برخی از محصولات فروشگاه الکترونیک98 که با موضوع انتخابی شما مرتبط می باشند

فلزیاب PWM با امکان حفره یابی و بالانس کاملا اتوماتیک

فلزیاب PWM با امکان حفره یابی و بالانس کاملا اتوماتیک

فلزیاب PWM یک فلزیاب قدرتمند با ساختار پیچیده و طراحی مدرن است، که به صورت کامل توسط تیم فنی الکترونیک98 طراحی و برنامه نویسی شده است. بر اساس تجربه تیم طراحی الکترونیک98 که سال ها در زمینه ساخت مدارات مخابراتی و فلزیاب ها فعالیت داشته است، دو موضوع در یک فلزیاب بسیار مهم و حائز اهمیت است، مورد اول پایداری یک دستگاه فلزیاب است، به این ترتیب که یک دستگاه فلزیاب باید دارای پایداری قابل قبولی در هنگام کاوش در خاک های متفاوت و همچنین میزان خطای بسیار پائین باشد. مورد دوم نیز که شاید در نگاه اول برای برخی از افراد موضوع مهمی نباشد، ساده بودن کار و راه اندازی دستگاه است. طی تجربیات و تحقیقات انجام شده معمولا دستگاه هایی که دارای منوهای پیچیده و آیتم ها زیادی هستند در هنگام کار مشکلات زیادی برای اوپراتور به وجود می آورند و حتی در مواردی باعث می شود تا اوپراتور دستگاه از کار کردن با آن دستگاه فلزیاب منصرف شود.

مشاهده توضیحات بیشتر و خرید محصول

خانه / الکترونیک / مدار کامل دستگاه فلزیاب BFO دو اسیلاتور

مدار کامل دستگاه فلزیاب BFO دو اسیلاتور

مدار کامل دستگاه فلزیاب BFO دو اسیلاتور

در این بخش دانلود پروژه ساخت دستگاه فلزیاب BFO دو اسیلاتور, توسط تیم الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به پروژه های حرفه ای الکترونیک و مدارات ساخت فلزیاب آماده شده است. فلزیاب BFO از دو اسیلاتور استفاده می کند که هر کدام از آن ها فرکانس رادیویی تولید می کند. یکی از نوسان سازها از سیم پیچی استفاده می کند که آن را پراپ جستجو می نامیم. نوسان ساز دوم از سیم پیچ کوچک تر استفاده می کند که اغلب در جعبه کنترل است و نوسان ساز مرجع نامیده می شود. با تنظیم کردن نوسان سازها (اسیلاتورها) فرکانس های آن ها تقریبا یکسان می شود و تفاوت بین آن ها را می توان با صدای ضربه ای کوچک شنید، این صدای ضربه با توجه به دور یا نزدیک شدن پراپ (سیم پیچ) جستجو به یک شی فلزی تغییر می کند.

در آزمایشات انجام شده بهترین حالت برای نوسان ساز (اسیلاتور) جستجو در 100KHz ثبت شده است و همچنین برای اسیلاتور (نوسان ساز) مرجع که در 250hg 100KHz/± قابل تنظیم است. این باعث می شود که صدای ضربه بین 0 تا 250Hz باشد و صدای ضربه در صورتی که هر دو اسیلاتور تقریبا مساوی باشند یا به صفر می رسد و یا از بین می رود. در این نوع از یابنده ها وقتی صدای ضربه (بیپ) در آن ها به صفر می رسد بسیار حساس می شوند (هر تغییر کوچکی که در حدود 5Hz رخ دهد بسیار قابل توجه است و باعث به صدا در آمدن صدای بازر BUZZER می شود).

عمق کاوش فلزیاب BFO دو اسیلاتور

مدار فلزیاب ارائه شده در این بخش طبق آزمایشات صورت گرفته می تواند یه فلز 40*40 را در عمق نزدیک به یک متر در خاک کاوش کند، که این عمق برای چنین مدار فلزیاب که از سادگی خاصی برخوردار است بی نظیر است.

