خانه / برق صنعتی و قدرت / نحوه راه اندازی الکتروموتور سه فاز با برق تک فاز

نحوه راه اندازی الکتروموتور سه فاز با برق تک فاز

نحوه راه اندازی الکتروموتور سه فاز با برق تک فاز

در این بخش الکترونیک ۹۸ برای شما دانش آموزان و دانشجویان رشته تحصیلی برق قدرت، اقدام به طراحی و انتشار پروژه ای در زمینه برق صنعتی با عنوان، نحوه راه اندازی الکتروموتور سه فاز با برق تک فاز کرده است. گاهی اوقات الکتروموتور نصب شده روی دستگاه، سه فاز بوده ولی دسترسی به برق سه فاز امکانپذیر نیست، لازم است الکتروموتور سه فاز با برق تک فاز راه اندازی شود. و همچنین می توان از برق دو فاز بجای تک فاز هم استفاده کرد که ولتاژ تک فاز و دو فاز متفاوت خواهد شد. ولی عملکرد موتور فرقی نخواهد کرد. برای راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز و دو فاز، با توجه به اتصال داخلی الکتروموتور در حالت سه فاز از سه نوع اتصال در تک فاز استفاده می گردد. در هر حالت اتصال باید توسط یک عدد خازن مناسب (مقدار – ولتاژ – نوع خازن) بین سیم پیچ های استاتور اختلاف فاز لازم را بوجود آورد.

در شاخه ای که خازن با آن سری می گردد، جریان پیش فاز شده و باعث ایجاد گشتاور راه اندازی می شود. خازن مورد نیاز برای هر کیلو وات توان موتور 250 میکروفاراد با ولتاژ 100 ولت و 70 میکروفاراد با ولتاژ 220 ولت و 22 میکروفاراد با ولتاژ 380 ولت انتخاب می شود. و همچنین می توان از طریق روابط مربوطه با توجه به گشتاور راه اندازی مورد نیاز مقدار خازن را محاسبه کرد. (Ts Ia.Ib.Sinβ) همچنین به یاد داشته باشید که ولتاژ قابل تحمل خازن باید از ولتاژ شبکه بیشتر باشد.

نحوه راه اندازی الکتروموتور سه فاز با برق تک فاز

در این حالت توان موتور با برق یک فاز 80% توان آن با برق سه فاز است و بسته به تعداد قطب ها گشتاور در حین کار آن از 25% تا 60% گشتاور در حین کار سه فاز خواهد شد. اگر نیاز به گشتاور راه اندازی بالا باشدمی توان با اضافه کردن یک خازن دیگر که ظرفیت آن دو برابر خازن دائم روی موتور است، گشتاور راه اندازی را بطور محسوسی افزایش داد، این خازن باید بعد از چند لحظه که موتور دو برداشت، دوباره از مدار خارج شود، که بوسیله مدار فرمان مناسب، کلید تابع دور و رله های مربوطه می توان اینکار را انجام داد (نمونه نقشه ها در قسمت مدارات فرمان و قدرت سایت موجود می باشد). در صورت خارج نشدن خازن دوم از مدار موتور داغ می کند.

جدول روش های اتصال موتور سه فاز به شیوه ستاره، مثلث و فاز کمکی به ولتاژ تک فاز

.: کاربر گرامی جهت مشاهده این محتوا ابتدا باید وارد سایت شوید :.

.: اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه عضوء سایت شوید :.

ورود به سایتعضویت در سایت

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

کاربر گرامی جهت مشاهده لینک دانلود ابتدا باید وارد سایت شوید، اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه به صورت رایگان عضوء سایت شوید.

 رمز فایل : www.electronics98.com

 حجم فایل : 122 کیلوبایت

 دسته اصلی : مدارات فرمان و قدرت

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کلید مغناطیسی و مقادیر نامی کنتاکتورها

کلید مغناطیسی (کنتاکتور) این کلید با فرمان از راه دور و نیز بدون نگهدارنده مکانیکی …