خانه / الکترونیک / رله فعال شونده با نور توسط سنسور LDR و آپ امپ 741

رله فعال شونده با نور توسط سنسور LDR و آپ امپ 741

در این بخش دانلود پروژه ساخت رله فعال شونده با نور توسط سنسور LDR و آپ امپ 741, توسط تیم الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به یادگیری و انجام پروژه های حرفه ای الکترونیک آماده شده است. مدار رله فعال شونده با نور در شکل زیر نشان داده شده است. این مدار زمانیکه نور بر روی سنسور LDR (مقاومت وابسته به نور) از یک شدت معین کمتر می شود، یک رله را قطع می کند. از این مدار می توان به عنوان یک آلارم مانع و یا روشن شدن اتوماتیک لامپ ها در شب و هنگام تاریکی استفاده کرد.

وقتی شدت نور کم است، مقاومت سنسور LDR زیاد می باشد و در نتیجه ولتاژ پین 2 هم در حالت High قرار دارد. خروجی پین 6 نیز به تبع آن تقریبا صفر شده و رله در حالت Open قرار می گیرد. وقتی شدت نور به بالاتر از حد معینی برسد، ولتاژ پین 2 کمتر از پین 3 شده و به دلیل فیزیکی مثبت، سریعا به مقدار کاملا مثبت افزایش پیدا می کند. این کار باعث فعال شدن رله می گردد.

فیدبک مثبت از طریق R5 یک اشمیت تریگر را ایجاد می کند و پسماند بعدی، قطع و وصل های مکرر رله را از بین می برد. دیود موازی با رله از ترانزیستور در برابر ولتاژ های بالایی که در حین قطع رله در آن القا می گردد، محافظت می کند. خطوط نقطه چین اتصالات عمل لچ را در هر کجا که مورد نیاز است، نشان می دهد. در چنین حالتی، مدار را می توان با قطع لحظه ای تغذیه به حالت اول بازگرداند (بی انرژی کرد).

رله فعال شونده با نور توسط سنسور LDR و آپ امپ 741

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 دسته اصلی : تقویت کننده عملیاتی

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟ برای اندازه گیری قدرت خروجی یک …