مدار کامل دستگاه فلزیاب BFO دو اسیلاتور

مدار فلزیاب BFO دو اسیلاتور

مدار فلزیاب BFO دو اسیلاتور

ترانزیستورها در مدار فلزیاب BFO دو اسیلاتور

تمام ترانزیستور ها، مدل BC183B هستند. تنها با یک سیگنال NPN همراه با Gain (بهره) حدود +25 کار خواهد کرد. هزاران مدل از این ترانزیستورها در دنیا و همچنین ایران وجود دارد.

خروجی صدا در مدار فلزیاب BFO دو اسیلاتور

استفاده از بلندگوی 2.5 اینچی، 8 اهمی مناسب است اما هدفون ها یا گوشی ها بهتر هستند. هرچه مقاومت جریان متناوب امپدانس بیشتر باشد بهتر است. تمامی قطعاتی که در نقشه شماتیک بالا می بینید را می توانید به سادگی از قطعات یک رادیو ترانزیستور شکسته بدست آورید. اگر قطعات را در دست داشته باشیم مدار را می توان ظرف یک ساعت بر روی یک صفحه استریپ مسی بسازیم.

مدار چاپی فلزیاب BFO دو اسیلاتور

طول : 10 سانتی متر

عرض : 5 سانتی متر

مدار چاپی فلزیاب BFO دو اسیلاتور

نحوه ساخت سیم پیچ کوچک برای دستگاه فلزیاب BFO دو اسیلاتور

ابتدا 3 دایره از یک تخته چندلا به ضخامت 3mm ببرید. اولی به قطر 15 سانتی متر و دو دایره دیگر به قطر 16 سانتی متر، حال با استفاده از چسب چوب دایره کوچکتر (15 سانتی متر) را بین دو دایره بزرگتر (16 سانتی متر) درست در مرکز قرار دو دایره بزرگتر قرار دهید و سپس با استفاده از چسب چوب به هم بچسبانید. حالا می توانید 10 دور سیم 0.80 را به صورت مرتب و محکم به دور شیاره کناری قاب بپیچید.

نحوه ساخت سیم پیچ کوچک برای دستگاه فلزیاب BFO دو اسیلاتور

نحوه ساخت سیم پیچ بزرگ برای دستگاه فلزیاب BFO دو اسیلاتور

این سیم پیچ بزرگ 30 سانتی متر عرض و 60 سانتی متر طول دارد و از یک تخته چندلا به ضخامت 10 میلی متر ساخته شده است. قسمت کناری تخته را با ابزاری مناسب به عمق 3 میلی متر شیار می دهیم و 5 دور سیم 0.80 و یا 0.70 را به دور آن می پیچیم. این تعداد دور باعث ساخت سیم پیچی می شود که می تواند در فرکانس 104KHz نوسان کند.

اگر می خواهید سیم پیچ هایی در سایزهای متفاوت بسازید، بهتر است با سایزهای بزرگ شروع کنید، چراکه فقط با 5 دور سیم می توانید مقدار زیادی بازدهی داشته باشید برای مثال 4 دور در فرکانس 115KHz و 6 دور در فرکانس 85KHz نوسان می کند.

نحوه ساخت سیم پیچ مرجع دستگاه فلزیاب BFO دو اسیلاتور

سیم پیچ مرجع را باید طوری طراحی کنیم که بتوانیم مقدار فرکانس تولیدی آن را بین 96KHz تا 106KHz تغییر دهیم، به همین منظور بهتر است برای ساخت این سیم پیچ یک استوانه پلاستیکی تو خالی به قطر 12 میلی متر و طول 5 سانتی متر تهیه کنیم (به عنوان مثال لوله های پلاستیکی PVC آب) و سپس 120 دور سیم لاکی 0.35 به دو آن بپیچید. حال برای تغییر و تنظیم فرکانس مرجع کافی است یک تیکه فلز مانند یک پیچ را در داخل سیم پیچ حرکت دهیم به این ترتیب با حرکت دادن فلز در درون سیم پیچ می توانیم فرکانس مرجع را تغییر داده و در نهایت حساسیت مدار را تنظیم نمائیم.

