مغناطیسی تولید شده در الکترو موتور تک فاز القایی مطابق شکل زیر در هر لحظه متغیر بوده بعد از راه اندازی در حال گردش است این مسئله باعث بالابودن سر و صدای موتور تک فاز نسبت به موتور سه فاز می گردد. بنا به دلایل ذکر شده موتور سه فاز نرم تر از موتور تک فاز کار می کند.

موقعیت نیروی محرکه مغناطیسی تولید شده در موتورهای سه فاز

موقعیت نیروی محرکه مغناطیسی تولید شده در موتورهای تک فاز

4- حجم الکترو موتورهایی که با جریان سه فازه کار می کنند در توان مساوی کوچکتر از موتورهایی که با جریان یک فازه کار می کنند، می باشد.

5- در تبدیل جریان متناوب به مستقیم، دامنه ولتاژ یک سو شده در سیستم سه فازه دارای ریپل(ضربان) کمتری و راندمان بیشتر نسبت به جریان یک سو شده توسط جریان متناوب یم فازه می باشد.

طرز اتصال یک سو سازی سه فاز نیم موج کنترل نشده

شکل موج ولتاژی ورودی سه فاز با اختلاف فاز 120 درجه

شکل موج ولتاژ خروجی (دوسربار) یکسو شده

طرز اتصال مدار یکسو سازی نیم موج تک فاز

شکل موج ولتاژ ورودی

شکل موج ولتاژ خروجی یکسوسازی نیم موج تکفاز بدون صافی

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مطلب پیشنهادی

کلید مغناطیسی و مقادیر نامی کنتاکتورها

کلید مغناطیسی (کنتاکتور) این کلید با فرمان از راه دور و نیز بدون نگهدارنده مکانیکی …