خانه / الکترونیک / ساخت تایمر الکترونیکی با آپ امپ 741

ساخت تایمر الکترونیکی با آپ امپ 741

در این بخش دانلود پروژه ساخت تایمر الکترونیکی با آپ امپ 741, توسط تیم الکترونیک ۹۸ برای شما علاقه مندان به یادگیری و انجام پروژه های حرفه ای الکترونیک آماده شده است. در تایمر شکل زیر، آپ امپ 741 به عنوان یک مقایسه گر ولتاژ استفاده می شود.

تغذیه آپ امپ 741 یا از طریق سوئیچ Start و یا از طریق کنتاکت های K1 رله DPDT فراهم می شود. یک تماس لحظه ای بر روی سوئیچ Start توان را به آپ امپ 741 اعمال می کند. در این زمان، ولتاژ ورودی در پین 2، صفر است، زیرا خازن C1 کاملا دشارژ شده است و ولتاژ پین 3 در حدود 2/3 ولتاژ تغذیه می باشد. در نتیجه خروجی آپ امپ 741 کاملا مثبت شده و رله به حالت لچ می رود. حالا خازن C1 از طریق مقاومت های R2 و R1 به آرامی شروع به شارژ شدن می کند. وقتی ولتاژ عبوری از خازن C1 از مقدار ولتاژ پین 3 بیشتر می شود، خروجی آپ امپ 741 تقریبا صفر شده و رله آزاد می شود.

این عمل باعث قطع تغذیه شده و خازن C1 سریعا از طریق ترانزیستور T1 و دیود D1 دشارژ می گردد. حال مدار برای چرخه زمانی بعدی آماده است. مصرف توان در حالت آماده به کار صفر می باشد و بنابراین، این آرایش برای کار باتری مناسب می باشد.

ساخت تایمر الکترونیکی با آپ امپ 741

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 دسته اصلی : تقویت کننده عملیاتی

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟ برای اندازه گیری قدرت خروجی یک …