در تصویر زیر سیم پیچ مرجع در داخل یک استوانه پلاستیکی رزوه دار قرار گرفته شده است که با چرخش پیچ می توان وضعیت فرکانس مرجع را تغییر داد و در نهایت حساسیت فلزیاب را تنظیم نمود.

نحوه ساخت سیم پیچ مرجع دستگاه فلزیاب BFO دو اسیلاتور

چند نکته مهم برای دوستانی که در فکر ساخت دستگاه فلزیاب و یا خرید فلزیاب هستند:

1- دستگاه های فلزیابی که با نام های (فلزیاب لیزر اسکن – فلزیاب های سیستم آنتنی – فلزیاب های دوربینی – فلزیاب های موبایلی – فلزیاب از راه دور – فلزیاب ماهواره ای) به فروش می رسند، چیزی به غیر از دستگاه های فلزیاب دروغی و بی ربط و بی فایده نیستند.

2- آیا دستگاه فلزیاب تصویری وجود دارد؟ بطور کلی فلزیابی که بتواند تصویری از فلز مدفون شده نمایش دهد وجود ندارد (اگرچه با بهره گیری از بعضی فناوری های پیشرفته مانند آلتراسونیک و رادار امکان پذیر است اما بسیار پر هزینه) ولی بعضی از افراد و شرکت های فلزیاب هایی را که نمایشگر ال سی دی دارند را به عنوان فلزیاب تصویری معرفی کرده اند. در این دستگاه ها بعضی از علائم مانند وضعیت شارژ باتری، وضعیت تنظیمات و غیره بر روی صفحه نمایش داده می شود.

3- نکته سوم و آخر که حاصل تجربه من و بیشتر دوستان در استفاده از دستگاهای فلزیاب می باشد، این است که یک فلزیاب حرفه ای PI دست ساز با سیم پیچ 45 سانتی متری در نهایت می تواند عمق 3 متری را به خوبی کاوش کند اما باز هم بسیار از فلزیاب های دست ساز با قیمت های واقعی بهتر از سایر فلزیاب های خارجی (غیر قابل اعتماد) هستند که با قیمت های بسیار زیاد 2 تا 10 میلیون تومان به فروش می رسند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

کاربر گرامی جهت مشاهده لینک دانلود ابتدا باید وارد سایت شوید، اگر کاربر جدید هستید می توانید در کمتر از یک دقیقه به صورت رایگان عضوء سایت شوید.

 رمز فایل : www.electronics98.com

 حجم فایل : 334 کیلوبایت

 دسته اصلی : مدارات فلزیاب

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

68 دیدگاه

 1. سلام مهندس من در زمینه الکترونیک سر رشته ای ندارم. قبلا کیت هایی رو میخریدمو مونتاژ میکردم اما واسه 7 سال پیش بود این موضوع. من میخوام این دستگاه رو بسازم اما صفحه چاپی رو نمیدونم چجوری با اون نقشه مچ کنم. ینی جای قطعاتو نمیدونم کجاست برام گیج کنندس. قسمت بعدی که مشکل دارم برای اتصال اون دیسک ها به مداره. ک کجا باید وصل شن . میدونم رو نقشه مشخص شده اما من نمیتونم سر در بیارم اگه راهنماییم کنید ممنون میشم ازتون. اگ میشه تو ایمیل برام بفرستید و اگه نمیشه همینجا کمکم کنید

