خانه / الکترونیک / نمایشگر دما

نمایشگر دما

نمایشگر دما

نمایشگر دما

تقویت کننده های توان بالا معمولا تلفات حرارتی زیادی دارند. بنابراین نمایش دادن میزان گرمای ترانزیستورهای قدرت ان و هیت سینک ها و در صورت نیاز خاموش کردن اتوماتیک تقویت کننده، به منظور جلوگیری از صدمات به قطعات حساس، بسیار کاربردی است. این کار را می توان از طریق نمایشگرهای ساده دما مانند این مدار انجام داد. با توجه به این که نمایش دادن دما نیاز به دقت بالا ندارد این مدار ساده بسیار خوب عمل می کند.

این مدار الکترونیکی، با مقایسه کردن افت ولتاژ دیود “سرد” (T1) با ولتاژ بیس_امیتر ترانزیستور “گرم” (T2) کار می کند. ترانزیستور T2 باید تا حد ممکن نزدیک به منبع گرما قرار گیرد. در حالت ایده آل ترانزیستور T2 باید روی هیت سینک ترانزیستورهای قدرت قرار گیرد. دیود (T1) باید دور از منبع قرار گیرد تا مطمئن شوم که همیشه در دمای اتاق قرار دارد. مدار، اختلاف گرمای بین دیود T1 و ترانزیستور T2 را اندازه گیری می کند.

دیود (T1) از طریق R1 به منبع تغذیه وصل می شود. بیس ترانزیستور T2 از طریق پتانسومتر P1، به اند دیود وصل می شود. LED(D1) و مقاومت R2 به صورت سری به کلکتور T2 وصل می شوند. ترانزیستور T2 تا زمانی که سطح دمای مورد بازبینی پایین تر از آستانه تنظیم است، نباید هدایت کند. ولتاژ بیس_امیتر T2 به ازای هر درجه سانتیگراد، 2MV کاهش می یابد. زمانی که این ولتاژ پایین تر از سطح تنظیم شده توسط P1 می شود، ترانزیستور T2 هدایت می کند و LED شروع به روشن شدن می کند. با یک افزایش دمای کم، متوجه یک نور کم در LED می شویم. با این روش، کاربرد یک نمایشگر آنالوگی از دما دارد.

مقادیر R1 و R2 به ولتاژ منبع تغذیه بستگی دارند. این مقادیر را می توان از طریق فرمول های زیر به دست آورد:

R1=(UP/V-0.6)/5

R2=(UB/V-1.5)/15

برای مثال: با یک منبع تغذیه 12 ولت، R1=2/2 کیلواهم و R2=680 اهم است. حداکثر مصرف جریان مدار وقتی که LED روشن می شود 20MA است. توجه داشته باشید که ترانزیستور T2 نباید از 125 درجه گرم تر شود.

نقشه مدار چاپی 

نقشه مدار چاپی

نحوه قرارگیری قطعات

نحوه قرارگیری قطعات

نحوه سیم بندی خارجی سنور دمای T2 و قرارگیری روی هیت سینک

نحوه سیم بندی خارجی سنور دمای T2 و قرارگیری روی هیت سینک

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مطلب پیشنهادی

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟ برای اندازه گیری قدرت خروجی یک …