خانه / الکترونیک / بازبینی فیوز

بازبینی فیوز

بازبینی فیوز

بازبینی فیوز

این مدار یک فیوز DC را مانیتور می کند. وقتی فیوز سالم است LED مدام روشن است اما زمانی که فیوز قطع می شود چشمک می زند. این مدار برای 12 ولت طراحی شده است اما می تواند اصلاح گردیده و برای ولتاژهای دیگر نیز استفاده شود.

اگر می خواهید مدار را برای 6 ولت مورد استفاده قرار دهید، مقدار همه مقاومت ها را بر 2 تقسیم کنید. برای 24 ولت مقدار همه مقاومت ها را 2 برابر کنید.

این مداراز یک مولتی ویبراتور ناپایا (AMV) و یک راه انداز LED ساخته شده است. به غیر از مقاومت R5، بزرگترین بخش این مدار، قبل از فیوز می باشد. تا وقتی که کلید منبع تغذیه روشن است. مولتی ویبراتور ناپایا (آستابل) کار کرده، خروجی AMV از طریق D2 به مدار راه انداز وصل می شود. تا وقتی که فیوز سالم است جریان از طریق R3 و D1 در بیس T3 جاری گردیده و LED روشن می شود. زمانی که فیوز می سوزد، دیگر جریانی نمی تواند در بیس T3 جاری شود. در این حالت AMV کنترل راه انداز LED را به عهده گرفته و LED چشمک می زند.

جریان مصرفی این مدار: 25 میلی آمپر است. بیشتر جریان توسط LED مصرف می شود. اگر بخواهید از این مدار در ماژول های باطری دار استفاده کنید باید از یک LED با بازده بالاتر بهره گرفته و همچنین مقدار R7 را افزایش دهید.

2 001

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مطلب پیشنهادی

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟

چگونه قدرت یک فرستنده را تنظیم و مشخص کنیم؟ برای اندازه گیری قدرت خروجی یک …