 2. دوست عزیز سلام
  برای ساخت تجهیزات الکترونیکی از روی نقشه های شماتیک شما باید توانایی نقشه خوانی داشته باشید یعنی بتوانید عناصر الکترونیکی را بشناسید و آن ها را دنبال کنید برای فراگیری این موضوع می توانید با کمی جستجو در اینترنت و یافتن آموزش های مرتبط این موضوع را فرابگیرید.
  بعد از اینکه توانستید یک نقشه را تجزیه و تحلیل کنید (در موارد ابتدایی این توانایی را داشته باشید که عناصر را بشناسید و مسیر سیم کشی ها را درک کنید) می توانید با استفاده از نرم افزارهای موجود همانند پروتئوس، پروتل، آلتیوم و… نقشه ها شماتیک را در نرم افزار پیاده سازی کنید و سپس طرح PCB آنرا طراحی کنید.
  در زمینه یادگیری الکترونیک مبتدی و نرم افزارهای طراحی PCB باید کمی تحمل داشته باشید و البته تلاش را چاشنی کار خود قرار دهید تا بتوانید این مهارت را فرابگیرید. این آموزش ها کوچک و یا شامل چند ساعت آموزش و یا چند خط نوشته نیستند که بتوان آن ها را برایتان ایمیل کنم و یا در اینجا آموزش بدم، بلکه شما باید در رابطه با این موضوع وقت بگذارید و با خواندن کتاب های موجود در این زمینه و یافتن آموزش های مرتبط در این زمینه در اینترنت و همچنین آزمایش و خطا کردن و کار با نرم افزار های طراحی PCB این موضوع را طی زمان فرابگیرید. لطفا دقت کنید که طراحی PCB و نقشه های شماتیک خود یک شاخه تخصصی است پس برای فراگیری آن باید زمان زیادی صرف کنید.

 3. سلام. توی توضیحات بالا سه سیم پیچ توضیح داده شده .کوچک بزرگ و مرجع.تو نقشه جای دو سیم پیچ وجود دارد .اینو اگه میشه توضیح دهید؟

 4. سلام دوست عزیز
  لطفا توجه کنید این مدار به صورت کلی دو سیم پیچ داره یکی سیم پیچ اصلی و دیگری سیم پیچ مرجع ، ما برای طراحی سیم پیچ اصلی دو نوع لوپ را پیشنهاد کرده ایم یکی سیم پیچ کوچک و دیگری سیم پیچ بزرگ حال این به اختیار شماست که برای سیم پیچ اصلی ، لوپ بزرگ را ببندید یا کوچک ، همچنین توچه داشته باشید که اگر سیم پیچ بزرگ را به عنوان سیم پیچ اصلی انتخاب کنید و آنرا بسازید عمق کاوش نیز به مراتب بیشتر است.

 5. سلام خسته نباشی.تاپیک مفیدی گذاشتین جهت پروژه…لطفا مشخص کنید ک سیم پیج مرجع ب کجا متصل میشود A یاBدر ضمن درباره خازن ها هم اطالاتی بدین.مشخصات

 6. اون نقطه ی  NC چیه؟؟

 7. یعنی اون سیمی که از رو خط منفی تغذیه عبور کرده، به منفی مدار متصل نیست.

 8. سلام دوست عزیز
  سیم پیچ مرجع به محل A
  سیم پیچ جستجوگر به محل B
  مقدار تمامی خازن ها در کنار آن ها در نقشه شماتیک درج شده است، تمامی خازن ها از نوع MKT بوده البته به غیر از دو خازن 220 میکروفاراد که از نوع الکترولیتی می باشند.

 9. بله متوجه شدم…ممنون جهت راهنماییتون…pcb مدار هم خودمون درست کنیم بهتره…تو این شماتیک گیج کنندست.مشخص نیست…

 10. به دلیل کم بودن قطعات و سادگی مدار می تونید به راحتی یک PCB بهتر طراحی کنید.
  در صورتی که PCB طراحی کردید می تونید برای ما ارسال کنید تا ما لینک دانلود فایل را در سایت برای استفاده دیگر دوستان هم قرار بدیم.

 11. بله حتما.ساعتی ک کار نداشتم باشم روش کار میکنم

 12. میخاستم ببینم شما پروژه ای برای فلزیاب های انتنی دارید؟؟من یه پروژه دارم ولی روش مطالعه نکردم اگر میخاهید ارسال کنم اگر خوب بود در سایت قرار بدین

 13. لطفا مشخصات اون اوله رزوه ک پیچ داره بگین…ایا میشه بجای سیم پیچ مرجع ولوم گذاشتم؟؟

 14. خیر نداریم، در صورت تمایل ارسال نمائید تا بررسی شود.

