خانه / الکترونیک / منبع تغذیه با تلفات پایین

منبع تغذیه با تلفات پایین

منبع تغذیه با تلفات پایین

منبع تغذیه با تلفات پایین

یک منبع تغذیه معمولی در حالت عادی دارای تلفات بالا می باشد. وقتی ولتاژ خروجی در سطح پایین تنظیم می شود، اما سطح ولتاژ ورودی همچنان در حالت حداکثر باقی می ماند، تلفات بالا داریم. اختلاف ولتاژ موجود دائما ترانزیستور قدرت مدار رگولاتور (تنظیم کننده) را داغ می کند و این باعث کاهش طول عمر ترانزیستور می شود. گرمای ایجاد شده در این رگولاتور (تنظیم کننده ها) آنقدر بالا است که تقریبا استفاده از یک فن برقی کوچک همیشه لازم است.

منبع تغذیه طراحی شده در این جا این مشکل را ندارد زیرا دارای یک محدود کننده تلفات خودکار می باشد. مدار محدود کننده شامل قطعات T1، T2، D5، D6 و D7 است که بین ترانس و طبقات رگولاتور (تنظیم کننده) قرار گرفته اند. ترایاک T2 باید به گونه ای انتخاب شود که جریان ماکزیمم و توان تلف شده که روی آن می افتد را تحمل کند.

پتانسیومتر P1 در طبقه رگولاتور، تنظیم کننده ولتاژ خروجی در حالت عادی می باشد. خروجی می تواند از 5 تا 50 ولت تغییر کند. ترایاک T2 و ترانزیستور قدرت T4 باید بیرون از سطح مدار چاپی و روی هیت سینک نصب شوند. پتانسیومتر P1 هم باید بیرون از مدار چاپی قرار گیرد. از صحیح بودن اتصال و سیم بندی قطعات خارجی اطمینان پیدا کنید.

توجه کنید که دو ترمینال پتانسیومتر P1 باید به هم وصل شوند. برای جزئیات بیشتر به شکل زیر توجه مراجعه کنید.

نقشه مدار چاپی 

نقشه مدار چاپی

نحوه قرارگیری قطعات 

نحوه قرارگیری قطعات

نحوه سیم بندی خارجی

نحوه سیم بندی خارجی

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مطلب پیشنهادی

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟ برای اندازه گیری قدرت خروجی یک …