خانه / الکترونیک / منبع تغذیه صفر تا 50 ولت، صفر تا 2 آمپر

منبع تغذیه صفر تا 50 ولت، صفر تا 2 آمپر

منبع تغذیه صفر تا 50 ولت، صفر تا 2 آمپر

منبع تغذیه صفر تا 50 ولت، صفر تا 2 آمپر

این منبع تغذیه از 2 آی سی LM10 که یک منبع مرجع مجتمع دارند، استفاده می کند. این مدار طوری طراحی شده است که در مقابل اتصال کوتاه شدن در جریانات و ولتاژهای خروجی مختلف کاملا مقاوم است.

ولتاژخروجی به طور خطی می تواند از طریق P1 و جریان به صورت خطی از طریق P3 کنترل می شود. جریان ماکزیمم از طریق P2 و فقط یک بار تنظیم می گردد. حد بالای جریان 2 آمپر است. به عبارت دیگر ولتاژ خروجی ماکزیمم با یک مقاومت دارای مقدار ثابت که به طور موازی با پتانسیومتر P1 وصل می شود، تنظیم می گردد. استفاده از مقاومت با مقدار ثابت به کاهش نویز در ولتاژ خروجی کمک می کند.

رگولاسیون ولتاژ بدین صورت کار می کند: ورودی منفی آی سی 1 به ولتاژ خروجی و ورودی مثبت به ترکیب R1/P1 وصل می شود. این آی سی بیس ترانزیستور T1 را کنترل می کند تا هرگونه اختلاف ولتاژ بین دو ورودی را از بین برود (برابر شوند). جریان کلکتور این ترانزیستور باعث یک افت ولتاژ در R6 می شود، که ولتاژ خروجی را از طریق طبقه دارلنگتون کنترل می کند. پایه 1 تراشه LM10، خروجی مرجع می باشد. زمانی که خروجی در سطح دلخواه تثبیت می شود، تفاوت بین دو ورودی صفر است.

سطح ولتاژ در محل اتصال R1/P1 برابر با سطح ولتاژ در ورودی منفی این اپ امپ است. زمانی که سطح مرجع با تنظیم پتانسیومتر P1 تغییر می کند، یک اختلاف ولتاژ بین دو ورودی، توسط آپ امپ، ولتاژ کنترل را تا زمانی که اختلاف ولتاژ به صفر برسد، تغییر می دهد. جریان با یک آی سی LM10 دیگر کنترل می شود. برای تثبیت جریان یک سطح مرجع گرفته شده از پتانسیومتر P3 با ولتاژ دو سر مقاومت R11 مقایسه می گردد. جریان در این مقاومت جاری می شود. از آنجایی که LM10 یک آپ امپ سریع نیست، جریان از طریق T3 محدود می شود. T3 جریان را تا حداکثر 2 آمپر محدود می کند.

نقشه مدار چاپی 

نقشه مدار چاپی

نحوه قرارگیری قطعات 

نحوه قرارگیری قطعات

حداقل خروجی وابسته به بار است بنابراین R12 به عنوان یک بار ثابت به مدار اضافه می شود. استفاده از مقاومت 470 اهم برای R12 یک حداقل خروجی 0/4 ولت می دهد. حداکثر ولتاژ خروجی با R1b ثابت می شودو می تواند تا 50 ولت تنظیم شود. مقدار R1b که در مدار استفاده می شود، حداکثر خروجی را تا 45 ولت تنظیم می کند. وقتی می خواهیم حداکثر خروجی را تا 50 ولت بالا ببریم، قطعات زیر باید جایگزین شوند:

C5= 4700 µF /80V ، 42 V/2A

18 001

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

2 دیدگاه

  1. ولتاژ ورودی چند ولته؟

  2. سلام دوست عزیز
    شما می توانید با استفاده از این مدار یک ولتاژ صفر تا حداکثر 50 ولت را به ورودی بدهید و در خروجی با استفاده از پتانسیومتر p1 ولتاژ خروجی را تنطیم کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مطلب پیشنهادی

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟ برای اندازه گیری قدرت خروجی یک …