 15.  باسلام و خسته نباشی خدمت شمامقدار ولتاز خازن های که تو شماتیک هستند چه مقدار می باشند(220uf) و……. 

 16. سلام دوست عزیز
  مقدار ولتاژ خازن می تواند بین 16 تا 50 ولت انتخاب شود.

 17. سلام مهندس اگه میشه یه مدار ساده فلزیاب بزارید

 18. سلام مهندس.عمق کاوش این مدار چقدره؟در ضمن کدوم مدل فلزیابتون عمقش بیشتره؟

 19. سلام دوست عزیز
  عمق کاوش این مدار حداکثر یک متر است. و مناسبترین مدار موجود در سایت مدار PI می باشد.

 20. با سلام نام قطعات به کار فتتونو میگید بنده سر رشته ای در علم الکترونیک ندارم تا از نقشه بخونم

 21. سلام یه سوال ایا این فلزیاب واقعا کاربده است ؟

 22. سلام دوست عزیز
  با ساخت این فلزیاب می تونید عمق کاوش 80 سانتی متر الی حداکثر یک متر داشته باشید.

 23. سلام خسته نباشید لیست قطعات رو چجوری تو سایت پیدا کنم خواهش میکنم راهنمایی کنید

 24. سلام من این مدار  رو ساختم عمقش خیلی زیاده فقط باید از 2 فرکانس ساز استفاده بشه از جلد چسب خمیری استفاده کنین و لوپ 50 سانت 10 دور سیم 040 از الکترونیک 98 ممنونم کمدار رو گزاشتن بخدا عمق 2 متر رو راحت جواب میده ب طلا هم خیلی حساسه

 25. سلام خسته نباشید
  تو شماتیک قطعات اشتباهی رخ نداده یعنی قطعات رو از سمت قسمت مسی نصب کرده به نظرم
  دوم اینکه نقطهNCرو متوجه نشدم
  ممنون از لطفتون

 26. سلام دوست عزیز
  خیر – نقشه شماتیک صحیح می باشد و همچنین همانطور که در تصویر مشخص است هیچ کدام از قطعات از سمت مسی برد نصب نشده اند.
  منظور از نقطه NC در نقشه شماتیک به این معنا است که در آن نقطعه هیچ اتصالی بین نقاط عبوری از هم رخ نداده است.

 27. سلام
  میشه از روش سیم پیچی که برای این فلزیاب توضیح داده شده برای فلزیاب
  BFO ساده هم استفاده کرد؟

 28. سلام دوست عزیز
  منظورتون از سیم پیچ کدام سیم پیچ است؟ سیم پیچ بزرگ، سیم پیچ کوچک و یا سیم پیچ مرجع!
  همچنین این مدار فلزیاب bfo دو اسیلاتوره بوده و مدار فلزیاب bfo ساده تک اسیلاتوره می باشد که به همین دلیل نیازی به سیم پیچ کوچک و مرجع ندارد.

 29. سلام خسته نباشید منبع تغذیه مدار چند ولته؟

 30. سلام دوست عزیز
  تغذیه مدار 9 ولت است.

 31. سلام
  ببخشید یه سوال داشتم
  +b و -b همون مثبت منفی باتری هستن؟
  دو اسیلاتوری که میگین کدوم بخش از مداره؟

 32. سلام دوست عزیز
  بله دو نقطه b+ و B- مربوط به تغذیه مدار هستند.
  Coil-A
  Coil-B

 33. سلام خسته نباشید و خازن های مدار واحدشون چیه؟

 34. سلام دوست عزیز
  نانو فاراد

 35. سلام خسته نباشین میشه لیست قطعات رو برام ایمیل کنین و در مورد ترانزیستورها در مدار خیلی گنگه چه نوعیه؟ mousa73alavi@yahoo.com

 36. سلام ببخشیدولتاژ مقاومت های این مدار باید چند باشه؟

 37. خازن ها نانو فاراد هست! زده 0.1 نانو فاراد که اصلا پیدا نمیشه به میکرو هم تبدیل شه میشه 0.0001 uf لطفا یه راهنمایی بکنین ، درمورد ترانزیستور همه یکم راهنمایی کنین !

