فهرست مطالب، آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرهای AVR به زبان Basic
خانه / آموزش میکروکنترلرهای AVR / آشنایی با سخت افزارهای داخلی میکروکنترلرهای AVR – بخش 2

آشنایی با سخت افزارهای داخلی میکروکنترلرهای AVR – بخش 2

آشنایی با سخت افزارهای داخلی میکروکنترلرهای AVR – بخش 2

آشنایی با سخت افزارهای داخلی میکروکنترلرهای AVR

1-WIRE

یکی از جدیدترین پروتکل های استفاده شده در میکروکنترلرهای AVR, که توسط شرکت Dallas طراحی شده است. برعکس بقیه پروتکل ها, محدودیت کابل استفاده شده آن تا 30 متر افزایش یافته است.

JTAG

پروتکل ارتباطی استاندارد IEEE که در ایران کمتر جا افتاده و قابلیت برنامه ریزی حافظه ها و فیوز بیت ها را دارد. یکی از مشخصات قابل توجه این ارتباط این است که در زمان حالت کار میکروکنترلر هم می توان از آن استفاده کرده و حافظه ها و فیوزبیت ها را تغییر داد.

تایمر – کانتر

زمان سنجی و شمارش با سرعت های قابل تنظیم و مدهای مختلف از جمله COMPARE و CAPTURE و PWM, که به دو نوع 8 بیتی و 16 بیتی در تراشه قرار گرفته است.

PWM

مخفف مدولاسیون پهنای پالس (Pulse Width Modulator) که در این نوع مدولاسیون میزان دامنه سیگنال ثابت بوده و پهنای پالس ها تغییر می کند. PWM یکی از حالت های کاری تایمر – کانتر بوده و پرکاربرد ترین موارد استفاده آن در کنترل سرعت موتورهای DC می باشد.

مبدل آنالوگ به دیجیتال 10 بیتی (ADC)

میکروکنترلرهای AVR دارای مبدل داخلی با وضوح 10بیت و به صورت مالتی پلکس شده تا 8 و در نمونه های جدید تا 16 ورودی (مانند پورت A) بوده و با سرعت تبدیل بالای بین 60 تا 260us می تواند ولتاژ بین صفر تا VCC را به مقدار عدی 0 تا 1023 تبدیل کند.

مقایسه کننده آنالوگ داخلی

دو پین از پایه های تراشه AVR به نام های AIN0 و AIN1 از نظر میزان ولتاژ (نسبت به زمین) روی آن ها مقایسه شده و در صورتی که برابر بودن پایه ای به نام ACO (خروجی مقایسه کننده) صفر می شود.

نکته : ولتاژ ورودی این دو پایه تا مقدار VCC مجاز خواهد بود.

REAL – TIME CLOCK – RTC

در صورتی که به یک ساعت دقیق و اتوماتیک در یک پروژه نیاز باشد از RTC استفاده می شود. RTC یکی از حالت های تایمر – کانتر دو بوده که تنها بعضی از میکروها نظیر ATmega32, ATmega103, AT90S8535, ATmega128 قابل اجراست. RTC نیاز به اتصال جداگانه کریستال به میکرو دارد (کریستال 32.768Hz).

WATCHDOG

در معنای لغت, سگ نگهبان نام گرفته است و در حقیقت تایمری با اسیلاتور مجزا بوده و با برنامه ریزی آن و مقداردهی به آن, پس از گذشت زمان دلخواه میکرو ریست می کند.

حالت های SLEEP

انواع حالت های SLEEP که هر نوع میکرو و تعدادی از آن را دارا بوده و مشخص کننده حالت های کار یک میکرو در زمان های بیکاری و یا خاموشی و یا گوش به زنگ (Stand BY) است.

وقفه های داخلی و خارجی

فرض کنید میکرو در حال انجام عملیاتی مانند نوشتن مقدار عددی در حافظه است. در همین زمان یکی از پایه ها ماند پایه کانتر, یک می شود و ما می خواهیم که هم عمل نوشتن در حافظه انجام شود و هم عمل کانتر و شمارش ورودی, اما هیچ پردازشگری نمی تواند در یک زمان بیش از یک دستور را ایجاد کند. برای این منظور از وقفه استفاده شده و عمل شمارش پایه کانتر انجام شده و بعد از آن CPU به ادامه نوشتن عدد در حافظه می پردازد.

میکروکنترلرهای AVR دارای انواع مختلف وقفه های داخلی و خارجی می باشندو وقفه های خارجی که با نام INT0 و INT1 و در بعضی از میکروکنترلرها تا INT7 وجود دارد. اما تقریبا تمام امکانات داخلی میکرو دارای وقفه بوده, مانند تایمر – کانترها و پروتکل های ارتباطی و مقایسه کننده ها و مبدل آنالوگ به دیجیتال و..

نکته : وقفه های داخلی به صورت یک رجیستر بوده که با یک شدن فعال می شوند.

PACKAGE

نوع طراحی فیزیکی تراشه که نسبت به نیاز کاربر در انواع مختلف طراحی شده است.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

مطلب پیشنهادی

ارتباط با حافظه EEPROM داخلی میکروکنترلر AVR

ارتباط با حافظه EEPROM داخلی میکروکنترلر AVR میکروکنترلرهای avr دارای حافظه جانبی در اندازه های …