خانه / برق صنعتی و قدرت / مدار ترمز الکترومغناطیسی الکتروموتور سه فاز

مدار ترمز الکترومغناطیسی الکتروموتور سه فاز

مدار ترمز الکترومغناطیسی الکتروموتور سه فاز

در این بخش الکترونیک ۹۸ برای شما دانش آموزان و دانشجویان رشته تحصیلی برق قدرت، اقدام به طراحی و انتشار پروژه ای در زمینه برق صنعتی با عنوان، مدار قدرت و مدار فرمان مدار ترمز الکترومغناطیسی الکتروموتور سه فاز کرده است. این نوع ترمز در جاهائی استفاده می شود که در زمان قطع مدار، باید الکتروموتور از طریق ترمز متوقف شده و قادر به حرکت نباشد. مثل بالابر، جرثقیل هوائی، آسانسور و…، البته برای حالت های دیگر هم می توان از این ترمز استفاده کرد. بطوری که می توان در حالت عادی ترمز رها شده و با وصل برق ترمز عمل نماید.

اساس کار ترمز الکترومغناطیسی مشابه ترمز چرخ های اتومبیل می باشد که در روی محور و بدنه ثابت الکتروموتور لنت های ترمز بصورت نیم دایره که می توانند روی هم قرار بگیرند، تعبیه شده است که این لنت ها می توانند در حالت عادی توسط فنر فشرده شده و یا آزاد باشد. در نوع اول که لنت ها فشرده شده، در زمان راه اندازی باید اول توسط نیروی مغناطیسی لنت ها از هم جدا و محور موتور آزاد گشته و موتور راه اندازی شود. و با قطع جریان الکتروموتور، نیروی مغناطیس نیز قطع شده و موتور متوقف گردد. نیروی مغناطیسی توسط یک بوبین که با ولتاژ DC و یا AC تغذیه می گردد، ایجاد می شود.

مدار قدرت و فرمان به ترتیب در ادامه رسم شده است که کنتاکتور K2M بعنوان آزاد کننده ترمز و کنتاکتور K1M به عنوان راه انداز الکتروموتور استفاده شده است.

مدار قدرت راه اندازی موتور سه فاز با ترمز الکترومغناطیسی

مدار قدرت راه اندازی موتور سه فاز با ترمز الکترومغناطیسی

مدار فرمان راه اندازی موتور سه فاز با ترمز الکترومغناطیسی

.: کاربر گرامی جهت مشاهده این محتوا ابتدا باید وارد سایت شوید :.

.: اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه عضوء سایت شوید :.

ورود به سایتعضویت در سایت

عملکرد مدار فرمان

با فشردن S1، بوبین کنتاکتور K2M تحریک شده و ترمز از طریق جریان سه فاز قطع شده و بوبین K1M از طریق کنتاکت باز K2M شماره 83-84 وصل و موتور راه اندازی می گردد. در حین کار هر دو کنتاکتور وصل می باشد. با فشرده شدن S0 هر دو کنتاکتور قطع شده و ترمز توسط فنر تعبیه شده در روی آن انجام می گیرد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

کاربر گرامی جهت مشاهده لینک دانلود ابتدا باید وارد سایت شوید، اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه به صورت رایگان عضوء سایت شوید.

 رمز فایل : www.electronics98.com

 حجم فایل : 62 کیلوبایت

 دسته اصلی : مدارات فرمان و قدرت

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مطلب پیشنهادی

کلید مغناطیسی و مقادیر نامی کنتاکتورها

کلید مغناطیسی (کنتاکتور) این کلید با فرمان از راه دور و نیز بدون نگهدارنده مکانیکی …