 38. سلام دوست عزیز
  اگر منظورتون توان مقاومت است می توانید از مقاومت 1/4 وات (مقاومت معمولی) استفاده کنید.

 39. سلام دوست عزیز
  منظور از خازن 0.1 مقدار 100 نانو فاراد است.

 40. سلام ببخشید یه سوال دیگه ، به جای خازن های ام کا تی میشه از خازن عدسی استفاده کرد ؟ خازن عدسی 103 و 104 / و ترانزیستور bc 548b جواب میده؟!

 41. سلام دوست عزیز
  خیر – حتما باید از خازن های MKT استفاده کنید. لطفا دیتاشیت هر دو ترانزیستور را مقایسه کنید در صورتیکه دارای جدول مشخصات نزدیک و یا مشابه هم بودند و همچنین Gain (بهره) آن حدود +25 بود می توانید استفاده کنید.

 42. تکمیلش کردم همه چیز کامل درست ولی کار نکرد ، فقط ترانزیستور bc183b پیدا نمیشه از bc 548b استفاده کردم ؟! امکان داره مشکل از ترانزیستو باشه؟! میشه کی ماشابه ترانزیستور رو معرفی کنن ؟!

 43. سلام دوست عزیز
  مشکل می تواند هم به دلیل ترانزیستور و هم به علت عدم بستن صحیح مدار باشد.
  برای یافتن ترانزیستور مشابه می توانید از طریق جستجو در گوگل به زبان انگلیسی استفاده کنید.

 44. اقا مدارو دوباره بستم ترانزیستور هم عوض کردم یه مشابه دیگه گزاتم بازم نشد ، مدار درسته صد در صدد، نمیدونم مشکل از کجاست؟! فقط تو عکس مدار کامل مقاومت های 39 k و فکر کنم 2.2 m بنظر نوعش فرق داره ، من از مقاومت های معمولی استفاده کردم ، اونا نوعش فرق داره !؟ چون رنگش سیاه … لطفا یکم راهنمایی کنین

 45. سلام دوست عزیز
  احتمال میدم مشکل از ترانزیستورها باشه، استفاده از مقاومت های معمولی مشکلی در عملکرد مدار به وجود نمی آورد، اما استفاده از مقاومت های یک درصد، باعث افزایش پایداری دستگاه می شود. منظور از مقاومت 2.2m مقاومت 2.2 مگا اهم است.

 46. میشه یک مشابه برای bc183b معرفی کنین! چون اینترانزیستور پیدا نمیشه! من از bc548b و 2n3904 که سایت الکتروجوان به عنوان مشابه معرفی کرده استفاده کردم ولی مدار هیچ عکس العملی نشون نمیده فقط موقع اتصال باطری یک صدای خش از بلندگو میاد و بعدش هیچ عکس العملی نشون نمیده! ممنون میشم راهنمایی کنین

 47. با عرض سلام و خسته نباشید
  ببخشید خازن های mktمورد استفاده در مدار باید چند ولت باشه؟

 48. سلام دوست عزیز
  برای تهیه خازن های MKT شما می توانید از خازن های 60 الی 100 ولت استفاده کنید.

 49. با عرض سلام
  رزوه هایی رو که گفتین از کجا باید تهیه کرد.
  آماده این رزوه ها رو هم میشه از بیرون تهیه کرد؟؟

 50. سلام دوست عزیز
  اطلاع ندارم که آیا کیت این پروژه در بازار به صورت آماده موجود است یا خیر!
  اما شما می توانید مهره و قطعات پلاستیکی آن را از ابزار فروشی ها پیدا کنید.

 51. سلام ممنون از سایت خوبتون من این مدارو ساختم ولی هیچ عکس المعلی نمیده آیا به مدار باید سیم اتصال وصل کنیم یا نه یعنی از خازن به ترازیستور سیم اتصال برسونیم اگه اینطوریه لطف کنید بگین از کجا سیم بکشم خیلی فکرمو خراب کرده ممنون

 52. سلام دوست عزیز
  دقیقا متوجه سوال شما نشدم! از کدام خازن منظورتونه ! شما باید ابتدا تمامی قطعات را تهیه کنید سپس نقشه مدار چاپی را چاپ کنید و در نهایت اقدام به مونتاژ مدار کنید.

