فهرست مطالب، آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرهای AVR به زبان Basic
خانه / آموزش میکروکنترلرهای AVR / آموزش نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR – بخش 3

آموزش نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR – بخش 3

آموزش کار با نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR

محیط شبیه سازی

بعد از نوشتن برنامه و کامپایل کردن آن برای اطمینان از نحوه عملکرد برنامه نوشته شده به این محیط وارد شده و پورت ها و امکانات استفاده شده را به راحتی مورد آزمایش قرار می دهیم.

در شکل زیر نمایی از محیط شبیه سازی نرم افزار BASCOMAVR نمایش داده شده است.

آموزش کار با نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR

پنجره VARIABLES

می توانید با تایپ هر نوع متغییر و رجیستر و پورت ها در این پنجره, مقدار آن را در زمان شبیه سازی ببینید. حتی قادر خواهید بود مقدار متغییر مورد نظر خود را تغییر دهید. مقادیر به سه صورت هگزا دسیمال و باینری و دسیمال نمایش داده شده است. نام متغییر مورد نظر خود را در کادر زیر گزینه Variable تایپ کنید تا مقادیر متغییر شما در زمان اجرای شبیه سازی نمایش داده شود.

آموزش کار با نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR

پنجره LOCAL

نمایش متغییرهای محلی LOCAL استفاده شده در برنامه

آموزش کار با نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR

پنجره WATCH

اگر بخواهید زمانی که حالتی اتفاق افتاد, برای مثال یک متغییر صفر شده (N=0) را مشخص کنید, در این قسمت تایپ کرده و ADD را بزنید. در برنامه با اتفاق افتادن این رخداد, برنامه به صورت موقت, متوقف می شود.

آموزش کار با نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR

پنجره UP

در این پنجره می توان پرچم ها FLAG را مورد بررسی و تغییر قرار داد.

آموزش کار با نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR

پنجره INTERRUPTS

این پنجره نمایش کلیه وقفه های استفاده شده و غیر استفاده شده در میکروکنترلر مورد آزمایش و کلید ایجاد تعداد پالس دلخواه به ورودی کانتر را دارا می باشد. در صورت استفاده از وقفه در برنامه, کلید وقفه فعال می باشد و با کلیک کردن روی آن, در برنامه وقفه مورد نظر ایجاد می شود.

آموزش کار با نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR

پنجره UART

نمایشگر ارتباط با پروتکل سریال UART که شما را قادر می کند تا این پروتکل ارتباط برقرار کرده و با تایپ کارکترهای خود را وارد کرده و ارسال نمایید.

آموزش کار با نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR

محیط شبیه سازی سخت افزار

محیطی که به اپراتور این امکان را می دهد تا پایه های تمامی پورت را به صورت مجزا تغییر وضعیت دهد و یا تغییرات هر پایه را مشاهده نماید و یا به ورودی مبدل آنالوگ بقه دیجیتال مقدار دهی نمایید و همینطور با استفاده از یک کی پد مقادیری را وارد کند و در صورت استفاده از LCD کارکتری, اطلاعات مربوطه در آن را مشاهده کند, در شکل زیر نمایی از این محیط را مشاهده می کنید.

آموزش کار با نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR

پروگرام کردن برنامه در میکروکنترلر AVR

با اطمینان از برنامه و شبیه سهزی و رفع عیوب احتمالی, نوبت به پروگرام کردن برنامه در داخل حافظه FLASH و در صورت نیاز در حافظه EEPROM و همینطور تنظیمات فیوز بیت های مورد نظر می رسد. پروگرامر خود را به کامپیوتر متصل کنید و همانطور که گفته شده, با انتخاب گزینه PROGRAM CHIP و یا با استفاده از کلید میانبر F4, وارد محیط برنامه ریزی تراشه می شویم. قسمت هایی که بیشترین موارد اشتباه و ایراد را در میان دانشجویان وجود دارد در همین بخش پروگرام کردن است. ما در اینجا برای نمونه چندین موارد را برسی می کنیم.

عیوب احتمالی در زمان پروگرام کردن میکروکنترلر AVR:

:: وصل نبودن پروگرامر به کامپیوتر (یکی از پایه ها قطع شده باشد)

:: اتصال نداشتن تغذیه به میکروکنترلر و یا پروگرامر

:: اتصال نداشتن زمین میکرو به زمین پروگرامر ایراداتی در ساخت پروگرامر و اتصال آن به پورت LPT

:: متصل بودن میکروی دیگر به جای میکرو انتخاب شده در برنامه

:: متصل نبودن کریستال – مدار RC و یا کلاک در صورتی که قبلا فیوز بیت میکرو روی کریستال یا کلاک و یا مدار RC خارجی تغییر داده شده باشد.

در صورت بروز هر کدام از خطاهای گفته شده, برنامه ERROR گرفته و پروگرام انجام نمی شود. اگر خطایی وجود نداشته باشد, بدون نمایش پنجره خطا, محیط پروگرام نمایش داده خواهد شد که به صورت شکل زیر می باشد.

آموزش کار با نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR

برنامه نوشته شده در این محیط در داخل بافر FLASH و در صورت استفاده در بافر EEPROM قرار می گیرد. با انتخاب کلید پروگرام کردن اتوماتیک, نرم افزار میکرو را پاک کرده و مقدار بافر را درون میکروکنترلر ریخته و بعد از آن مقدار بافر را با محتوی میکرو مقایسه می کند و در صورت وجود نداشتن خطا و اشکال, پیغام VERIFY OK در گوشه پایین سمت راست پنجره درج می شود.

نکته : در صورتی که برنامه را به صورت فایل HEX و یا به صورت فایل باینری در اختیار دارید, می توانید با ورود به منوی BUFFER و انتخاب فایل خود, میکروکنترلر خود را پروگرام کنید.

کنترل فیوز بیت

در این پنجره می توان فیوز بیت های میکرو را تغییر داده و به مقادیر دلخواه خود در آورید. فیوز بیت های هر میکرو به صورت هوشمند توسط برنامه BASCOMAVR شناسایی می شود و در جدول قرار می گیرد. در این قسمت شما بجز تغییرات در فیوز بیت ها می توانید برای حافظه و برنامه خود قفل قرار دهید.

نکته : قفل کردن برنامه یک عمل تجاری می باشد و کمتر کسی از این عمل استفاده می کند, چون باعث می شود که برنامه برای کامپیوتر غیر قابل خواندن شده و دیگر نتوان از میکرو برای پروژه های بعدی استفاده کرد.

در شکل زیر به عنوان نمونه فیوز بیت های شناسایی شده در میکروکنترلر ATmega32 نمایش داده شده است.

آموزش کار با نرم افزار برنامه نویسی BASCOM-AVR

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 دسته اصلی : زبان برنامه نویسی BASIC

 نویسنده : فرهاد اکبری

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ارتباط با حافظه EEPROM داخلی میکروکنترلر AVR

ارتباط با حافظه EEPROM داخلی میکروکنترلر AVR میکروکنترلرهای avr دارای حافظه جانبی در اندازه های …