خانه / الکترونیک / طراحی کلید و کنترل کننده لمسی با آپ امپ 741

طراحی کلید و کنترل کننده لمسی با آپ امپ 741

در این بخش دانلود پروژه طراحی کلید و کنترل کننده لمسی با آپ امپ 741, توسط تیم الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به یادگیری و انجام پروژه های حرفه ای الکترونیک آماده شده است. کلید لمسی و کنترل کننده لمسی ساده نشان داده در شکل زیر، یک ولتاژ DC ایجاد می کند که می تواند با لمس دو جفت کنتاکت لمسی تغییر کند، از این کنترل کننده می توان برای راه اندازی انواع مدارهای کنترل شونده با ولتاژ از قبیل نوسان سازها، تضعیف کنندها و تقویت کنندهای کنترل شونده با ولتاژ استفاده کرد.

آپ امپ 741 به عنوان یک انتگرال گیر معکوس گر عمل می کند. ورودی غیر معکوس گر توسط مقاومت های R3 و R2 در نصف ولتاژ منبع تغذیه نگه داشته می شود. در نتیجه ولتاژ خروجی در نصف ولتاژ تغذیه قرار می گیرد. اگر جفت پایینی کنتاکت های لمسی با یک انگشت به هم وصل شوند، ولتاژ پین 2 در IC افت می کند. عمل انتگرال گیری IC تلاش می کند تا این ولتاژ را برابر با مقدار پین 3 نگه دارد. بنابراین، ولتاژ خروجی افزایش می یابد و جریان شارژ از طریق مقاومت R1 و خازن C1 سعی در برابر نگه داشتن ولتاژ پین های 2 و 3 دارد.

عملی مشابه در سمت مقابل و هنگامی که جفت بالایی کنتاکت ها با یک انگشت به هم وصل شوند، رخ می دهد. اثر این موضوع این است که ولتاژ خروجی را می توان با لمس دو جفت کنتاکت ها کنترل کرد. یک نمونه جهت استفاده از ولتاژ خروجی برای ساخت یک تعضعیف کننده کنترل کننده لمسی با ولتاژ با استفاده از یک لامپ و یک LDR نیز در شکل نشان داده شده است.

با توجه به جریان بایاس آپ امپ 741، ولتاژ خروجی نیز تمایل به تغییر اندک با زمان دارد. برای پایداری بلند مدت، آپ امپ 741 را با یک آپ امپ دارای ورودی FET مثل S356C جایگزین کنید.

طراحی کلید و کنترل کننده لمسی با آپ امپ 741

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 دسته اصلی : تقویت کننده عملیاتی

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟ برای اندازه گیری قدرت خروجی یک …