 53. با عرض سلام.
  این مدار رو توی چه فضای شبیه سازی میشه جواب گرفت؟
  اسم نرم افزار شبیه سازی که میشه این مدار رو با اون جواب گرفت لطفا بگید.ممنون

 54. سلام دوست عزیز
  مدارات مخابراتی را نمی توان مانند سایر مدارات در نرم افزارهای شبیه سازی به صورت گرافیکی شبیه سازی نمود.

 55. با عرض سلام آقای اکبری من خازن امکاتی را به سختی پیداکردم ولی ولتاژ خازنها ۴۰۰ولت یا ۲۵۰ولت هستند به نظر شما کار میکند؟ممنون از لطف شما

 56. سلام دوست عزیز
  مشکلی نیست می تونید استفاده کنید.

 57. سلام آقای اکبری.آیا میشه به جای سیم پیچ مرجع از پتانسیومتر استفاده کرد؟؟.
  و سوال دیگر این که این مدار از چه مرحله ای از کار جواب میدهد چون من تا اینجای کار تمام مدار را بستم و فقط لوپ آن مانده و وقتی باتری به دستگاه وصل میکنم هیچ عکس العملی نشان نمیدهد.و تا اینجای کار ولتاژ دو سر پایه اسپیکر 0.1 ولت است آیا درست پیش میروم؟؟با تشکر

 58. فرهاد اکبری

  سلام دوست عزیز
  خیر – شما نمی توانید به جای سیم پیچ مرجع از پتانسیومتر استفاده کنید.
  بعد از ساخت مدار با تغییر مقدار سیم پیچ مرجع باید صدای بوق از بلندگو شنیده شود.

 59. سلام.
  ببخشید میشه این دستگاهو سفارش داد؟؟

 60. فرهاد اکبری

  سلام دوست عزیز
  خیر متاسفانه در حال حاضر این محصول به صورت آماده در فروشگاه موجود نیست.

 61. با عرض سلام خدمت شما
  من این مدار رو کامل درست کردم ولی وقتی روشن میکنم هیچ چیزی از بلندگو شنیده نمیشود و وقتی پلاریته باتری رو عوض میکنم صدای خش خش شنیده میشود و ولتاژ باتری طی چند لحظه به سرعت کاهش میابد.لطفا راهنمایی کنید

 62. سلام دوست عزیز
  این موضوع می تواند به دلیل اشتباه وصل کردن ترانزیستورها از لحاظ ترتیب پایه ها باشد ، همچنین دقت کنید شما نباید پلاریته مدار را برعکس متصل نمائید، این موضوع باعث سوختن و صدمه دیدن قطعات مدار می شود.

 63. باسلام
  ترانزیستور bc183b کمیاب است میتوان از ترانزیستور دیگری استفاده کرد

 64. فرهاد اکبری

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید استفاده کنید اما به شرط اینکه ترانزیستور جایگزین از لحاظ مشخصات فنی مشابه ترانزیستور اصلی باشد.

 65. با سلام
  لطف کنید لیست خازن ها رو بگید،یکم گنگه اون .1رو فهمیدم ولی بقیش معلوم نیست چیه

 66. فرهاد اکبری

  سلام دوست عزیز
  منظور از خازن 0.1 مقدار 100 نانو فاراد و همچنین منظور از خازن 0.01 مقدار 10 نانوفاراد است.
  لازم به ذکر است خازن ها از نوع MKT هستند.

 67. باسلام و خسته نباشید
  در مدار چاپی دقیقا محل اتصال باتری کجاست؟

 68. فرهاد اکبری

  سلام دوست عزیز
  محل های B+ و B- که در نقشه شماتیک مشخص شده اند را در مسیرهای PCB رهگیری کنید تا محل اتصال باتری را پیدا کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟ برای اندازه گیری قدرت خروجی یک …